چهارم فروردین ماه روز جهانی بیماری سل

سل یکی از بیماری های عفونیست که معمولا با درگیر کردن ریه ها با علایمی همچون سرفه های شدید و خلط خونی نمودار می شود.در تقویم های وزارت بهداشت روز چهارم فروردین ماه مصادف با بیست و چهارم مارس  به نام روز جهانی سل نامگذاری شده است .این بیماری واگیردار است .سلامت وب در این نوشته خود به معرفی بیماری سل و راه تشخیص و درمان آن می پردازد.

سل چیست؟

سل نوعی بیماری عفونیست که با علایمی چون سرفه های شدید و خلط خونی همراه است .این بیماری مسری بوده و در صورت عدم درمان می تواند مرگبار باشد .در تهران  بیمارستان مسیح دانشوری واقع در دارآباد بهترین مرکز درمان بیماران مسلولین می باشد.

علایم ابتلا به بیماری سل

نشانه های ابتلا به سل کدامست؟

  • سرفه های شدید و طولانی مدت
  • درد در قفسه سینه
  • خلط خونی
  • خستگی و ضعف زیاد
  • کاهش وزن
  • استخوان درد
  • تعریق شبانه
  • تب و لرز

روش تشخیص بیماری سل کدامست؟

برای تشخیص این بیماری  پزشک با انجام رادیوگرافی ریه و عکسبرداری از این عضو می تواند به وجود این بیماری در وجود شما پی ببرد .روش دیگر تشخیص این بیماری انجام آزمایش ساده خون به نام تست توبرکولین یا TST امکان پذیر است .در این آزمایش با تزریق ماده ای به ساعد دست به نام توبرکولین فرد به منزل بازگشته و دور محل تزریق مانند تست پنی سیلین دایره ای کشیده می شود پس از گذشت دو روز فرد اگر دچار قرمزی  و تورم در ناحیه محل تزریق نداشته باشد یعنی جواب تست منفی می باشد.

نشانه های بیماری سل

راه درمان بیماری سل چیست؟

درمان این بیماری  در دو مرحله و در مدت شش ماه انجام می شود .4 داروی اساسی به نام های  ريفامپين، ايزونيازيد، استرپتومايسين، و  اتامبوتول برای درمان این بیماری  وجود دارد که بیمار مبتلا  باید آن را در دوماه مصرف نموده و سپس تست خلط را برای بررسی میزان بهبود بیماری انجام دهد و پس از آن دوره دوم درمانی آغاز می شود.

سل چیست؟

طرح ایمن سازی کودکان از ابتلا به سل با انجام واکسیناسیون

خوشبختانه با انجام واکسیناسیون کودکان می توانیم از ابتلا به این بیماری تا حدود زیادی پیشگیری نماییم .واکسن ب .ث .ژ واکسن پیشگیری کننده از ابتلا به بیماری سل می باشد که بلافاصله بعد از تولد به کودک تزریق می شود.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *