عکس رنگی رحم چیست و چگونه انجام می شود؟

یکی از راه های تشخیص تاخیر در باروری در میان زنان انجام عکس رنگی رحم یا هيستروسالپنگوگرافي است .این روش با بررسی دقیق وضعیت اندام های تولید مثل سلامتی آن ها را ارزیابی می نماید .برای آشنایی بیشتر با این روش تشخیصی پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله سلامت وب امروز را از دست ندهید چرا که با مطالعه این مقاله پاسخ تمامی سوالات خود را راجع به این روش دریافت خواهید نمود .

عکس رنگی رحم چیست؟

عکس رنگی رحم یکی از روش های تشخیصی جهت ارزیابی سلامت اندام های جنسی زنانه و بررسی علت تاخیر باروری در زنان به شمار می رود .این روش تشخیصی که به هيستروسالپنگوگرافي معروف است در مراکز تصویربرداری و رادیولوژی به راحتی قابل انجام می باشد .با انجام این تست پزشک می تواند به راحتی وضعيت داخلي رحم و لوله­‌هاي رحمي را بررسی نموده و با توجه به وضعیت آن ها بهترین برنامه درمانی را برای شما انتخاب نماید .

درد عکس رنگی رحم


شرایط و اقدامات لازم قبل از انجام عکس رنگی رحم

 1. عکس رنگی رحم تنها در روزهای 7 تا 13 دوره ماهیانه و قبل از تخمک گذاری به شرط پاک بودن قابل انجام است .
 2. آنتی بیوتیک(داکسی سیکلین) تجویز شده توسط پزشک را از دو روز قبل از انجام این روش آغاز نمایید و با فواصل منظم زمانی 12 ساعته آن را میل نمایید .
 3. خوردن و آشامیدن 7 ساعت قبل از انجام این روش ممنوع می باشد .
 4. داروی مورد نظر برای انجام عکس رنگی توسط خود بیمار می بایست از داروخانه تهیه گردد .
 5. از زمان شروع پریود تا انجام عکسبرداری نزدیکی نداشته باشید.
 6. قبل از انجام این روش حتما حمام کنید .
 7. حتما با همراه در مرکز تصویربرداری حاضر شوید .

 عکس رنگی رحم چه کاربردی دارد؟

 •  ارزیابی باز بودن لوله های رحمی
 • تشخیص وجود فیبروم و پولیپ های رحمی
 • تشخیص ابنورمالیته های موثر در سقط جنین های مکرر
 • تشخیص چسبندگی رحم و لوله های آن

 عکس رنگی رحم چگونه انجام می شود؟

در این روش که به زمانی در حدود 10 الی 30 دقیقه نیاز دارد با استفاده از اشعه  x و ماده حاجب محیط رحم و لوله های رحمی و ناهنجاری های موجود در آن به خوبی بررسی می شود .برای انجام این عکس فرد مورد نظر بر روی تخت معاینه زنان یا تخت ژنیکولوژی قرار می گیرد و پزشک اسپکولوم (وسيله‌اي براي معاينه داخلي زنان) را درون واژن قرار مي‌دهد.اکنون با ضد عفونی کردن واژن و دهانه رحم لوله ای بسیار ظریف به داخل رحم وارد شده و ماده حاجب را به درون رحم و لوله­‌ هاي رحمي تزريق می نمايد.اکنون اسپکولوم برداشته می شود اما همچنان لوله درون رحم باقی می ماند .

در صورت نرمال بودن اندام های باروری ماده حاجب تمامی فضای رحم و لوله های رحمی را پر می نماید ولی در صورت انسداد و یا وجود هر مشکل دیگر ماده حاجب نمي­‌تواند تمام فضاي داخل رحم و لوله­‌ها را پر نمايد. پس از تزریق ماده حاجب عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود و تصاویر و فیلم انجام عکس رنگی رحم بر روی مانیتور  نمایش داده می شود. سپس با اتمام مراحل یاد شده و خارج نمودن لوله از درون رحم شما می توانید از روی تخت بلند شوید .ممکن است از شما بخواهند جهت جلوگیری از احتمال بروز واکنش های آلرژیک و یا خونریزی های ناشی از این روش مدتی در اتاق انتظار منتظر بمانید که در صورت عدم مشکل شما می توانید به منزل بازگردید .

هزینه عکس رنگی رحم


 آیا عکس رنگی رحم درد دارد؟

شاید شما هم از بسیاری از افرادی که این روش تشخیصی را انجام داده اند شنیده باشید که عکس رنگی رحم درد دارد اما بهتر است بدانید درد عکس رنگی رحم بسیار ناچیز و در حد انقباضات عضلات واژن در هنگام معاینه واژینال می باشد .زنانی که دچار گرفتگی لوله های رحمی می باشند بیشتر از سایرین درد احساس خواهند نمود .بدین منظور مصرف داروهاي مسکن یک الی دو ساعت قبل از انجام عکس رنگی مانند ايبوبروفن مي­‌تواند در تسکين درد و ناراحتي موثر باشد.در واقع از آن جا که آستانه تحمل درد در افراد مختلف متفاوت می باشد بنابراین نمی تواند میزان دقیقی برای درد آن ذکر کرد چه بسا افرادی آنان را روشی دردناک و برخی دیگر آن را روشی بسیار ساده و کم درد توصیف نموده اند .


کسب نتیجه عکس رنگی رحم چقدر زمان می برد؟

اگر عکس رنگی رحم توسط پزشک انجام شود پزشک فورا پس از اتمام این روش شما را در جریان نتایج حاصل از این روش قرار خواهد داد .اما در صورت انجام این روش در مراکز تصویربرداری یک الی دو روز بعد شما می توانید گزارش عکس رنگی خود را دریافت نمایید .

عوارض عکس رنگی رحم


عوارض ناشی از انجام عکس رنگی رحم

عوارض عکس رنگی رحم می تواند محدود به موارد زیر باشد که با هم این موارد را مرور می نماییم:

 1. خونریزی اندک واژن یا لکه بینی
 2. کرامپ لگن به مدت چند روز
 3. ایجاد آلرژی نسبت به ماده رنگی تزریق شده
 4. بروز عفونت به صورت نادر

در صورت بروز تب و تداوم درد و خونریزی به مدت چند روز پس از انجام عکس رنگی ، حتما به پزشکتان مراجعه نمایید .


 انجام عکس رنگی با بیهوشی

با توجه به این که انجام عکس رنگی رحم درگروهی از بانوان بادرد و ناراحتی همراه می باشد و به همین علت عده ای از انجام آن سر باز می زنند مراکزی تاسیس شده اند که این روش تشخیصی را تحت بیهوشی کامل انجام می دهند .اعمال بیهوشی توسط پزشک متخصص بیهوشی انجام خواهد پذیرفت و بیهوشی در این روش سبک تر از اعمال جراحی بوده و تنها در حدی است که بیمار متوجه درد و ناراحتی های ناشی از تزریق نشود .حضور همسر و یا محارم بیمار در موقع انجام عکس برداری با بیهوشی الزامی است.و این روش توسط متخصصین زن در طی زمانی معادل 15 دقیقه انجام خواهد پذیرفت .


مزایای عکس رنگی رحم با بیهوشی

مهم ترین مزایای انجام عکس رنگی رحم با بیهوشی موارد زیر می باشد:

 1.  نبود انقباضات عضلات لگن
 2. کاهش مقاومت در برابر قرار دادن وسایل در داخل واژن
 3. عبور راحت تر دارو از لوله ها

انجام عکس رنگی رحم در چه افرادی ممنوع می باشد؟

 • افراد مبتلا به عفونت ها و التهابات لگنی
 • افراد مبتلا به سابقه آلرژی به رنگ اشعه ایکس
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به خونریزی های رحمی
 • زنان در دورهه قاعدگی

احتمال بارداری بعد از عکس رنگی چقدر است؟

 به طور معمول 3 تا 7 ماه پس از انجام عکس رنگی، بارداری در بالاترین حد ممکن قرار دارد چرا که این روش می تواند گرفتگی های خفیف لوله های رحمی را برطرف نماید.همچنین انجام این روش با بیهوشی در بارداری پس از آن هیچ گونه اختلالی ایجاد نخواهد کرد .

هزینه عکس رنگی رحم چگونه محاسبه می شود ؟

هزینه عکس رنگی رحم بر اساس تعرفه های وزارت بهداشت و مرکز پذیرش ما تعیین و محاسبه می گردد .در صورت انجام عکس رنگی رحم بدون درد یا با بیهوشی هزینه بیهوشی به هزینه های تصویربرداری رنگی رحم شما افزوده خواهد شد .


نتیجه گیری

تمامی زوج هایی که به دنبال درمان ناباروی خود می باشند عکس رنگی رحم را به خوبی می شناسند .این تصویربرداری بر خلاف اسم خود یک گرافی سیاه وسفید است که پس از امضای رضایت نامه توسط شما با ورود ماده حاجب به رحم ولوله ها، فضای داخل حفره رحم و کل طول لوله ها را به صورت کامل بررسی می نماید و اطلاعات دقیقی را از وضعیت اندام های تولید مثل در اختیار پزشکتان قرار می دهد .تمامی ناهنجاری های مربوط به رحم و لوله های رحمی مانند پولیپ ، فیبروم، سپتوم یا دیواره داخل رحم ،رحم دوشاخ و…. به خوبی در هیسترو سالپنگو گرافی تشخیص داده می شود .پزشک پس از دریافت گزارش عکسبرداری و با توجه به نتايج حاصل از تست، در مورد نحوه درمان تصميم خواهد گرفت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *