عوارض تاتو خط چشم را جدی بگیرید؟

آیا میدانید درصورتی که سوزن تاتو خیلی عمقی در بافت پلک وارد شود، باعث پارگی پلک و آسیب بافت‌های کره چشم خواهد شد

آیا تاتو خط چشم موجب آسیب چشمی میشود؟

بله، تاتو خط چشم ممکن است موجب آسیب چشمی شود اگر با دقت و دقت کافی انجام نشود. این روش ممکن است باعث التهاب، عفونت، تحریک یا حتی آسیب به ساختارهای چشمی شود. بنابراین، برای انجام تاتو خط چشم، بهتر است به یک تاتوکار ماهر و متخصص مراجعه کنید و از ابزارها و روش‌های بهداشتی مناسب استفاده شود. همچنین، پس از انجام تاتو، باید به دقت به راهنمایی‌های پساعملیاتی پیروی کنید تا از هر گونه مشکل و عوارض جانبی جلوگیری شود.

عوارض تاتو در آرایشگاه

عوارض تاتو خط چشم را جدی بگیرید؟

متاسفانه این روزها بسیاری از خانم‌ها برای اینکه خودشان را از آرایش چشم راحت کنند، تصمیم می‌گیرند که خط چشم را روی چشم‌های‌شان تاتو کنند، در حالی که این کار عوارض زیادی در پی خواهد داشت. مشکل اصلی این است که آرایشگری که این کار را انجام می‌دهد، از ساختمان چشم و بافت‌های حساس آن هیچ‌گونه اطلاعی ندارد و این امر باعث می‌شود که در بعضی مواقع هنگام وارد کردن سوزن به پشت پلک، آسیب بافت‌های چشمی رخ دهد. گاهی نیز در صورتی که سوزن خیلی عمقی در بافت پلک وارد شود، باعث پارگی پلک و آسیب بافت‌های کره چشم خواهد شد.

همچنین وارد شدن رنگ تاتو به داخل چشم می‌تواند باعث حساسیت چشمی شود. خانم تینا. ش از جمله افرادی هستند که پس از انجام تاتوی خط چشم دچار عوارض آلرژیک شده‌اند. به طور کلی این نوع آلرژی با تورم متوسط تا شدید پلک‌ها، قرمزی و خارش چشم بروز می‌کند و بدون مداخلات پزشکی نیز درمان نمی‌شود. متاسفانه گاهی نیز انجام تاتوهای چشمی بر بینایی افراد تاثیر می‌گذارد به طوری که حتی موارد منجر به نابینایی ناشی از تاتوی خط چشم هم در کشورمان گزارش شده است. 

کاربرد تاتو چیست؟

البته این طور نیست که بگوییم تاتو کاربرد مهمی ندارد چرا که به‌عنوان نمونه در افراد لب شکری پس از درمان نقص اصلی، می‌توان از تاتو کردن برای ترمیم خط لب بهره برد. علاوه بر این ممکن است فرد به دلیل تصادف، سوختگی، جراحت، عمل‌های جراحی و … دچار نقص شود که می‌توان با استفاده از تاتو آن را برطرف کرد. حتی تاتوی ابرو برای افرادی که به دلایل مختلف ابروی خویش را از دست داده‌اند یا دچار نقص مادرزادی هستند، کاربردی درمانی دارند و از بارزترین نمونه‌های آن می‌توان به بیمارانی اشاره کرد که بر اثر شیمی درمانی ابروی خود را از دست داده‌اند. 

از طرفی از تاتوی چشم می‌توان برای رفع نقص‌هایی چون افتادگی چشم، افتادگی پلک، آسیب و جراحت و … استفاده کرد اما مشکل این است که بیش از 90 درصد تاتوها در آرایشگاه‌ها و بدون تمهیدات بهداشتی و نظارت پزشک انجام می‌شود و عوارض وحشتناکی را در پی دارد و خانم تینا از جمله افرادی هستند که قربانی این مد اشتباه شده‌اند. البته جای خوشحالی دارد که عفونت و حساسیت چشمی ایشان با مراجعه به موقع به چشم پزشک و استفاده از دارو برطرف شد اما گاهی اوقات این عوارض جبران ناپذیر است و آسیب جدی به چشم را در پی دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنم افراد در هیچ شرایطی به فکر تاتو به ویژه تاتوی چشم و ابرو نباشند و این موضوع چند دلیل عمده دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل این است که شاید امروز خط چشم مد باشد و چند وقت دیگر مدل خط چشم شما قدیمی شود. حتی ممکن است دوست داشته باشید یک روز آرایش نکنید اما داشتن خط چشم دایمی باعث یکنواختی چهره شما می‌شود. در این شرایط باید کلی هزینه کنید تا تاتوی شما پاک شود (البته اگر به صورت کامل پاک شود). در عین حال انجام همه تاتوهای آرایشی چشم توسط افراد غیرچشم پزشک انجام می‌شود و همین موضوع می‌تواند آسیب‌های چشمی خطرناکی را برای فرد رقم بزند.

 • بنابراین به جای پیروی از تاتوهای خطرناک به سراغ مدهای بی‌خطر بروید. حتما خانم تینا هم این حرف من را تایید و آرزو می‌کنند ‌ای کاش قبل از انجام تاتو از عوارض خطرناک آن باخبر بودند اما اگر با وجود دانستن عوارض تاتو همچنان برای انجام تاتو اصرار دارید باید پیش از انجام تاتو با پزشک پوست‌تان که از سابقه بیماری‌‌‌های پوستی شما آگاه است، مشورت کنید و از استاندارد بودن جوهر تاتو و استریل و یکبار ‌مصرف بودن سوزن آن مطمئن شوید. درعین‌حال، اکثر تاتوها در ایران دائمی هستند پس به امید موقتی بودن آزمایش‌اش نکنید. تزریق واکسن هپاتیت B نیز پیش از تاتو کردن احتمال ابتلای شما را به این بیماری می‌کاهد. پس از تاتو هم باید با استفاده از کرم‌‌‌های آنتی‌بیوتیک پوست را ضدعفونی کنید یا با پانسمان مدتی آن را پوشیده نگه‌دارید و تا زمان بهبود نسبی زخم‌ها زیر تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید و حتما از کرم‌‌‌های ضدآفتاب استفاده کنید. البته فکر تاتوی خطرناک خط چشم را برای همیشه از ذهن‌تان دور کنید که بسیار خطرناک و پرعوارض است.
 • نمایندگی اصلی محلول و کرم پاک کننده تاتو  trufade

  محلول حذف تاتو

  تلفن تماس جهت ارتباط با کارشناسان بخش فروش

  شماره تماس جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر

  0912 915 8753

  شماره دفتر فروش

  021-28428608 

  قیمت 1850 هزار تومان

  تخفیف به مدت محدود 977 هزار تومان

دکتر محمد حسین افتخاری چشم پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

آیا پاک کردن تاتو با مواد ممکن است؟

بله، پاک کردن تاتو با مواد ممکن است اما باید بسیار دقت کرد. استفاده از مواد شیمیایی قوی ممکن است باعث تحریک، التهاب و حتی آسیب به پوست شود. برخی از روش‌های پاک کردن تاتو شامل:

1. لیزر: این یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای پاک کردن تاتو است. لیزر با استفاده از نورهای قوی بر روی تاتو اثر می‌گذارد و باعث تخریب رنگ تاتو شده و جذب آن توسط بدن می‌شود.

2. کرم‌های پاک کننده تاتو: برخی از کرم‌ها و ژل‌ها می‌توانند بر روی تاتو اثر گذاشته و باعث پاک شدن آن شوند. اما باید محصولات با کیفیت و مطمئن را انتخاب کرد و البته اکثر کرم ها همراه با دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند.

3.سرم و محلول های پاک کننده تاتو: که به تنهایی بهترین روش غیر تهاجمی ولی زمانبر پاک کننده تاتو هستند.

3. ماساژ و اسکراب: این روش‌ها نیز می‌توانند به طور طبیعی رنگ تاتو را کم کنند و به تدریج آن را پاک کنند.

قبل از استفاده از هر یک از این روش‌ها، بهتر است با یک مشاور و یا پزشک متخصص پوست و تاتوکار مشورت کنید تا بهترین روش پاک کردن تاتو برای شما را مشخص کنند و از هر گونه عوارض جانبی جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. مرضیه امینی گفت:

  سلام
  توراخدا تاتو بن مژه نکنید من پیش فرد بسیار ماهر در هزارجریب اصفهان نجمه و وداخل مطب متخصص پوست رفتم زد قرنیه را آسیب زد سه روز لینایی چشم راستم مزدیک به صفره
  واقعااا نگرانم
  چندبارم پزشک رفتم

 2. عطیه گفت:

  سلام متأسفانه من بن مژه به اصرار یکی از بچه ها ،،الا ن چشام هم عفونت کرده ،هم خیلی زشت شدم هم بیناییم کم شده ،تورو خدا دنبال این کارا نرید ،تازه من دختر ۲۵ساله هستم برام دعا کنید

 3. مریلا گفت:

  ممنون واقعا بین دو راهی بودم خداخیرتون بده خطرناکه وراست میگید علاوه براینکه شاید روزی روزگاری خط چشم از مد بره نامحرم هم نباید ببینه واین کار رو مشکل میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *