برای داشتن شکم تخت

هر شخصی در هر سن و جنسی از چاقی  بیزار است وبه دنبال راهی است برای صاف کردن آن . افرادی که دارای چاقی شکمی هستند همیشه به دنبال راهکاری می باشند که به آنها کمک کند بتوانند شکم خود را کوچک کنند و شکمی صاف و تخت داشته باشند .

شکم صافبعضی از این افراد سعی می کنند با استفاده از ورزش های مختلف ، یا رعایت رژیم های غذایی خاص و یا حتی استفاده از قرص های لاغری به نتیجه دلخواه خود برسند . معمولا لاغر شدن به صورت موضعی کار دشواری است بنابراین همه افراد باید سعی کنند که با رعایت نکات لازم از بروز چنین چاقی هایی پیشگیری کنند . همه افراد دوست دارند از اندامی متناسب برخوردار باشند

چاقی سیب بدتر است یا گلابی

و اما موضوع بسیار مهم این است که چاقی به خصوص چاقی شکمی تهدید بزرگی برای سلامتی ما می باشد . چاقی به شکل سیب از چاقی به شکل گلابی (چاقی اطراف لگن و شکم ) به مراتب خطرناک تر است و ریسک بیماری های قلبی ، فشار خون ، دیابت و سکته مغزی را افزایش می دهد در حالی که چاقی گلابی شکل کمتر باعث این خطرات می شود .
افزایش چربی شکم باعث تجمع عمقی چربی در اطراف ارگان های حیاتی شکم می شود که این موضوع باعث اختلال در ترشح هورمون ها و مواد شیمیایی موثر در سلامتی ما می گردد .
با ترک چند عادت نامناسب به راحتی می توانیم از بزرگ شدن شکم جلوگیری کنیم .استرس و چاقی

رسیدن به شکم صاف با کاهش استرس

آیا میدانیداسترس باعث افزایش سطح کورتیزول در خون می شود و واکنش هایی در مغزایجاد شده و اختلالاتی را در متابولیسم به وجود آورده و باعث تجمع چربی در اطراف شکم می شود . مسلما همه افراد در شرایط خاصی استرس را تجربه کرده اند اما اگر این حالت مدام تکرار شود عوارض بدی خواهد داشت . برای جلوگیری از چاقی شکمی سعی کنید استرس خود را کنترل کنید . فعالیت هایی مثل یوگا ، تمرینات مدیتیشن ، و تنفس عمیق به کاهش استرس کمک شایانی می کنند ، و حتی در بعضی شرایط به اضطراب فرد پایان می دهند . این فعالیت ها سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال کرده و به طور خودکار باعث احساس آرامش در فرد می شوند .

خواب راه رسیدن به شکم کوچک
بیخوابی و کم خوابی موجب چاقی میشود

در صورت نداشتن خواب کافی سطح کورتیزول خون بالا رفته و همان طور که قبلا نیز اشاره شد افزایش سطح کورتیزول خون باعث چاقی شکمی می شود . گذشته از این کم خوابی و احساس خستگی ناشی از آن تمایل به خوردن به منظور دریافت انرژی را افزایش می دهد . همچنین افزایش میزان کورتیزول خون باعث احساس گرسنگی در فرد می شود و در نتیجه فرد غذای اضافی مصرف می کند و این حالت هم منجر به چاقی در فرد می شود .حدودا 7 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز برای افراد بالغ لازم است . پس به اندازه کافی بخوابید تا دچار چاقی شکمی نشوید . کم خوابی می تواند باعث بروز چاقی شود

نقش پروبیوتیک ها در لاغری

مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک از نفخ شکم جلوگیری می کند . گاهی اوقات نفخ و بزرگی شکم به دلیل برهم خوردن فلور طبیعی روده به وجود می آید . پروبیوتیک ها قادرند فلور روده را به حالت نرمال در آورده و مانع نفخ شکم شوند . افرادی که با خوردن شیر دچار نفخ شکم می شوند بهتر است از فراورده های حاوی پروبیوتیک استفاده کنند . توصیه می شود مواد حاوی پروبیوتیک مانند کفیر را به رژیم روزانه خود اضافه کنید . علاوه بر اینها محصولات پروبیوتیک در داروخانه ها نیز موجود می باشد که معمولا انواع آنها بر اساس سن افراد متفاوت است و برای درمان نفخ روده ها بسیار مفید می باشند .

نوشیدنی های گاز دار و الکلی باعث ایجاد نفخ و بزرگی شکم می شود

چگونه شکمی صاف داشته باشیم
رابطه نوشابه های گازدار و الکلی و بزرگی شکم

نوشیدنی های گاز دار و الکلی باعث ایجاد نفخ و بزرگی شکم می شوند . افرادی که الکل مصرف می کنند معمولا شکم بزرگی دارند . بسیاری از متخصصان تغذیه بر این باورند که نوشیدنی های گاز دار ( حتی آب گاز دار ) باعث بزرگی شکم می شوند . این حالت معمولا در افرادی که عادت به مصرف نوشیدنی های گازدار دارند به راحتی قابل مشاهده است . بنابراین یکی از راه های پیشگیری از بزرگ شدن شکم عدم مصرف نوشیدنی های الکلی و نوشیدنی های گازدار می باشد . 
مصرف نمک و چاقی

رابطه چاقی شکم و مصرف نمک و غذاهای شور

همه میدانند مصرف نمک مضرات متعددی برای سلامتی افراد دارد . مصرف نمک عامل اصلی بیماری های قلبی ، فشار خون و بیماری های کلیوی است . به این دلیل است که متخصصان تغذیه از نمک به عنوان سم سفید یاد می کنند . نمک سبب ایجاد ناراحتی های گوارشی و نفخ شکم می شود ، علاوه بر این سدیم موجود در نمک باعث افزایش جذب آب شده و ظاهری پف آلود به افراد می دهد . بنابراین یکی از راه های داشتن شکم صاف ، کاهش مصرف نمک می باشد . مادران باید از کودکی تغذیه فرزنذان خود را طوری مدیریت کنند تا کودک تمایلی به مصرف غذاهای شور و پرنمک نداشته باشد زیرا ذائقه افراد از کودکی شکل می گیرد .

منبع : داروکده

ویرایش و گرداوری : سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *