چه موادی سبب افزایش شیر مادر می شود؟

بهترین شیوه  مراقبت از سلامت نوزاد، تغذیه وی با شیر مادر است  زیرا شیر مادر حاوی آنتی بادی هایی است که از نوزاد در برابر بیماری های مختلف  محافظت می کند؛ اما گاهی شیر مادر کاهش پیدا می کند که با افزودن مواد ذیل به برنامه روزانه می توان آن را افزایش داد. در این مطلب به معرفی این مواد پرداخته ایم:

خوراکی های مفید در افزایش شیر مادر

1-آب:

مهم ترین ماده مغذی مورد نیاز بدن آب است . آب از بروز احساس خستگی مفرط پیش گیری می کند و توانایی غدد شیری را  برای تولید شیر بیشتر می کند .علاوه بر آن، این مایع حیاتی حاوی مواد معدنی مهم است که بدن برای ساخت شیر به آن نیاز دارد.

2-آجیل ها :

مصرف بادام،پسته و گردو توان بدن را برای تولید شیر افزایش می دهد. مصرف چند مغز خوراکی هر چند ساعت برای 12-6 ماه، می تواند انرژی موردنیاز بدن را تأمین کند.

3-هویج:

هویج سر شار از بتاکاروتن پیش نیاز ویتامین آ در بدن  است که برای سلامت مادر و نوزاد بسیار مفید است.این ویتامین برای سالم نگه داشتن مادر و تولید شیر کافی لازم است.از آن جا که بتا کاروتن در بدن ترکیب می شود تا ویتامین A تولید شود، مصرف روزی حد اقل 2-3 هویج مشکلی ندارد.

4-جوپرک:

منبع عالی فیبر است که باعث افزایش تولید شیر مادر می شود.مادران شیر ده که بی نظمی گوارشی دارند حتما از این غله استفاده کنند.جوپرک می تواند خطر فشار خون را که ممکن است در آینده بروز کند، کاهش دهد.

5-شنبلیله:

دمنوش شنبلیله علاوه بر زیاد کردن شیر مادر از نفخ ،گاز معده و مشکلات کولون نیز پیش گیری می کند.

6- رازیانه :

استفاده از دمنوش رازیانه یا قطره های شیر افزا به طور روزانه می تواند در افزایش شیر مادر موثر باشد.

7-خربزه و طالبی وهندوانه:

این صیفی جات با داشتن آب فراوان در زیاد کردن شیرمادران مفید بوده و می توانند ویتامین های مفیدی را به بدن کودکتان برسانند.

8- شیر

نوشیدن روزانه 4 تا 6 لیوان شیر نه تنها کلسیم بدن مادر را تامین می کند و از پوکی استخوان و کم شدن ذخائر کلسیم بدنش جلوگیری می کند بلکه سبب افزایش شیر نیز می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *