تقویت روحیه بیماران سرطانی

آواز خواندن دسته جمعی به سلامت بیماران سرطانی کمک می کند

سایت سلامت ایرانیان : لطفا مطلب ارسال شده در انجمن بیماریهای خاص آواز خواندن دسته جمعی به سلامت بیماران سرطانی کمک می کند را در ادامه ببینید.

بر اساس آخرین تحقیقات آواز خواندن باعث بهتر شدن روحیه  و کم کردن استرس می شود، ولی در بیمارهای سرطانی فایده آواز خواندن به همین جا ختم نمی شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که فقط یک ساعت  آواز دسته جمعی، باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی شده و بکارگیری تارهای صوتی منجر به افزایش بازده درمان در افراد مبتلا به سرطان خواهد شد.

همچنین علاوه بر این، مطالعه انجام شده در مجله cancer medical science  نشان داده است که، آواز خواندن دسته جمعی برای پرستاران بیمارها نیز بسیار مفید بوده است.

بیماری سرطان از بزرگترین چالش های زمان ما محسوب می شود. پیش بینی می شود که امسال بیشتر از ۱٫۶ ملیون فرد مبتلا به سرطان تنها در امریکا شناسایی خواهد شد و شصد هزار امریکایی جان خود را به خاطر این بیماری از دست خواهند داد.

در حالیکه که در مورد روش های درمانی جدید و موثر برای درمان سرطان تحقیق می شود، دانشمندان به روش هایی برای پیشرفت پاسخ بیماران به روش های رایج درمان سرطان و افزایش کیفیت زندگی آن ها نیز پی برده اند.

در تحقیق جدیدی روش ساده ای مانند آواز دسته جمعی را که بسیار کمک کننده است، پیشنهاد می دهد.

در این مطالعه، دکتر یان لوئیس (Ian Lewis)، رئیس مرکز تحقیقات  سرطان Tenuous شهر Cardiff در انگلستان و همکارانشان ۱۹۳ فرد عضو گروه های مختلف آواز را جمع آوری کرده اند.

از بین این افراد ۵۵ نفر بیمار سرطانی، ۶۶ نفر از پرستاران سابق بیماران سرطانی و ۷۲ نفر در حال حاصر پرستار بیمارهای سرطانی بوده اند.

محققان نمونه بزاق هر فرد را یک ساعت قبل و بعد جلسه آواز جدا کردند. تیم تحقیق از این نمونه ها برای اندازه گیری میزان هورمون های مرتبط با استرس- مانند کورتیزول (Cortisol) و همچنین میزان سایتوکاین ها (Cytokines)- که پروتئین ها مرتبط به سیستم ایمنی هستند، استفاده کرده است.

علاوه بر این تعدادی از تست های روانشناسی در رابطه به سلامتی ذهنی بیمارها قبل و بعد از آواز خواندن، نیزانجام شده است.

آواز خواندن دسته جمعی باعث افزایش فعالیت سایتوکاین ها می شود

محققان کاهش قابل توجهی در میزان کورتیزول در تمام افراد شرکت کننده بعد از آواز خواندن مشاهده کردند که در ارتباط با بهبود در اخلاق و رفتار آن ها نیز بوده است.

علاوه بر این، تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیده اند که آواز خواندن باعث کاهش هورمون عشق- اکسی توسین (oxytocin) و بتا اندورفین نیز می شود.

دانشمندان یادآورشدندکه این هورمونهادرایجاداسترس نیزسهیم کمک به بیماران سرطانی هستند، با توجه به اینکه میزان بالای اکسی توسین در ارتباط با وابستگی اجتماعی و افزایش بتا-اندورفین منجر به احساس رضایت و سرخوشی می شود.

اکسی توسین و بتا-اندورفین می تواند در پاسخ به محرک های استرس آور افزایش پیدا کرده و باعث کاهش فشار خون، ضربان قلب و میزان نوراپی نفرین می شوند.

محققان اضافه کرده اند:

“[…] به نظر می رسد کاهش مشاهده شده، بعنوان بخشی از تنظیم کاهشی انجام شده در پاسخ به استرس که باعث تشدید رفتارهای اجتماعی و شادی می شود، محسوب می شود.

نکته قابل توجه در این مورد این است که، افزایش میزان سایتوکاین ها پس از آواز خواندن در افراد شرکت کننده مشاهده شد، که نشان دهنده سیستم ایمنی قوی تر می باشد.

علوه بر این، محققان به این نتیجه رسیده اند که افراد دارای سلامت روحی ضعیف و افسردگی قبل از آواز خواندن بودند، پیشرفت بسیار خوبی از لحاظ روحی داشته اند، که این در ارتباط با کاهش پاسخ های التهابی بوده است.

نویسندگان  متذکر می شوند که”میزان بالای پاسخهای التهابی در ارتباط با بسیاری از مشکلات روحی، از جمله افسردگی می باشد.”

یافته های بسیار جالب در مورد اثرات اثبات شده زیستی آواز خواندن

محققان بر این باورند که این یافته ها خبر بسیار خوبی برای افرادی است که از سرطان رنج می برند، از آنجائیکه یک ساعت تمرین ساده آواز خواندن می تواند برای سلامتی مفید باشد.

دکتر دیسی فن کارت “Daisy Fancourt ” از مرکز علمی پرفورمنس انگلیس (همکاری بین کالج سلطنتی لندن و کالج سلطنتی موسیقی) و از اعضای تیم تحقیق می گوید که ” تعداد زیادی از افراد مبتلا به سرطان مشکلات روحی مانند استرس، نگرانی و افسردگی را نیز تجربه کرده اند.”

او هم چنان ادامه می دهد ” تحقیقات نشان دهنده سرکوب سیستم ایمنی در این روش است، مخصوصا در مواقعی است که بیماران نیاز هر چه بیشتر به حفاظت از سیستم ایمنی خودشان دارند.”

این تحقیق از آن جهت هیجان انگیز است که عملی به سادگی آواز خواندن، می تواند باعث کاهش عوامل ایجاد کننده استرس، کمک به بهبود حال خوب، کیفیت زندگی در بیماران و همچنین قرار دادن آن ها در بهترین شرایط برای درمان می شود.”

آواز خواندن افزایش روحیه بیماران سرطانی

دکتر لوئیس می افزاید:

” این واقعا هیجان انگیز است.  ما مجموعه ای از شواهد در این شش سال جمع آوری کرده ایم که نشان می دهد که، آواز خواندن بصورت دسته جمعی طیف وسیعی از فواید اجتماعی، احساسی و روحی دارد و حالا ما شاهد اثرات زیستی آن نیز هستیم.

خیلی وقت است که ما می دانیم که آواز بصورت دسته جمعی می توانند حال افراد را خوب کند، ولی این اولین بار است که اثر آواز خواندن بر روی سییستم ایمنی اثبات شده است. این واقعا جالب است و می توان به روش حمایتی ما از بیمار های سرطانی در آینده کمک کند.”

در آینده این تیم مطالعه دو ساله ای در رابطه با اثر بلند مدت زیستی و روانشناسی آواز دسته جمعی در افراد مبتلا به سرطان انجام خواهد داد.

در ماه دسامبر گذشته، اخبار پزشکی امروز مطالعه ای مبنی بر اینکه ” آواز خواندن و موسیقی می تواند به بهبود حافظه و سلامت روحی در افراد مبتلا زوال عقل شود” را گزارش کرده است.

 

آواز خواندن دسته جمعی به سلامت بیماران سرطانی کمک می کند

امیدواریم از مطلب ارسال شده آواز خواندن دسته جمعی به سلامت بیماران سرطانی کمک می کند استفاده کافی برده باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *