تاثیر مثبت اندیشی در ورزش

[information]شما هر روز به روبرو نگاه می‌کنید و به سراغ تمرینتان می‌روید، یا اینکه یک بهانه‌ی جدید پیدا می‌کنید که چرا خوش اندام نمی‌شوید؟ آیا دوست دارید بدن خوش اندام تری داشته باشید، بهتر تمرین کنید و در طول روز حس خوب تری داشته باشید؟ پس، مثبت فکر کنید![/information]

بررسی تاثیر مثبت اندیشی در ورزش

یک آدم معمولی، در یک روز بطور میانگین ۶۰ هزار فکر مختلف به سرش می‌زندپس اینکه چگونه فکر می‌کنید بسیار اهمیت داردتغییر مدل فکری‌تان به شما کمک خواهد کرد تا در تمریناتتان، جدی‌تر باشید، و بر موانع پیش رویتان غالب شوید.

این را تصور کنید۵ صبح است، و ساعت زنگدارتان هم خاموشقرار نیست تا ساعت ۹ صبح کاری کنید، اما تنها شانس شما برای اینکه تمرین روزانه‌ تان را انجام دهید، صبح زود استزمستان هم هست، و هوا تاریکو البته تخت شما هم خیلی گرم و نرم!

در کسری از ثانیه افکاری از ذهنتان رد خواهد شدحالا نکته اینجاست که افکاری مثل «ارزشش رو داره»، «من یک انتخاب بیشتر ندارم، و اون هم اینه که ورزش کنم»، و «وقتی تمرینم تمام بشه، خیلی حس بهتری خواهم داشت» به شما انگیزه خواهند داد تا از تختتان بلند شوید، لباس‌های ورزشی‌تان را بپوشید و بیرون بزنید!

برای نتیجه بهتر مثبت اندیش باش

بالا بردن کیفیت تمرینتان با مثبت اندیشی

رفتن به باشگاه، عالیستاما اینکه در طول تمرین چه کار می‌کنید، نتیجه را رقم می‌زندتلاش‌هایم برای تمرین دو در دانشگاه را بخاطر دارمریه‌هایم درد می‌کرد، پاهایم سست شده بود، و جدا دوست داشتم که بی خیال شومبرای متوقف کردن تلاش‌هایم بهانه‌های زیادی داشتم.

حریف تمرینی‌ام به من گفت: «سبک و قوی بدو!» این چند کلمه خیلی ساده و البته خیلی مؤثر بودند، و به من کمک کردند تا ادامه دهم.

افکار مثبت، می‌توانند شما در وسط یک تمرین سخت هل بدهندمی‌توانید عبارات کوتاهی همچون «قوی باش»، «زور بزن»، و«فقط یکی دیگه» را با خودتان تکرار کنید، تا کیفیت و سطح تلاشتان به مراتب افزایش پیدا کند.

مثبت‌اندیشی در غلبه بر موانع به شما کمک خواهد کرد

اصلاً مهم نیست که هدف شما در سلامتی و تناسب اندام چه باشد، بهرحال همه جا و همیشه موانعی وجود دارداگر چشم انداز و افکار مثبتی داشته باشید، به احتمال بیشتری می‌توانید این موانع را فتح کنید.

بعنوان مثال، اگر در حال تلاشید تا از شیرینی دوری کنید، اما یک نفر به شما چیزکیک تعارف کرده است (که اتفاقاً کیک مورد علاقه‌ی شما هم هست)، ندای درونتان دائماً بخور نخور می‌کند!

اگر فکر کنید که «یک تکه آنقدر هم مهم نیست، من ضعیفم» قطعاً آن کیک را خواهید خوردحالا اگر اینچنین فکر کنید که «من قوی‌ام، قوی‌تر از آنکه وسوسه بشوم»، به احتمال خیلی زیادی آن کیک را نخواهید خوردتفکر مثبت، در هر مدل مانعی به شما کمک خواهد کرد.

تفکر مثبت کاملاً مؤثر است، اما اگر با خودتان فکر می‌کنید که «احتمالا نتوانم هر فکری که سراغم می‌آید را کنترل کنم»، این ۳ مرحله را در روزهای خود انجام دهید:

  • جملاتی را انتخاب کنید که می‌توانید با آن‌ها ارتباط بگیرید

فقط به چند عبارت ساده احتیاج دارید که دائم با خود تکرارشان کنیداما باید عباراتی را انتخاب کنید که برای شما معنی و مفهوم داشته باشد، نه الزاماً هر چیزی که شنیده یا خوانده‌ایدعبارات ساده‌ای که حاوی کلمه‌ی «من» هستند، مثل «من قوی و سرسختم»، یا «من می‌توانم»، کار را برایتان انجام خواهد داد.

  • تمرین کنید

تفکر مثبت، ناگهان در ذهن شما جاری نخواهد شد، باید تمرین کنیدهر روز لحظاتی را به این کار اختصاص دهید، مثلاً قبل از جلسات تمرینتان، یا پیش از شروع مراسمی که برای رژیم غذایی‌تان مشکل می‌سازد.

  • مراقب افکار منفی باشید

اگر افکار منفی در ذهنتان جوانه زد، آن‌ها را شناسایی کنید و بطور کامل آن‌ها را با افکار مثبت جایگزین کنیدفکر، توسط ذهن شما ساخته می‌شود و الزاماً همیشه صحیح نیستمثلاً اگر مقداری از مسیر تمرینتان را طی کرده‌اید اما افکاری مثل «از عهده‌اش بر نمی‌آیم» به ذهنتان خطور کرده، آن‌ها را با «این یک تمرین چالش‌برانگیز است، من قوی‌ام و انجامش می‌دهم»، جایگزین کنید.

دوستان عزیز، به یاد داشته باشید که تفکر مثبت بر تمام زوایای زندگی شما تأثیر خواهد گذاشت، بر نگرش ذهنی‌تان، سطح انرژی‌تان و حتی سلامت کلی بدنتان!

منبع : تناسب اندام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *