دندان قروچه چیست و چگونه می توان آن را درمان نمود؟

دندان قروچه یکی از مشکلاتی است که فرد در طی آن دندان‌ های خود را روی هم فشار داده و آن‌ ها را روی هم می‌سابند.در صورت تداوم این مشکلات دندان ها آسیب دیده و گوش درد، فک درد و سردرد ایجاد می‌شود. اگر چه تاکنون راهکاری قطعی برای این عارضه شناخته نشده است اما برخی روش ها که در سلامت وب امروز خدمتتان معرفی می گردد می تواند این عارضه را بهبود بخشیده و عوارض ناشی از این عارضه را کاهش دهد .

دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه به انگلیسی Bruxism به ساییدن بیش از حد دندان ها و به هم فشردن فک ها گفته می شود که می تواند در هر سنی اتفاق افتد .صدای ایجاد شده در اثر فشردن و ساییدن دندان ها به هم یکی از نشانه های اصلی دندان قروچه است که در دراز مدت می تواند سلامت دندان ها و حتی فک را به خطر بیندازد.در واقع بر اساس روانشناسی دندان قروچه نوعی اختلال خواب است که در اثر استرس و فشار های عصبی ایجاد می شود و این عادت در طی روز می تواند بدون اختیار مجددا تکرار گردد .

دندان قروچه در خواب


دلایل دندان قروچه

مهم ترین و رایج ترین دلایل دندان قروچه عبارت است از:

  1. عوامل ژنتیکی
  2. ردیف نبودن دندان ها
  3. استرس و اضطراب
  4. شوک شدید روانی
  5. ابتلا به برخی  مشکلات دندانی
  6. عوارض جانبی برخی داروها
  7. مصرف قهوه 
  8. استعمال دخانیات

نشانه های دندان قروچه

اصلی ترین نشانه دندان قروچه صدای ساییدن دندان ها در خواب است که اطرافیان می توانند زمانی که شما در خواب هستید صدای آن را بشنوند .اما اگر اخیرا دندان های شما به غذای گرم و یا نوشیدنی های سرد حساس شده است و پس از بیدار شدن  دچار درد فک ، صورت ، گردن و گوش شده اید احتمال شما دچار این عارضه می باشید.


عوامل ایجاد یا تشدید کننده دندان قروچه

عوامل ایجاد یا تشدید کننده این عارضه از دیدگاه ابوعلی سینا کتمان یا عدم اطفای غریزه جنسی است اما انگل ها،فشار های عصبی و اضطراب در زمان امتحانات نیز می توانند در بروز این عارضه موثر باشند .


دندان قروچه چگونه درمان می شود؟

چگونه دندان قروچه را از بین ببریم؟ با توجه به این که هیچ راه قطعی برای درمان دندان قروچه وجود ندارد. اما ترکیبی از مدیریت استرس ، استرس درمانی و محافظ دهان یا آتل دهان می تواند منجر به درمان  این عارضه  شود.روش های زیر می تواند در کاهش این مشکل و عوارض ناشی از آن موثر باشد با هم این روش ها را مرور می نماییم:


1.قبل از خواب تمرینات تنفسی انجام دهید.

این یک روش آسان برای داشتن خواب راحت و کاهش احساس استرس و یک درمان خانگی دندان قروچه در خواب انجام تمرینات تنفسی است.تنها کافی است چند دقیقه قبل از خواب به مدت 10 دقیقه چند نفس عمیق از طریق بینی کشیده و سپس آن را از دهان خارج کنید .


2.قبل از خواب از مصرف کافئین خودداری کنید.

بعد از شام قهوه یا چای یا سیر محصولات حاوی کافئین ننوشید. قبل از خواب بهتر است از چای گیاهی یا آب گرم با لیمواستفاده کنید کنید. نوشیدنی های حاوی کافئین بدن شما را تحریک کرده وسبب دندان قروچه می شود.

درمان خانگی دندان قروچه در خواب


3.به درمان شناختی رفتاری (CBT) توجه کنید.

علت اصلی دندان قروچه استرس است.  CBT یک درمان روانشناختی است که به شما کمک می کند تا با تغییر نحوه تفکر و نحوه عملکرد خود ، فشار های عصبی و استرس را مدیریت کنید. یک درمانگر آموزش دیده شما را تشویق و کمک می کند تا  تا در مورد آن چه که بر افکار و احساسات شما تأثیر می گذارد صحبت کنید.


4.هیپنوتیزم را امتحان کنید.

برخی از مبتلایان به دندان قروچه از طریق هیپنوتیزم تسکین یافته اند. در حقیقت ، یک مطالعه اثرات طولانی مدت هیپنوتیزم را بررسی کرد و افزود  نتایج مثبت این روش درمانی حداقل تا 36 ماه پس از درمان ادامه دارد.


5.از پزشک خود در مورد بازخورد زیستی سوال کنید.

بیوفیدبک نوعی روش درمانی است که از روش ها و تجهیزات پایش برای یادگیری نحوه کنترل فعالیت عضلات در فک استفاده می کند. بیوفیدبک از تجهیزات نظارتی مانند سنسورهای مکانیکی در آتل دهانی استفاده می کند. ایده این است که به محض آگاهی از دقیق دندان قروچه کردن ، می توانید عضلات فک خود را کنترل کرده و از دندان قروچه خود خلاص شوید.

عوارض دندان قروچه


6.عضلات فک خود را ماساژ دهید.

برای آزاد سازی تنش در عضله های فکتان که همان عضله اصلی جویدن است تمرکز کنید. برای ماساژ دادن عضلات فک ، دستان خود را زیر استخوان گونه قرار دهید. انگشتان شما باید تقریباً یک اینچ در جلوی گوش های شما قرار بگیرند.اکنون به آرامی این قسمت ها را ماساژ دهید.

چگونه دندان قروچه را از بین ببریم


7.از دندانپزشک خود در مورد آتل دهان سوال کنید.

آتل دهانی که به عنوان آتل اکلوزال یا صفحه نیش نیز شناخته می شود ، از پلاستیک سخت تری نسبت به محافظ دهان ساخته شده است. دندانپزشک شما می تواند آتل درست کند تاآتلی را درست کند که دقیقاً روی دندانهای بالا یا پایین شما قرار گیرد. آتل دهان اگر چه موثرتر از محافظ های دهان نیست. اما طول عمر آنها حداقل چندین سال بیشتر از محافظ های دهان است.استفاده از آتل دهان به کاهش صداهای ساینده کمک کرده و از دندان های شما در برابر سایش زودرس در اثر ساییدن آن ها محافظت می کند.


8.با پزشک خود در مورد مصرف داروهای ضد اضطراب صحبت کنید.

برخی از داروهای ضد اضطراب مانند بوسپیرون و کلونازپام به عنوان قرص برای درمان دندان قروچه می توانند برای جلوگیری ازعوارض دندان قروچه موثر باشند. بنابراین در مورد مصرف این داروها با یک پزشک مشورت نمایید.

قرص برای درمان دندان قروچه


9.به دندانپزشک مراجعه کنید.

 دندانپزشک شما می تواند مشکلات جدی دندانی را قبل ازبروز عوارض دندان قروچه ، مشاهده کند. ساییدن دندان ها به هم می تواند منجر به ترک دندان شود. در صورت عدم درمان ، عصب دندان شما می میرد و آبسه دندان ایجاد می شود. این امر می تواند منجر به درمان کانال ریشه شود ، این یک روش جدی و گران قیمت است که در صورت درمان زودتر ترک دندان ، می توان از آن جلوگیری کرد.

دندان قروچه کودک در خواب


10.از روش های طب ابوعلی سینا استفاده کنید.

ابوعلی سینا برای درمان دندان قروچه با طب سنتی مصرف داروهای آرام بخش ،شیر+زعفران +یک قرص مخمر،دم کرده ی « تیول (4 گرم)+بهار نارنج (6 گرم)+گل گاو زبان (3 گرم)+تخم کاهو (6 گرم )» ،نیم ساعت پیش از خواب ،شیر خنک +شیره ی انگور + یک قرص مخمر را مفید دانسته است .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *