غذاهای نامناسب برای مادران شیرده

غذاهای نامناسب برای مادران شیرده

غذاهای نامناسب برای مادران شیرده

غذاهای نامناسب برای مادران شیرده

وقتی علت خاصی برای بیقراری نوزادتان پیدا نمیکنید بهتراست به تغذیه خود بیشتر دقت کنید مادران شیرده احتیاج به مواد غذایی دارند اما در این دوره باید یک رژیم غذایی مناسب را انتخاب کنند. مهم نیست شما به چه غذاهایی علاقه دارید، آنچه برای کودکتان ضرر دارد را فراموش کنید. اگر کودکتان نق می‌زند، غذایش را بر می‌گرداند، جوش می‌زند یا گاز معده دارد، به نکات زیر توجه کنید.

قهوه

زمانی که قهوه می‌نوشید (نوشابه یا چای) مقداری از کافئین به شیر شما راه پیدا می‌کند و از آنجا که کودکان قادر نیستند کافئین را به سرعت بزرگسالان دفع کنند، ممکن است منجر به تحریک سیستم بدن، بی‌خوابی و پیچیدگی شود. راه حل؟ کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کنید. حتی اگر خسته هستید قهوه ننوشید زیرا یک کودک بی‌خواب می‌تواند خستگی شما را بیشتر کند. حداقل سعی کنید قهوه را پس از شیر دادن بنوشید.

شکلات

اگر چه می‌دانیم شکلات ماده مورد علاقه شما است، اما مانند قهوه و نوشابه، این ماده نیز حاوی کافئین است. (28 گرم شکلات تلخ شامل 5 تا 35 میلی گرم کافئین است. یک فنجان قهوه به طور معمول  135 میلی گرم کافئین دارد.) اگر احساس کردید شکلات علت بی‌قراری کودکان است، برای چند روز آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا تغییرات را در رفتار کودک خود مشاهده کنید.

مرکبات

ترکیباتی که در میوه‌ها و آب میوه‌های طبیعی وجود دارد ممکن است موجب اختلالات، بی‌قراری و حتی جوش‌هایی اطراف پوشک کودک ‌شوند. اگر مصرف نکردن آنها کارساز بود، سعی کنید از دیگر غذاهای حاوی ویتامین سی مانند عنبه استفاده کنید.

بروکلی

شاید مشاوران به شما بگویند این یک داستان قدیمی است که کلم بروکلی و گل کلم عامل بی‌قراری و نفخ کودکان است اما اگر از مادران شیرده بپرسید به شما خواهند گفت که این موضوع حقیقت دارد.  آیا زمانی که در سالاد خود کلم بروکلی می‌ریزید، کودک شما دچار نفخ و بی‌قراری می‌شود؟ برای چند روز مصرف آن را متوقف کنید تا نتایج آن را ببینید. به جای این که کاملا آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید، می‌توانید مصرف آن را محدود کنید برای مثال به جای آن که این سبزیجات را به صورت خام بخورید، آنها را بپزید تا از نفخ نیز جلوگیری کند.

غذاهای تند

ممکن است مادران شیرده مقدار کمی فلفل مصرف کنند و شاهد ساعت‌ها بی‌قراری کودکشان باشند. چگونه این ادویه جات را بدون آسیب به کودکمان در غذا بریزیم؟ به دنبال چاشنی‌هایی باشید که بدون حرارت به غذا طعم می‌دهند. به جای سس داغ، مقداری آب لیمو به مرغ خود بزنید.

سیر

این سیری که برای شما فوق‌العاده است، ممکن است برای کودکتان فوق‌لعاده نباشد. خوردن غذاهای سیردار اغلب طعم شیر مادر را تغییر می‌دهد. (بوی سیر تا 2 ساعت پس از مصرف می‌تواند به شیر مادر راه یابد.) بنابراین طبیعی است که کودکان به آن عکس‌العمل نشان دهند.

در ایتالیا، جایی که مصرف سیر رایج است، به مادران پیشنهاد شده که تا چند ماه اول شیردهی از خوردن سبزیجات خودداری کنند. اما در هند به مادران توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانند سیر بخورند زیرا معتقدند که این روش باعث می‌شود کودکان با طعم این مواد مغذی آشنا شوند.

بادام

آیا شما یا شخص دیگری در خانواده‌تان به بادام آلرژی دارید؟ با احتیاط رژیم غذایی خود را مصرف کنید. با توجه به تحقیقات، اگر در خانواده خود سابقه آلرژی دارید، بهتر است در مصرف غذاهای خود مراقب باشید و از مصرف مواد آلرژی‌زا مانند بادام و آجیل‌های دیگر در طول شیردهی پرهیز کنید.

اگر شما بادام می‌خورید و احساس کردید که کودک شما به آن آلرژی دارد یا حساس است، باید نشانه‌هایی چون جوش، اگزما و خس خس در تنفس را مشاهده کنید.

گندم

اگر پس از خوردن یک ساندویچ یا یک بشقاب پاستا کودک شما دچار گریه، درد یا مدفوع خونی شد، می‌تواند دلیلش را در آلرژی او به گندم جستجو کنید. برای این که از آلرژی کودکتان مطمئن شوید، به مدت 2 تا 3 هفته  از خوردن غذاهای حاوی گندم خودداری کنید. اگر نشانه‌های کودکتان افزایش یافت، باید به حذف این ماده در مواد غذایی خود ادامه دهید.

لبنیات

بیشتر کودکان نسبت به شیر گاو آلرژی دارند. زمانی که شما شیر می‌نوشید یا لبنیات دیگری مانند ماست، بستنی و پنیر می‌خورید، این ذرات آلرژی زا وارد شیر شما می‌شوند. طبق نظر کارشناسان علائم آلرژی یا حساسیت به لبنیات شامل درد و استفراغ، بی‌خوابی و اگزما، خشکی و قرمزی پوست است.

برای این که به آلرژی کودکتان آگاهی یابید برای 2 تا 3 هفته لبنیات مصرف نکنید. بعضی از کودکان به شیر بز یا گوسفند نیز عکس‌العمل نشان می‌دهند.

ذرت

آلرژی به ذرت در میان کودکان جوان رایج است، اما از کجا می‌توان تشخیص داد که درد و جوش‌های بدن کودکتان نتیجه آلرژی به این ماده است؟ اگر مطمئن نیستید که ذرت موجب آلرژی او شده است، رژیم غذایی خود را به دقت بررسی کنید. درباره تمام چیزهایی که می‌خورید دقیق باشید. نشانه‌های آلرژی کودکتان را نیز دنبال کنید. اگر کودکتان تنها زمانی که شما ذرت مصرف می‌کردید، ناآرامی می‌کرد، بهتر است ذرت را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

صدف

کارشناسان دریافتند که هر چه سابقه آلرژی در خانواده‌ای بیشتر باشد، خطر پیدایی علائم آن برای کودکان بیشتر خواهد بود. به بیان دیگر اگر پدر کودکی به صدف آلرژی داشته باشد، اما شما هیچ مشکلی با خوردن آن نداشته باشید، باید از خوردن این ماده هنگام شیردهی پرهیز کنید.

منبع: نی نی بان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *