امروز:03/07/2022
درمان التهاب دهانه رحم

التهاب دهانه رحم را چگونه درمان کنیم ؟

دهانه رحم پایین ترین قسمت رحم است و در انتهای واژن قرار دارد .این بافت نیز ممکن است مانند سایر بافت های بدن دچار التهاب شده و سبب بروز مشکلی به نام سرویسیت شود .این مشکل به دلایل متعددی می تواند ایجاد شود که در سلامت وب امروز با آن ها آشنا خواهید شد .

التهاب دهانه رحم

التهاب دانه رحم عموما بر اثر عفونت ،تحریک و آسیب سلول های بیرونی دهانه رحم ایجاد می شود و اصطلاحا به آن در علم پزشکی سرویسیت (cervicitis) گفته می شود .در اثر التهاب دهانه رحم ممکن است شاهد خونریزی نیز باشیم.البته التهاب دهانه رحم به دلایل متعدد دیگری نیز می تواند ایجاد شود که در ادامه به تفصیل به معرفی آن ها خواهیم پرداخت .

التهاب رحم خطرناک است؟


علائم التهاب دهانه رحم چیست؟

التهاب دهانه رحم در برخی افراد فاقد علامت بوده و برخی زنان نیز ممکن است با مشاهده این نشانه ها که از علایم التهاب دهانه رحم به شمار می روند نسبت به ابتلا به این عارضه مشکوک شوند .این علایم عبارتند از :

 1. خونریزی غیرعادی واژن
 2. ترشحات دائمی واژینال به رنگ سفید و خاکستری
 3. داشتن ترشحات بدبو
 4. درد در ناحیه واژن
 5. احساس فشار در ناحیه لگن
 6. کمردرد

عکس التهاب دهانه رحم


علت التهاب دهانه رحم چیست؟

 • عفونت بر اثر فعالیت های جنسی به عبارتی عفونت های آمیزشی
 • تب‌ خال تناسلی
 • کلامیدیا
 • تریکومونا
 • ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)
 • سوزاک
 • حساسیت به اسپرم‌کُش‌ها و کاندوم‌های پلاستیکی


فاکتورهای افزایش دهنده ریسک ابتلا به التهاب دهانه رحم

 • زایمان
 • بارداری
 • تغییرات هورمونی
 • مصرف داروهای افزایش دهنده گردش خون در دهانه رحم
 • رابطه جنسی بدون کاندوم
 • تعدد شرکای جنسی
 • سابقۀ التهاب دهانه رحم

درمان التهاب رحم در طب سنتی


التهاب دهانه رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت مشاهده هر یک از علایم فوق الذکر هر چه سریعتر به یک متخصص زنان مراجعه کنید .علایم التهاب با علائم برخی دیگر از مشکلات واژینالی مشترک است.استفاده از روش های تشخیصی زیر می تواند وجود التهاب دهانه رحم را در شما تایید کرده و یا رد نماید .

درمان التهاب رحم با طب سنتی


1-آزمایش و معاینه‌ی دستی لگن

پزشک با معاینه دستی واژن و وارد آوردن فشار به شکم می تواند هر گونه ناهنجاری‌ لگنی را شناسایی کرده و وضعیت دهانه رحم را بررسی نماید.


2-آزمایش پاپ‌ اسمیر

در طی نمونه‌ برداری از سلول‌ های واژن و دهانه رحم در هنگام انجام آزمایش پاپ اسمیر و بررسی نمونه گرفته شده توسط آزمایشگاه هر گونه مورد غیر عادی و التهاب دهانه رحم در تست پاپ اسمیر به خوبی تشخیص داده می شوند .

عکس التهاب دهانه رحم


3-بیوپسی دهانه‌ی رحم

در صورت کسب نتیجه غیر عادی در تست پاپ اسمیر بیوپسی دهانه رحم یا  کولپوسکوپی می بایست انجام شود.در طی این فرایند پزشک یک ذره‌ بین طبی داخل واژن قرار داده و سپس گوش‌ پاک‌ کنی را به مخاط موجود در آن قسمت آغشته نموده و درنهایت به‌ کمک کولپوسکوپ که نوعی میکروسکوپ است، دهانه رحم را معاینه کرده و از بافت های غیر عادی نمونه برداری می کند .


4-بررسی ترشحات دهانه رحم

پزشک با نمونه‌ برداری از ترشحات، نمونه‌ را به آزمایشگاه ارسال می کند.در آزمایشگاه با مشاهده نمونه در زیر میکروسکوپ از حیث وجود هر گونه عفونت قارچی مهبل که کاندیداز، واژینوز یا تریکومونا نامیده می‌شود، این نمونه را بررسی می نمایند .

درمان التهاب رحم


درمان‌ التهاب دهانه رحم چگونه است؟

جهت درمان التهاب دهانه رحم پزشک با توجه به وضعیت سلامت عمومی بدن ، سابقه‌ی پزشکی، شدت علائم و شدت التهاب  از روش های مختلفی برای درمان استفاده می کند .رایج ترین روش های درمانی در این زمینه عبارتند از:

 1. تجویز آنتی‌بیوتیک برای از بین‌بردن هرگونه عفونت
 2. عدم نزدیکی در طی پروسه درمان
 3. استفاده از روش کرایوسرجری (cryosurgery) یا نیترات نقره

عوارض جانبی ابتلا به التهاب دهانه رحم چیست؟

در صورت عدم درمان به موقع التهاب دهانه رحم دچار عوارض جانبی التهاب دهانه رحم مانند موارد زیر خواهید شد:

 • وخیم‌ ترشدن علائم
 • درد در هنگام آمیزش جنسی
 •  التهاب لگن (PID)
 • مشکلات ناباروری
 • زخم باز منجر که ترشحات چرکی از نشانه‌ های آن می باشد.

چگونه از ابتلا به التهاب دهانه رحم پیشگیری نماییم؟

برای پیشگیری از التهاب دهانه رحم ناشی از بیماری‌ های جنسی می بایست از آمیزش جنسی و نزدیکی جلوگیری نمود.استفاده از کاندوم و عدم استفاده از مواد شیمیایی مانند تامپون‌ های عطری یا دوش‌ های واژینال نیز می تواند در زمینه پیشگیری از این عارضه موثر باشد .


التهاب دهانه رحم خطرناک است؟

آیا التهاب دهانه رحم خطرناک است ؟در پاسخ بدین سوال باید گفت این عارضه بر اثر عفونت ها ایجاد می شود و و گاهی نیز می تواند با گذشت زمان به صورت خود به خودی درمان شود .اما تشخیص به موقع این عارضه در جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی مانند پولیپ دهانه رحم، عفونت رحم، عفونت تخمدان و سایر اجزای دستگاه تناسلی و حتی  سرطانی شدن این اجزا بسیار موثر است .به همین دلیل در برخی موارد این بیماری نسبتا ساده می تواند خطرناک بوده و عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد .


درمان التهاب دهانه رحم با طب بوعلی سینا

بر اساس طب بوعلی عوامل ایجاد یا تشدید کننده این بیماری عفونت،زخم ،تنش های عصبی می باشند .جهت درمان التهاب دهانه رحم در طب سنتی می توانید از دم کرده (زیره سبز+بادیان)با یکک قرص مخمر ،جوشانده گل همیشه بهار،کمی گل میخک،عدس در سرکه پخته شده ،ماست+جعفری+سیر+ریحان،دم کرده «برگ و ریشه شنگ (5 گرم)+گل بابونه(5 گرم)+تخم جعفری(4 گرم)+رازیانه (5 گرم)»،اگر علت آن زخم یا عفونت باشد ،شست و شو (حمام ته نشین) با مواد ضد عفونی کننده (با تجویز پزشک )،اگر علت آن عصبی باشد با خوردن کاهو  استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.