5 روش درمانی مفید برای درمان تنگی کانال نخاع

تنگی کانال نخاع یکی از علل ایجاد کمردرد می باشد وبیشتر در افراد مسن دیده می شود .نخاع درون کانال استخوانی شکلی در ستون فقرات قرار گرفته است اگر به دلایلی این کانال تنگ شود به علت قرار گرفتن نخاع در فضای تنگ نخاع مورد فشار قرار گرفته و موجب درد شدیدی در گردن یا کمر می شود برای اینکه با  راه های درمان تنگی کانال نخاع اشنا شوید این مقاله را تا انتها بخوانید.
  • دارو درمانی

برای درمان تنگی کانال نخاع  عموما پزشکان دارو هایی مانند سولفات کندرویتین، گلوکوزامین و اسید هیالورونیک را جهت تسکین التهاب، درد و اسپاسم عضلانی برای بیمار تجویز می نمایند. مصرف این دارو ها را طبق دستور پزشک انجام دهید و در صورت مصرف دارویی دیگر جهت پیشگیری از تداخل دارویی حتما پزشکتان را مطلع سازید .البته  پزشکان معمولا همراه با درمان های دارویی فیزیوتراپی را نیز توصیه می نمایند .

استفاده از داروها ی مفید مانند مسکن ها برای کاهش درد های تنگی کانال نخاع

  • تزریق استروئید

روش درمانی دیگری که جهت تنگی کانال نخاع استفاده می شود تزریق یک داروی استروئیدی در  فضای اپیدورال یعنی اطراف عصب می باشد . این روش سبب  کاهش التهاب و درد می شود و معمولا در صورت کاهش علایم بالینی تزریق در سه نوبت دیگر نیز انجام می شود .

تزریق اپیدورال روش درمانی مناسب برای تنگی کانال نخاع

 

  • فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ، روش درمان موثری برای بهبود درد های ناشی از تنگی کانال نخاع محسوب می شود .این روش ترکیبی از گرما درمانی ، فراصوت، تحریک الکتریکی و ماساژ بوده که  به استحکام ،ثبات و دوام ستون فقرات و افزایش انعطاف پذیری آن کمک بسیاری می نماید .

 

کاهش درد های تنگی کانال نخاع با فیزیوتراپی

  • طب سوزنی

در این روش درمانی (طب سوزنی ) پزشک سوزن های ریزی را در نقطه های مخصوصی از بدن شما فرو کرده و از این طریق سبب  آزادسازی اندورفین، ماده شیمایی مسکن بدن می شود و از این طریق درد های ناشی از تنگی کانال نخاع را تسکین می دهد .

طب سوزنی روش درمانی مفید برای تنگی کانال نخاع

  • جراحی

اگر با انجام تمامی مراحل درمانی ذکر شده هنوز مداوا نشده اید ، درد شدیدی دارید ،در ناحیه دست و پا دچار بی حسی شده ایدو قادر به کنترل مدفوع خود نمی باشید جراحی گزینه مناسبی برای درمان تنگی کانال نخاع در شما محسوب می شود . عمل جراحی با رفع فشار از اطراف عصب نخاعی سبب کاهش التهابات و و درد های ناشی از آن می شود .

 

جراحی اخرین راه درمان تنگی کانال نخاع

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *