روشهای تشخیص زگیل تناسلی+تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی

زگیل تناسلی بیماری ویروسی شایعی در میان زنان و مردان می باشد که در ناحیه تناسلی ظهور پیدا می کند .این بیماری در اثر آلودگی فرد با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بروز پیدا می کند و اطلاع رسانی در مورد این بیماری نقش مهمی در جلوگیری از انتقال و انتشار آن دارد.به همین منظور سلامت وب امروز را به معرفی بیماری زگیل تناسلی و روش های تشخیص و درمان آن اختصاص داده ایم .

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی مقاربتی می باشد که با ایجاد زگیل های گوشتی در ناحیه تناسلی مردانه و زنانه بروز پیدا می کند .این بیماری بر اثر آلوده شدن به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بوجود می آید.این بیماری از طریق ارتباط جنسی با فرد آلوده به این ویروس ایجاد می شود .برای آشنایی بیشتر با این بیماری به ادامه سلامت وب امروز توجه بفرمایید.

علائم زگیل تناسلی در زنان


این بیماری کدام قسمت آلت تناسلی زنان و مردان را درگیر می کند؟

علائم زگیل تناسلی در زنان می تواند در فرج، دیواره‌ های واژن، ناحیه بین آلت جنسی و مقعد (پرینه )و گردنه رحم نمایان شود .اما علایم این بیماری در مردان بر روی کیسه بیضه و یا مقعد و یا در بالا و دور آلت جنسی نمایان می شوند.همچنین زگیل ها در صورت برقراری رابطه دهانی با فرد آلوده به این ویروس می تواند در دهان و یا بر روی زبان نیز تظاهر پیدا نمایند.

فرق,زگیل تناسلی با زگیل معمولی


نشانه های ابتلا به این بیماری چیست؟

 1. تورم های کوچک، طوسی و یا رنگ پوست در ناحیه تناسلی
 2. چندین زگیل نزدیک به هم که تشکیل شکلی شبیه گل کلم می‌دهند
 3. خارش و یا ناراحتی در نواحی جنسی
 4. خونریزی هنگام رابطه جنسی

اندازه زگیل تناسلی چقدر است؟

زگیل های تناسلی بسیار کوچک هستند و به طور کلی نمی توان آنها را با چشم غیر مسلح مشاهده نمود، اما با پیشرفت این بیماری و افزایش دامنه این بیماری زگیل ها تکثیر شده و به شکل دسته های کوچک نمایان می شوند.برای درک بیشتر این موضوع به عکس این ضایعه که در زیر آمده است دقت کنید .

زگیل تناسلی زنان عکس


علت ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

 • رابطه جنسی محافظت نشده با شریک جنسی آلوده به این بیماری
 • ابتلا به سایر عفونت های جنسی
 • تعدد شرکای جنسی
 • زندگی جنسی فعال در دوران جوانی

همانطور که قبلا ذکر شد ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) سبب بروز زگیل تناسلی می‌شود.این ویروس در حدود 40 زیر شاخه دارد و زگیل تناسلی در نتیجه ابتلا به شاخه های 6 و 11 این بیماری بوجود می‌آیند. بنابراین راههای انتقال زگیل تناسلی تنها از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده و موارد فوق الذکر می باشد .


زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

زگیل تناسلی معمولا در چکاب های دوره ای برای انجام تست پاپ اسمیر در زنان و معاینات روتین مردانه شناسایی می شود .همچنین انجام آزمايش pcr و آزمایش hpv راه دیگری برای تشخیص زگیل تناسلی می باشد .


آزمايش pcr چیست؟

این تست آزمایشگاهی که به نام واکنش زنجیره پلی مراز ( PCR) نیز مشهور است سبب شناسایی گلبول های سفید آلوده به ویروس می شود .هزینه این آزمایش به علت نیاز به کیت های گران قیمت آزمایشگاه و مهارت فنی بالا گران می باشد .این آزمایش می تواند از طریق سنجش وجود قطعات ماده ژنتیکی ویروس در مایعات بدن عفونت ها را در خون نشان دهد .همچنین این آزمایش روشی دقیق برای شناسایی عوامل عفونی در مراحل اولیه می باشد و در نتیجه بهترین راه شناسایی زگیل تناسلی می باشد .


آزمایش hpv چیست؟

همانطور که در بندهای پیشین گفته شد عامل این بیماری یک ویروس به اسم Human Papilloma Virus می باشد که به اختصار به آن ویروس HPV گفته می شود.آزمایش hpvبه راحتی در زنان همراه با انجام تست پاپ اسمیر قابل انجام می باشد .و نحوه نمونه گیری دقیقا مشابه تست پاپ اسمیر می باشد .هزینه آزمایش hpv بسیار بالا بوده و نحوه آزمایش hpv در مردان مورد تایید هیچ یک از مجامع علمی نمی باشد این جمله بدان معناست که هیچ آزمایش تائید شده ای جهت HPV در مردان وجود ندارد و این آزمایش تنها بر روی زنان انجام می شود.

عکس زگیل تناسلی

 


روش های درمان زگیل تناسلی

1- پودوفیلین

استفاده موضعی از ترکیبی شیمیایی به نام پودوفیلینمی تواند علایم این بیماری را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهد .بدین منظور می بایست از پودوفیلین جهت استعمال موضعی به مدت یک ماه تا سه ماه استفاده نمود.


2- لیزر درمانی

لیزر co2 یکی دیگر از راه های درمان این عارضه شناخته شده است که معمولا به علت هزینه بالا انجام آن در مراحل نهایی به بیمار توصیه می گردد .روش‏های جراحی نظیر الکتروسرجری (کوتر) یا رادیوسرجری (آر اف جراحی)نیز آخرین راه برای درمان این بیماری می باشند.


3-کرایوتراپی

کرایوتراپی بهترین روش درمان برای زگیل تناسلی شناخته شده است .مزایای استفاده از این روش به شرح زیر می باشد:

 1.  با انجام یک جلسه ده دقیقه ای زگیل تناسلی از بین می رود.
 2. انجام آن آسان است.
 3. سبب پخش زگیل تناسلی نمی شود.
 4.  نیاز به تکرار جلسات درمانی در این روش وجود ندارد .
 5.  به زیبایی پوست لطمه نمی زند.
 6.  سرپایی و با درد بسیار کمی می باشد .

زگیل مقعدی


مراقبت های مورد نیاز قبل و بعد از کرایوتراپی

 1. پاکسازی پوست و حذف موهای زائد ناحیه مورد نظر با استفاده از پماد موبر
 2. استفاده از پماد بی حسی جهت بی حس شدن موضعی که زگیل بر روی آن قرار گرفته است .
 3. استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک پس از کرایو تراپی
 4. استفاده از کاندوم در زمان نزدیکی
 5. عدم دستکاری پوست پس از کرایو تراپی
 6. عدم استفاده از تیغ و ژیلت برای اصلاح موهای زائد ناحیه مورد نظر

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

متاسفانه پاسخ این سوال منفیست .چرا که ویروس زگیل تناسلی بعد از انتقال به بدن ماندگار خواهد شد و در فواصل زمانی ممکن است مجددا عود کرده و موجب بروز زگیل تناسلی شود .درمان قطعی زگیل تناسلی تنها در زمان اوج آلودگی به وسیله کرایوتراپی تا حدودی امکان پذیر می باشد .

درمان زگیل تناسلی در زنان


 روش های خانگی درمان زگیل تناسلی

جهت درمان گیاهی زگیل تناسلی می توانید از روش های خانگی زیر استفاده نمایید :


1-روغن کرچک

روغن کرچک بهترین روغن گیاهی در درمان زگیل تناسلی در زنان شناخته شده است .کافیست این روغن را با کمی روغن نعناع مخلوط نموده و به صورت موضعی سه بار در روز استفاده کنید .

درمان گیاهی زگیل تناسلی


2- روغن درخت چای

روغن درخت چای نیز برای رفع زگیل تناسلی کارآمد می باشد .شما می توانید از این روغن گیاهی به عنوان روشی خانگی جهت درمان زگیل تناسلی خوش خیم و رفع التهابات و عفونت ایجاد شده استفاده کنید .

تشخیص زگیل تناسلی


3- سرکه سیب

پس از تشخیص زگیل تناسلی با سرکه می توانید این بیماری را درمان نمایید .کافیست موضع مبتلا را با سرکه سیب به مدت 2 الی 3هفته به صورت روزانه جهت از بین بردن عفونت ها شست و شو دهید .

درمان قطعی زگیل تناسلی


4- سیر و پیاز

 استفاده از برش های سیر و پیاز بر موضع مبتلا هر 48 ساعت یکبار راهی سودمند جهت رفع دائم زگیل ها می باشد.
راههای انتقال زگیل تناسلی

5- جودوسر

 استحمام با جو دوسر برای رفع زگیل مقعدی به همراه جراحی رکتوسکوپی بسیار نافع است .چرا که می تواند در کاهش سایز زگیل و رفع خارش در این منطقه موثر واقع شود .

زگیل تناسلی در دختر باکره


 عوارض ابتلا به زگیل تناسلی

 • ابتلا به سرطانه دهانه رحم در زنان
 • ابتلا به سرطان مقعد
 • ایجاد اختلال در زمان تخلیه ادرار

چگونه از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنیم؟

 • اجتناب از برقراری روابط پر خطر جنسی
 • واکسیناسیون و تزریق واکسن گاردافیل
 • چکاب منظم و سالیانه توسط پزشک
 • جهت پیشگیری از زگیل تناسلی در دختر باکره تزریق واکسن گارداسیل قبل از ازدواج جهت جلوگیری از آلودگی به ویروس HPV ضروری می باشد.
 زگیل تناسلی خوش خیم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *