روش های کاهش سلولیت

تجمع چربی در بافت های بدن سبب بروز چاقی موضعی و سلولیت می شود .این مشکل سبب برآمده شدن پوست به علت نفوذ چربی به بافت ها می شود وپوست را به شکل ناهموار نشان می دهداین مقاله به معرفی سلولیت و روش های کاهش آن می پردازد

سلولیت چیست؟

به تجمع چربی در نواحی خاص بدن از جمله رانها، باسن، شکم و بازوها سلوليت گفته می شود. این اصطلاح بیش از آنکه یک اصطلاح علمی و پزشکی باشد، یک اصطلاح عمومی است. در علم پزشکی سلولایتیس به التهاب و عفونت بافت نرم گفته می شود که با سلولیت که اینجا در مورد آن صحبت خواهد شد متفاوت است.

سلولیت چگونه ایجاد می شود؟

مکانیسم ایجاد سلولیت به این شکل است که چربی اضافی در ناحیه زیر پوستی تجمع می کند و در نتیجه بافت اطراف خود را به بیرون هل می دهد و ظاهری دارای برجستگی و فرورفتگی در پوست ایجاد می کند. سلولیت در خانمها بیش از آقایان دیده می شود. علل اصلی ایجاد سلولیت، داشتن رژیم غذایی غلط، روش های اشتباه کم کردن وزن، کمبود مصرف آب، افزایش وزن و چاقی، داشتن چربی بیش از اندازه در بدن، کمبود فعالیت بدنی و اختلالات هورمونی است.

راه های کاهش سلولیت

روش های کاهش سلولیت

1 – اولین راه برای کاهش سلولیت، کاهش وزن است. برای کاهش میزان سلولیت، بهتر است کاهش وزن به صورت آهسته و تدریجی انجام شود.
2 – دومین راهکار برای کاهش سلولیت، کاهش مقدار دریافت قندهای ساده و کربوهیدراتهای تصفیه شده است. اضافه قند و کربوهیدرات ساده دریافتی در نواحیی از بدن که مستعد سلولیت هستند، به صورت چربی تجمع پیدا کرده و شدت سلولیت را بیشتر می کند.
3 – راه دیگر اصلاح رژیم غذایی و مصرف مقدار کافی فیبر در رژیم غذائیست. داشتن رژیم غذایی سرشار از میوهها، سبزی های تازه و غلات سبوسدار به علت تامین فیبر کافی به کاهش سلولیت کمک می کند.
4 – ورزش کردن با افزایش مصرف انرژی و بهبود جریان خون و لنف در ناحیه مورد نظر باعث کنترل سلولیت می شود. همچنین ورزش با فرم دادن به عضلات آن ناحیه باعث می شود که سلولیت کمتر دیده شود. بدین منظور، اگر ورزش مجموعی از ورزش های هوازی و ورزش های استقامتی را شامل شود، اثر بیشتری خواهد داشت.
5 – ماساژ لاغری نیز در کاهش سلولیت کمک کننده است. ماساژ در نواحی از بدن که دچار سلولیت است باعث بهبود جریان خون و جریان لنف می شود. اگر فرد در همین زمان تحت یک رژیم کاهش وزن قرار داشته باشد، ماساژ باعث می شود که چربی بیشتری از این نواحی از بدن برداشته شود و در نتیجه سلولیت در آن نواحی کاهش پیدا کند. همچنین ماساژ به بهبود قوام پوست در ناحیه سلولیت کمک می کند و باعث می شود که سلولیت کمتر دیده شود.
6 – جوراب های الاستیک (مانند جوراب واریس یا جوراب های ساپورت محکم)، کمک می کنند که چربی کمتری در آن ناحیه از بدن تجمع یابد. البته اثر این جوراب ها در کنترل سلولیت تدریجی است و برای جوراب های الاستیک در کنترل سلولیت موثر واقع شوند، حداقل یک تا دو سال زمان لازم است.

منبع : وب سایت دکتر شیرازی

ویرایش و گرد آوری : سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *