همه باید ها و نبایدهای بوتاکس

بوتاکس نوعی سم ضعیف شده است که در رفع مشکلات پوستی مانند چین و چروک ها جای جوش  خط اخم و خطوط روی پیشانی و …..کاربرد دارد .استفاده از این دارو نیز باید ها و نبایدهای مخصوص خود را دارد این مطلب به معرفی باید ها ونباید های بوتاکس پرداخته و آن ها را تشریح می کند.

استفاده از بوتاکس به چه کسانی توصیه می شود؟

بعضی اشخاص عادت دارند هنگام صحبت کردن، حرکت کردن، مطالعه یا قرار گرفتن زیر نور آفتاب به طور ناخودآگاه با عضلات صورتشان بازی کرده و اخم کنند. این افراد خیلی زود دچار چین و چروک میشوند و بهتر است بوتاکس تزریق کنند. همچنین کسانی که دچار چروکهای ظریف شدهاند میتوانند برای جلوگیری از پیشرفت آنها بوتاکس تزریق کنند. اما کسانی که عادت به بازی با عضلات صورتشان ندارند لزومی برای انجام این تزریق نیز نخواهند داشت.

باید ها ونباید های بوتاکس

مصرف استاندارد بوتاکس چه میزانی است؟

تزریق بوتاکس باید هر 4 تا 6 ماه تمدید شود و نیازی به استراحت دادن پوست نیست زیرا اگر انقباض عضله بازگردد ممکن است اثر بوتاکس کم شود پس بهتر است قبل از اینکه حرکات عضله کاملا بازگردد تزریق تکرار شود تا عضله به این حالت عادت کند. همچنین این تفکر که بعد از 4یا 5 بار تزریق، عضله برای همیشه فلج میماند اشتباه است بلکه آن عادت عضله از بین میرود و ایجاد چینها به عقب میافتد وگرنه اگر شما 10 بار هم بوتاکس تزریق کنید باعث فلج دائمی عضله نمیشود.علاوه بر این دوزهای بوتاکس که در پوست تزریق میشود معمولا باعث ساخت آنتیبادی علیه بدن نمیشود و احتمال عدم جواب با تزریق دوزهای استاندارد خیلی کم است.

ممنوعیت های مصرف  بوتاکس

بوتاکس در 2 زمینه زیبایی و درمانی کاربرد دارد. مصرف زیبایی آن معمولا برای افراد زیر 21 سال توصیه نمیشود. از طرف دیگر کسانی که بیماریهای خاص مانند میاستنی گراویس دارند و دچار ضعف عضلانی هستند نباید بوتاکس تزریق کنند زیرا وضعیتشان بدتر میشود. در زمان بارداری و شیردهی نیز بهتر است بوتاکس استفاده نشود حتی توصیه میشود از 3 ماه قبل از بارداری مصرف بوتاکس قطع شود اما اگر خانمی بوتاکس تزریق کرد و بعد بدون برنامهریزی باردار شد، مشکل خاصی برایش پیش نمیآید و نیازی به سقط جنین وجود نخواهد داشت. این موضوع درحد یک توصیه است یعنی تا جای ممکن بهتر است در این زمان بوتاکس تزریق نشود.

منبع : وب سایت دکتر جعفری پور

ویرایش و گرد آوری : سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *