گلاب چیست

کاشان ،میعادگاه عاشقان گل و گلاب ایرانی

اردیبهشت که از راه می رسد شهر کاشان در استان اصفهان حال و هوای دیگری به خود می گیرد . شهرستان های تابعه نظیر نیاسر و قمصر محل گلاب گیری و برگزاری مراسم جشن چینش گل های محمدیست و از این رو جمعیت زیادی برای تماشای این رویداد زیبا همه ساله راهی این شهرها می شوند تا از نزدیک شاهد مراسم آیینی گلاب گیری و خرید گلاب اصل قمصر باشند .اگر شما می خواهید در مورد گلاب گیری کاشان بیشتر بدانید این نوشته سلامت وب را مطالعه بفرمایید .

مراسم گلاب گیری  چیست؟

مراسم آیینی گلاب گیری  معمولا از اواسط اردیبهشت ماه آغاز و در اواسط خرداد ماه خاتمه می یابد .این مراسم در شهرهایی از استان اصفهان نظیر کاشان ،قمصر ،نیاسر و بزرک انجام می شود .شما علاوه بر حضور در این جشن و مشاهده آن از نزدیک می توانید از جاذبه های دیدنی این شهرها نیز دیدن کنید .

تولید گلاب در این مراسم آیینی چگونه انجام می شود؟

برای تولید این مایع خوشبو به شیوه سنتی مقادیر مشخصی از گل محمدی و آب را در یک دیگ مسی ریخته و سپس درپوشی بر  روی دیگ قرار می دهند و واشر لاستیکی را مابین دیگ و درپوش قرار می دهندتا  از نشست بخارات جلوگیری کند . بر روی در دیگ سوراخی است  که به لوله های استیلی متصل است و انتهای دیگر لوله به ظرف مسی به نام  پاچ وصل می باشد . بخارات حاصل از تقطیر  از این لوله عبور کرده و در ظرف مسی که در داخل  آب سرد قرار دارد ریخته می شود  تا به تدریج سرد شده و تبدیل به  این مایع خوشبو شود .این روش بین 5 تا 7 دقیقه زمان  می برد .

نحوه گلاب گیری

جاذبه های دیدنی شهر نیاسر

این شهر که به باغشهر ایران نیز معروف است

در 30 کیلومتری غربی کاشان بوده

و دارای مناطق دیدنی نظیر آبشار نیاسر، بنای چهارطاقی و  آتشکده نیاسر می باشد .

قمصر شهر گلاب

جاذبه های دیدنی شهر قمصر

شهر قمصر یکی دیگر از شهر های استان اصفهان است که در 30 کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد

و دارای مناطق دیدنی نظیر باغ پرندگان ،سرای خاتون ،موزه گلاب ،کاروانسرای عباسی

و مسجد جامع می باشد .

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *