سردردهای میگرنی

سلامت وب: امروزه سردرد های میگرنی بسیار شایع شده است، این سردرها علل مختلفی دارند و طب گیاهی درمان های مختلفی را برای تسکین این درد ارایه میدهد

گرچه هنوز علت اصلی میگرن شناخته نشده لیکن آن را به یک پدیده عروقی نسبت می دهند، معمولا احساس هایی نظیر تهوع، کاهش بینایی در قسمتی از میدان بینایی ( اورای بینایی یا عامل خبر دهنده) یا سایر اقسام توهمات حسی فرا رسیدن سردرد میگرنی را اعلام می دارند.

از این رو بیشتر بیماران خود می فهمند که سردردشان فرا خواهد رسید و آماده پذیرایی از این مهمان دردناک خواهند شد این علایم معمولا پیش درآمد شروع درد است.

یکی از نظریات دانشمندان درباره میگرن این است که :

هیجانات و فشارهای روحی طویل المدت از طریق رفلکس باعث انقباض بعضی از سرخ رگ های سر از جمله آنهایی که به مغز خون می دهند می گردد. این انقباضات باعث کم شدن خون قسمتی از مغز شده که این کم خونی را معرف عامل خبر دهنده یا علایم پیش رس سردرد می دانند.

سردرد

این کم خونی کم کم شدیدتر شده باعث تغییراتی در دیواره رگ ها می گردد، این تغییرات موجب سل شدن دیواره عروقی خون شده،  این عروق حدود 24 تا 48 ساعت تونوس (سفتی) خود را از دست می دهند فشار موجود در این رگ ها موجب گشادی آن ها شده ضرباتی شدید به صورت کلنگ زدن یا ضربه زدن برای بیمار بوجود می آورد و به نظر می رسد گسترش بیش از حد جدار عروق باعث پیدایش میگرن باشد.

اثرات ثانوی کم خونی نیز خود عامل دیگری در تشدید سر درد است.

اگر سندرم میگرن در مراحل اولیه و پیش رس به وسیله ترکیبات تارترات آرگوتامین سد شود سردرد شدید بوجود نمی آید،  این ترکیبات می توانند از ایسکمی یا کم خونی اولیه عروق جلوگیری کرده مانع بوجود آمدن سردرد شوند مکانیسم بروز حمله میگرنی را میتوان بدین طریق شرح داد که طی سه مرحله این درد به وجود می آید.

  1. مرحله اختلاس آب و نمک در بدن که این بیشتر در نزد زنان بلند قدی که مبتلا به حالت عصبانی و زود رنجی و تحریک پذیری هستند دیده می شود، در روزهای اول قاعدگی که الدسترون خون و ادرار زیاد می شوند، این سردرد شدت می یابد.
  2. مرحله انقباض
  3. مرحله انبساط عروق است که در این مرحله اطراف عروق مایعات پولی پیتیدی شبیه به برادی کینین یافت می شود که علت پیدایش آن معلوم نیست. شاید آشفتگی سوخت و ساز سروتین در ایجاد میگرن موثر باشد که داروهای ضد سروتین بر روی آن موثر است.

درمان سردردهای میگرنی

برای درمان سردرد های میگرنی خلط غالب بدن را باید از بین برد. در دموی مزاج هایی که پر خونی زیاد آنها را آزار می دهد باید خون گیری به عمل آید در صفراوی مزاج ها پاکسازی صفرا از بدن و دادن شربت گشنیز و بوییدن کافور و خوردن شیر و شکر و گل بنفشه و گل ختمی و گل نیلوفر موثر است. برگ ختمی، برگ کاهو، گل سرخ را جوشانده آب آن را به موضع درد بمالند و یا کوبیده تخم کاهو و پوست خشخاش به محل درد گذارند در بلغمی مزاج ها پاکسازی بدن را بوسیله ایارج فیقرا کرده و از جوشانده بابونه درمنه ترکی، آویشن شیرازی و شبت سر را بشویند و بابونه مغز ناخنک و شبت و شنبلیله و کتان را کوبیده و ضماد نمایند و یا از ضماد حنا با قدری نمک یا ضماد صمغ عربی و سداب یا پوست ریشه کبر یا خیار دشتی و یا پیاز عنصل و فرفیون استفاده نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *