ایروبیک ،ورزشی مفید برای سلامت جسم و روح

همانطور که می دانید ورزش کردن علاوه بر تناسب اندام در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها تاثیر بسزایی دارد .ورزش ایروبیک ورزشی هوازیست که با افزایش ضربان قلب و بهبود اکسیژن رسانی به اعضای بدن در سلامت جسم و روح و تناسب اندام  اثرات شگفت انگیزی به همراه دارد .این ورزش شامل زیر مجموعه های فراوانیست که شما می توانید بر حسب علاقه و شرایط جسمانی خود در هر زیر مجموعه ایروبیک فعالیت نمایید .برای آشنایی بیشتر با این ورزش و نقش آن در سلامتی و تناسب اندامتان به ادامه این نوشته سلامت وب توجه بفرمایید.

ایروبیک چیست؟

ایروبیک،(aerobic) واژه ای انگلیسی به معنای حرکات موزون هوازی می باشد که هدف از انجام آن بهبود اکسیژن رسانی به اندام های بدن ،تناسب اندام ،چربی سوزی ،سلامت جسم و روان می باشد .ایروبیک با ترکیب ورزش و فعالیت بدنی به همراه تمرینات کششی و قدرتی به صورت گروهی و با پخش موزیک انجام می شود و سبب افزایش آمادگی جسمانی در شما می شود .این روش قدرتمند علاوه بر کاهش وزن مزایای بی شماری نیز در سلامتی جسم و ذهن به همراه دارد که در ادامه شما را با این ورزش و مزایای ایروبیک بیشتر آشنا می کنیم.

ایروبیک برای لاغری


انواع ورزش های ایروبیک

ورزش ایروبیک با توجه به میزان شدت و دشواری تمرینات به دو دسته تقسیم می شود:

  1. ورزش هایی نظیر پیاده‌روی، شنا، بالارفتن از پله، کلاس‌ های استپ، قایقرانی (با پارو) و اسکی از جمله ورزش های ایروبیک با درجه خفیف تا متوسط می باشند که در سلامت استخوان ها و عضلات نقش مهمی داشته و آسیب کمتری را ممکن است به همراه داشته باشند .این دسته از تمرینات برای اکثر افراد قابل انجام می باشد .
  2. ورزش هایی مانند دویدن، تنیس، ورزش‌ های همراه با حرکات موزون، اسکواش و …. دارای شدت بالاتری نسبت به ورزش های قبل می باشند و لازمه انجام این ورزش ها دارا بودن توانایی بدنی بسیار خوب می باشد .افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن شدید ،افراد سالمند ،افراد دچار بیماری های خاص و افراد مبتلا به آسیب های عضلانی و استخوانی کاندیدای مناسبی برای انجام این ورزش نمی باشند و در صورت علاقمندی به انجام این تمرینات حتما می بایست با یک پزشک مشورت نمایند.

یک جلسه ورزش ایروبیک چگونه برگزار می شود؟

جلسه ابتدا با گرم کردن بدن به مدت 5 الی 10 دقیقه آغاز می شود در حین انجام نرمش های مربوط به گرم کردن بدن ضربان قلب شما 50 درصد افزایش می یابد .تمرینات بعدی در 20 دقیقه انجام می شوند و ضربان قلب شما را به حداکثر می رسانند و سپس در 10 دقیقه پایانی تمرینات مربوط به سرد کردن و آرام کردن بدن انجام می شود.مربی روبروی آیینه می ایستد و شاگردان در پشت سر او قرار می گیرند و می توانند با مشاهده مربی خود درون آینه تمرین را به صورت اصولی و صحیح انجام دهند.

مزایای ایروبیک


مدت زمان هر جلسه ایروبیک

هر جلسه ورزش ایروبیک در باشگاه بین 20 تا 45 دقیقه می باشد .تمرینات ایروبیک تنوع گسترده ای دارد که مربی شما با انتخاب حرکات و تمرینات مختلف می تواند جلسه آموزش شما را از یکنواختی نجات داده و شما را به ادامه این ورزش و شرکت در جلسات ورزشی بعدی تشویق  و ترغیب نماید .

ایروبیک درخانه


مزایای انجام ورزش ایروبیک چیست؟

ورزش ایروبیک تنها برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام عالی نبوده و مزایای بی شمار دیگری را در سلامت جسم نشاط روح و ذهنتان به همراه دارد .مهم ترین مزیت این ورزش اینست که شما حتی می توانید با مشاهده فیلم ایروبیک به راحتی ایروبیک را درخانه انجام دهید .سایر مزایای این ورزش به شرح زیر می باشد:


1-رسیدن به تناسب اندام

انجام تمرینات ورزشی ایروبیک بانوان با بهره گیری از چربی های بدن انجام می شود و با افزایش ضربان قلب در حین انجام این تمرینات چربی‌ های اضافی بدن به عنوان سوخت یا انرژی مصرف و در نتیجه وزن کاهش می یابد .در حین انجام این تمرینات کارایی سیستم تنفسی ،قلب و عروق بهبود پیدا می کند و در نتیجه ایروبیک برای لاغری بسیار موثر و سودمند می باشد .برای رسیدن به وزن مطلوب و کاهش وزن استمرار و افزایش شدت تمرینات ضروری بوده و مداومت بر انجام این تمرینات به صورت روزانه جهت بهبود وضعیت اندام ها توصیه می شود.

مشاهده فیلم ایروبیک


2-سلامت قلب

انجام این تمرینات در بهبود کارکرد قلب و قوی تر نمودن ماهیچه های قلبی موثر بوده و با افزایش پمپاژ خون در کاهش نرخ ضربان قلب در زمان استراحت ارتباط مستقیمی دارد .با افزایش ضربان قلب در حین انجام این تمرینات اکسیژن بیشتری به اندام هایتان ارسال می شود و با افزایش پمپاژ اکسیژن به درون اندام ها مویرگ های عضلانی جهت حذف مواد زائد حاصل از سوخت و ساز نظیر اسیدلاکتیک و دی‌اکسید‌کربن اتساع می یابد .در نتیجه این تمرینات علاوه بر تضمین سلامت قلب در پیشگیری از ابتلا به گرفتگی و تصلب شرایین نقش موثری دارد.

ایروبیک بانوان


3-بهبود عملکرد ذهن و سلامت و روان

انجام این ورزش به صورت مستمر و منظم با افزایش سطح هورمون آندروفین در خون تمامی دردهای شما را کاهش داده و موجب شادی و نشاط در شما می شود .کاهش وزن ایجاد شده در اثر این تمرینات سبب افزایش اعتماد بنفس در شما شده و انجام حرکات ریتمیک و موزون این ورزش به همراه شنیدن یک موسیقی شاد افسردگی را از شما دور می نماید .
 ایروبیک بهتر است یا پیلاتس

4-تقویت عملکرد ریه ها

تمرینات این ورزش با تقویت ماهیچه های دستگاه تنفسی سبب سهولت ورود و خروج جریان هوا به ریه‌ ها و در نتیجه تنفس بهتر می‌شوند.در واقع این تمرینات سبب می شوند تا سرعت نفس کشیدن در شما افزایش یابد و شما در کسب اکسیژن بیشتر از هوای پیرامون خود موفق تر باشید .
تقویت ریه با ایروبیک

5-کاهش  سطح کلسترول خون

یکی دیگر از مزیت های این ورزش کاهش سطح کلسترول خون می باشد .همانطور که می دانید افزایش میزان چربی خون سبب تشکیل لخته در رگ های شما و بروز انواع سکته های قلبی و مغزی می شود .بنابراین می توانید با انجام تمرینات هوازی ذکر شده خطر ابتلا به این بیماری ها را تا حدود زیادی کاهش دهید.
کاهش کلسترول خون با ایروبیک

6-کاهش دهنده اشتها

تحقیقات نشان داده است که افرادی که انجام ایروبیک را به صورت منظم دنبال می کنند میزان پروتئین نوروتروپین در خونشان افزایش می یابد .افزایش این پروتئین در خون سبب کاهش اشتها و در نتیجه کاهش شاخص توده بدنی و فشار خون خواهد شد .

کاشه اشتها با ایروبیک


7-تقویت سیستم ایمنی بدن

ایروبیک ورزشی قدرتمند برای افزایش توان و قدرت دفاعی بدن شما می باشد و شما را در برابر بیماری هایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا واکسینه می نماید .با انجام این ورزش قدرت و مقاومت دفاعی بدن شما در برابر عوامل بیماریزا افزایش یافته و احتمال ابتلا به انواع بیماری ها در شما کاهش می یابد .

تقویت سیستم ایمنی بدن


سایر مزایای ایروبیک

  1. کم هزینه
  2. ساده و در دسترس
  3. چربی سوزی سریعتر و راحت تر
  4. افزایش آمادگی جسمانی بدن
  5. سریع ترین راه کاهش وزن
  6. قابل استفاده در تمامی گروه های سنی
  7. افزایش تمرکز
  8. افزایش روحیه تیمی و گروهی و…

 تفاوت ایروبیک و پیلاتس در چیست؟

اگر می خواهید بدانید ایروبیک بهتر است یا پیلاتس بهتر است تفاوت این دو را بدانید .ایروبیک ورزشی هوازیست که قابل استفاده در تمامی سنین و تمامی افراد با توجه به نوع استخوان بندی می باشد اما پیلاتس تمریناتی کششی است که استفاده از آن در افراد لاغر و دارای استخوان بندی ریز مفید نبوده و سبب افزایش تعادل بین اجزای بدن می شود و مانند ایروبیک در افزایش ضربان قلب تاثیری ندارد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *