سرگیجه و عدم تعادل از نشانه های بیماری ام اس

آیا از نشانه های بیماری MS اطلاع دارید؟

 

 بیماری  MS یک بیماری التهابی و خود ایمنیست که با حمله به سیستم عصبی مرکزی بدن در فعالیت و عملکرد شخص اختلال ایجاد می نماید.افراد حساس و زد رنج و سرد مزاجان بیشتر از سایرین می توانند به این بیماری مبتلا شوند .البته نقش ژنتیک را در ابتلا به هر بیماری نباید از نطر دور نگه داشت .رعایت رژیم غذایی و مصرف داروها و پرهیز از استرس می تواند حمله های این بیماری را کنترل کند .این بیماری می تواند سبب ناتوانی افراد شود.MS نیز مانند هر بیماری دیگری نشانه هایی دارد که این علایم را در زیر به شما معرفی می کنیم .لازم به ذکر است داشتن هریک از این علایم به منزله ابتلا به این بیماری نبوده ولی در صورت ظن به این بیماری  با مراجعه به پزشک می توانید از سلامت خود اطمینان یابید.

 

1- اختلال در بینایی یا دوبینی

اولین نشانه ابتلا به ام اس اختلال در قدرت بینایی یا دو بینی می باشد .این اختلال ابتدا ضعیف بوده و به تدریج بر شدت آن افزوده می شود و احساس درد در چشم ها خواهید داشت.مبتلایان به بیماری ام اس دچار التهاب در عصب بینایی شده و می تواند تا مرز تاری  دید چشم ها  پیش رود .پس بدانید که مشکلات چشمی نظیر تاری دید، کوررنگی، دوبینی و چشم درد را جدی بگیرید شاید نشانه اولیه بیماری ام اس باشد.

2- بی حسی اعضای بدن

بی حس شدن صورت ،دست ها و پاها یکی دیگر از نشانه های ابتلا به ام اس می باشد .این حالت به علت تخریب شدن سلول های عصبی ایجاد شده و در ابتدا به صورت حالتی حمله ای احساس می شود .در صورت ابتلا به ام اس مورمور شدن و بی حسی معمولا در پاها بیشتر از سایر اعضا نمود دارد.

3- احساس خستگی

احساس خستگی بدون علت بدون انجام هیچ گونه عملی یکی دیگر از نشانه های ام اس می باشد.این حالت به صورت احساس ضعف در عضلات و  ماهیچه های اعضای بدن به خصوص پاها بیشتر  دیده می شود .احساس ضعف در عضلات  با تخریب و آسیب سلول های عصبی، شدیدتر می شود.

 

اختلال در بینایی و عدم تمرکز اط نشانه های ابتلا به ام اس

4-سرگیجه

بروز  سرگیجه و اختلال در کنترل حرکات و عدم تعادل  می تواند یکی دیگر از علایم ابتلا به بیماری ام اس باشد . این حالات سبب اختلال در حرکت فرد مبتلا در خطوط مستقیم می شود . بروز این حالات  با پیشرفت تخریب سلول های عصبی فرد را مجبور می کند که از عصا استفاده کند.

5-گرفتگی های عضلانی

زمانی که پیام های عصبی نتوانند  از مغز و نخاع به سیستم اعصاب محیطی منتقل شوند ما شاهد گرفتگی های عضلانی خواهیم بود .این گرفتگی ها شدیدا دردناک بوده و یکی از آزار دهنده ترین نشانه های ابتلا به ام اس می باشد . گرفتگی های عضلانی عموما در بخش های انتهایی بدن مانند  دست ها و پاها ایجاد شده  و بعد از  چند دقیقه برطرف می شوند.

6-عدم کنترل ادرار و مدفوع

یکی دیگر از نشانه های ابتلا به ام اس عدم کنترل ادرار و مدفوع در این بیماران می باشد.این افراد دچار اسهال مداوم و مشکل در کنترل تخلیه روده ها هستند و 80 درصد این بیماران از این مشکل عذاب می کشند.

7- افت حافظه

بیماری  MS  با حمله به  سیستم عصبی مرکزی سبب  کاهش و ضعف حافظه و عدم تمرکز می شود که هرکدام از این دو در برخی افراد نشانه اولیه ابتلا به این بیماری محسوب می شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *