فیبروم چیست؟

یکی از بیماری‌های شایع  در زنان، فیبروم است. حتی اگر رحم تان کاملا طبیعی باشد باز هم ممکن است در رحم غده های ناخوشایندی مانند پولیپ و فیبروم رشد کنند که باعث کاهش شانس کاشته شدن جنین در رحم و رشد آن می شود. این توده‌های گوشتی رحم در صورت بررسی با سونوگرافی در 77 درصد زنان یافت می‌شود و سن شایع بروز آن 35 تا 50 سالگی است.این توده‌های گوشتی که در لایه‌های مختلف رحمی یافت می‌شود، ودر اندازه هایی  از دو میلیمتر تا 10 سانتیمتر و بزرگ تر دیده  می شود.

فیبروم چیست؟

ابتلا به فیبروم چه علایمی دارد؟

  1.   خونریزی شدید و یا دردناک رحمی
  2.    ترشح واژینال مزمن
  3.    فشار یا درد لگنی
  4.    تکرر ادراری
  5.    مشکل در تخلیه مثانه
  6.    یبوست
  7.    پشت درد یا پا درد

 

 

شانس ابتلا به فیبروم در چه افرادی بالاتر است؟

1- وجود سابقه در بستگان درجه یک مثل مادر و خواهر

2-شروع عادت ماهانه در سنین پایین تر

3- بروز یائسگی در سنین بالاتر

4-افراد چاق

5- کسانی که کمتر حاملگی داشته اند

فیبروم ها چه مشکلاتی را ممکن است در زنان ایجاد نمایند؟

1-فیبروم ها ممکن است به زایمان زودرس منجر شود یا در مواردی ایجاد درد در بارداری کند که در این موارد می توان از مسکن های ساده مثل ایبوپروفن استفاده کرد.
2- فیبروم معمولا مشکلی برای زایمان طبیعی ایجاد نمی کند و فرد می تواند زایمان کند و نیازی به سزارین ندارد.

 

آیا فیبروم در ناباروری موثر است؟

این توده های رحمی در افراد نازا به ندرت مانع باروری می شود، اما مواردی را که ممکن است فیبروم موجب نازایی شود، می توان با MRI (ام آر آی) تشخیص داد و جراحی لازم برایشان انجام داد، اما باید دانست با این جراحی امکان زایمان طبیعی را از بیمار می گیریم، زیرا وی فقط می تواند با سزارین بچه اش را به دنیا آورد و خطر یک جراحی سنگین با احتمال چسبندگی بعد از عمل و سایر عوارض جراحی و بیهوشی را برای بیمار باقی می گذاریم.

آیا برداشتن فیبروم هم زمان با سزارین کار صحیحی است؟

در مواردی می بینیم بیماران از پزشک شان می خواهند ضمن سزارین فیبرومشان برداشته شود. باید دانست این کار فوق العاده خطرناک است، چون فیبروم ها حین بارداری خونرسانی وسیعی دارند و اگر به جراحی فیبروم در این زمان اقدام شود، امکان خونریزی شدید حین عمل جراحی و حتی از دست رفتن رحم وجود دارد. اندازه فیبروم پس از زایمان به حالت قبلی برگشته و کوچک تر می شود، در نتیجه نیازی به جراحی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *