میگرن چیست؟

میگرن سردری است که در میان مردم با درد یک طرف سر شناخته می شود. همراه یک عرق سرد شروع می شود. سردرد خاصی است که یک طرف سر و صورت را در بر می گیرد. نام دیگر سر درد میگرنی، سر درد عروقی نیز می باشد. در بیشتر افرادی که دارای سر درد میگرنی می باشند، سر درد از یک طرف سر شروع می شود سپس در برخی از این بیماران هر دو طرف را شامل می شود. درد ها گاهی در حد غیر قابل تحملی شدید است. ممکن است چند دقیقه طول بکشد و یا حتی ساعت ها یا روز ها ادامه می یابد.

علت سردردهای میگرنی چیست؟

همان طور که میگرن ممکن است علامت یک بیماری باشد، ممکن است دلیل خاصی نداشته باشد. برخی ارثی است. پیچیدن درد در نیمه سر و حتی گاهی حال به هم خوردگی و استفراغ را در پی دارد. در جلوی چشم خال های سیاه و لکه های تیره نیز دیده می شود. برخی از افراد در حرف زدن هم دچار مشکل می شوند. بیماران میگرنی در زمان حمله میگرن جاهای تاریک و ساکت را ترجیح می دهند.

میگرن چیست؟

فاکتور هایی که سبب شروع میگرن می شوند عبارتند از: استرس، تغییرات هورمونی، فاکتور های رژیم ذایی، نظم خواب، تغییرات آب و هوا  و برخی عادت های فردی. در 70 درصد خانم های مبتلا به میگرن، حمله های میگرنی در دوران قاعدگی، پشت سر هم رخ می دهد و شدت آن افزایش می یابد. در برخی از خانم ها حمله های میگرنی فقط در دوران قاعدگی رخ می دهد.برخی از خانم ها اظهار می کنند حملات میگرنی در دوران قاعدگی شدید تر است. حمله های میگرنی در برخی از بیماران، هفته ای چند بار رخ می دهد و در برخی دیگر می تواند بسیار به ندرت باشد اما میانگین عمومی ماهانه دو الی سه بار است.

میگرن عموما در بین سنین 15 الی 35 شروع می شود. در سنین حدود 50 سالگی فراوانی و مداومت آن کم می شود. در خانم ها بیش تر از آقایان دیده می شود. تشخیص میگرن حتما باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

برخی بیماران میگرنی از تغییرات اقلیم و آب و هوا تاثیر می پذیرند. بی خوابی زیاد و یا خواب زیاد می تواند سبب شروع سر درد های میگرنی شود. علاوه بر این برخی از مواد موجود در غذاها و نوشیدنی ها، با تاثیر مستقیم روی رگ ها آن ها را گشاد تر می کنند و بدین ترتیب سبب شروع میگرن می شوند و برخی از مواد به صورت غیر مستقیم تاثیر می گذارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *