آیا آسپرین میتواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد؟

ممکن است این سئوال برای شما پیش آمده باشد که آیا آسپرین میتواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد؟

به نقل از انجمن بیماریهای خاص : مصرف آسپیرین و کاهش ریسک سرطان مجاری صفرا

طبق آخرین تحقیقات شواهد بیشتری از اثرات ضد سرطان آسپیرین پیدا کرده است. طبق نتایج بدست آمده، این دارو در کاهش خطر ابتلا به سرطان صفرا نیز می تواند موثر باشد.

بیماری سرطان صفرا که به نام کلانژیوکارسینوما (Cholangiocarcinoma) نیز شناخته می شود، بیماری است که از مجاری صفراوی شروع می شود. مجاری صفراوی، لوله های باریکی هستند که صفرا را ( مایع زرد متمایل به سبز) از کبد  و کیسه صفرا به روده کوچک انتقال می دهند تا به هضم مواد کمک کند.

البته سه نوع سرطان صفرا وجود دارد:  داخل کبدی (Intrahepatic) پیرامونی(Perihilar) و خارجی (Distal).

سرطان مجاری صفراوی پیرامونی (Perihilar) از دهانه ورودی صفرا- جایی که مجاری صفراوی چپ و راست به هم می پیوندند- آغاز می شود. در حالیکه سرطان صفرا خارجی (Distal) در ناحیه پایین تر ، به سمت روده کوچک گسترش پیدا می کند.

بر اساس گزارش انجمن سرطان امریکا، سرطان مجاری صفراوی نسبت به انواع دیگر سرطان ها شیوع کمتری دارد و در ایالات متحده، سالانه نزدیک به ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر را مبتلا می کند. با این حال  شانس زنده ماندن در این  نوع سرطان بسیار پایین است و  افرادی که دچار سرطان مجاری صفراوی می شوند، فقط ۵ سال زنده می مانند. در حالیکه برای کسانی که دچار سرطان مجاری صفرا پیرامونی و یا خارجی شدند میزان بقا ۳۰ درصد این عمر ۵ ساله  است.فواید آسپرین

همچنین مطالعه ای که جدیدا در ژورنال هپاتولوژی (Hepatology) به چاپ رسیده است، مصرف آسپیرین را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مجاری صفراوی توصیه می کند.

استفاده کنندگان آسپیرین ۳٫۶ درصد کمتر به سرطان مجاری صفرا مبتلا می شوند

دکتر جانگی چو (Jonggi Choi) و همکارانش از کلینیک پزشکی مایو در روچستر، مصرف آسپیرین در ۲,۳۹۵ فرد مبتلا به سرطان مجاری صفرا که بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴  به این کلینیک مراجعه کرده بودند را بررسی کردند و نتایج بدست آمده با گروه کنترل که شامل ۴,۷۶۹  فرد سالم که از نظر سن، جنس، نژاد و محل اقامت یکسان بودند، مقایسه شد.

دارو آسپیرین در ۵۹۱ نفر ( ۲۴٫۷ درصد) بیمار مبتلا به سرطان صفرا و ۲,۱۲۹ ( ۴۴٫۶ درصد) فرد سالم در گروه کنترل مصرف شده بود.

افرادی که آسپیرین مصرف نکرده بودند در مقایسه با گروهی که از این دارو استفاده کرده بودند، ۲٫۷ تا ۳٫۶ مرتبه کمتر دچار سرطان مجاری صفراوی شدند.

علاوه بر این دانشمندان با تجزیه و تحلیل سه نوع سرطان مجاری صفراوی، دریافتند فاکتورهای متعددی در بروز این نوع سرطان وجود دارد. از جمله این عوامل می توان به اسکلروزان کلانژیت اولیه، التهاب و زخم مجاری صفراوی، سیروز کبدی، هپاتیت ب، بیماری دیابت و سیگار کشیدن اشاره کرد.

داروی آسپیرین با اثر گذاشتن بر انزیم های التهابی از بروز سرطان مجاری صفراوی جلوگیری کند

درحالیکه محققان قادر به توضیح دقیق نحوه عمل آسپیرین در جلوگیری از سرطان مجاری صفراوی نیستند، نتایج بدست آمده نشان می دهد ممکن است این ویژگی آسپیرین بعلت خاصیت ضد التهابی آن باشد.

سرطان صفرا

دکتر چو در این باره می گوید: ” التهاب مزمن مداوم یکی از عناصر کلیدی و شناخته شده در ایجاد و پیشرفت سرطان مجاری صفراوی می باشد. آسپیرن یک دارو ضد التهاب است که می تواند با جلوگیری از عمل انزیم سیکلواکسیژناز  (Cyclooxygenase) خطر ابتلا به سرطان مجاری صفراوی را کاهش دهد. آنچه در مطالعات قبلی بدست آمده نشان می دهد، آسپیرین در بلوکه کردن دیگر مسیرهای درون سلولی ک منجر به ایجاد سرطان می شود، نیز نقش دارد.”

دکتر رونگراد چاتیراکیج (Roongruedee Chaiteerakij) محقق همکار در این پروژه می گوید: ” تا به حال شواهد اندکی در زمینه نقش آسپیرین در سرطان مجاری صفراوی وجود داشت و مطالعه ما اولین دلیل قطعی در

این  مورد  را ارائه می دهد.”

با این حال هنوز تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان با اطمینان از موثر و مقرون به صرفه بودن این دارو صحبت کرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *