با کاربرد های لاپاروسکوپی آشنا شوید

یکی از روش های تشخیصی در بیماری های دستگاه گوارش و بیماری های مربوط به زنان لاپاروسکوپی می باشد لاپاروسکوپی  یک نوع عمل جراحی محسوب می شود که نسبت به جراحی های باز برتری دارد این نوشتار به بررسی کاربردهای لاپاروسکوپی و موارداستفاده آن ومزایا ومعایب آن پرداخته است

لاپاروسکوپی در چه مواردی استفاده می شود؟

بهتر است بدانید لاپاراسکوپی معمولا برای دو منظور تشخیص و جراحی برای دو گروه از بیماری ها استفاده می شود :
1 – بیماری های زنان و زایمان و مشکلات دستگاه تناسلی زنان مانند:بیماری های التهابی لگن،آندومتریوز،بارداری خارج از رحم، مشکلاتی که مانع بارداری زن می شوند، مانند انواع کیست ها، چسبندگی ها، فیبروئیدها و عفونت ها،انجام بیوپسی (نمونه برداری از بافت)،بسته بودن لوله های رحمی

2 – بیماری های دستگاه گوارشی مانند :سرطان کبد،تومورهای قسمت شکم یا لگن،بررسی اینکه آیا سرطان یک قسمت از شکم به نواحی دیگر آن گسترش پیدا کرده است یا نه؟، آسیب اندام های داخلی بدن مانند طحال بعد از سوانحی مانند تصادف، برای برداشتن اندام هایی مانند رحم، طحال، کیسه صفرا، تخمدان ها، آپاندیس و روده بزرگ،پیدا کردن علت دردهای ناگهانی ناحیه لگن

آشنایی با کاربردهای لاپاروسکوپی

 لاپاراسکوپی چه مزایا و چه معایبی دارد؟

مهم‌ترین سوالی که در این زمینه برای بیماران مطرح می‌شود، مزایا و معایب استفاده از این روش است. البته نباید انتظار داشته باشیم لاپاراسکوپی بدون عارضه باشد و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نکند، ولی در مقایسه با اعمال جراحی باز عوارض بسیار کمتری ایجاد خواهد کرد.

به عنوان مثال چسبندگی یکی از مشکلاتی است که پس از عمل جراحی باز ممکن است برای فرد ایجاد شود، اما در لاپاراسکوپی چون شکم باز نمی‌شود، در معرض هوای محیط قرار نمی‌گیرد و بافت بدن با لوازمی که هنگام عمل باز استفاده می‌شود تماس ندارد، چسبندگی خیلی کمتری ایجاد می‌کند.

یکی از فواید لاپاراسکوپی کوچک بودن اسکار عمل (جای زخم) است، به عنوان مثال اگر عمل جراحی کله سیستکتومی یا برداشتن کیسه صفرا به روش جراحی باز انجام شود، باید برش جراحی حداقل به اندازه بیست و هفت تا سی سانتی‌متر ایجاد شود، اما در این روش با سه یا چهار سوراخ نیم سانتی‌متری تا حداکثر یک سانتیمتری می‌توان عمل را انجام داد.

با توجه به این که در روش لاپاراسکوپی اسکار عمل کوچک‌تر از جراحی باز است، انتظار می‌رود عوارض و مشکلات ناشی از برش پوستی پس از عمل نیز کمتر باشد.

این مساله هم از نظر زیبایی به نفع بیمار است و هم به او کمک می‌کند پس از جراحی خیلی سریع‌تر به زندگی روزمره برگردد و کارهای عادی را از سر بگیرد.

یکی دیگر از فواید لاپاراسکوپی کاهش خونریزی است که احتمال نیاز به تزریق خون را کاهش می دهد.
احتمال عفونت نیز در این روش بسیار کمتر است. همچنین در روش جراحی باز، داخل شکم به خوبی روش لاپاراسکوپی روشن نمی‌شود و چون اعضای بدن روی هم قرار گرفته‌اند، ممکن است خیلی از بافت‌ها بخوبی دیده نشود، اما این مشکلات در لاپاراسکوپی وجود ندارد.

البته باید گفت دمیدن گاز داخل شکم که در روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، برای برخی افراد خطرناک است، بنابراین افرادی که زمینه بیماری‌های قلبی یا تنفسی دارند، باید از این روش استفاده کنند.

جراحی لاپاروسکوپی چه مزیتی نسبت به  جراحی باز دارد؟

اندازه برش‌ها در لاپاروسکوپی بسیار کوچکتر است و در نتیجه اثر آن بر روی پوست کمتر می‌باشد به عنوان مثال به جای یک برش ۲۰ سانتیمتری در جراحی برداشتن کیسه صفرا به روش باز، از ۵ – ۲ برش ۵ تا ۱۰ میلیمتری استفاده می‌شود.

روش لاپاروسکوپی برای به حداقل رساندن خونریزی‌های جراحی و کاهش زمان بهبود، طراحی شده است. دردهای بعد از جراحی در لاپاروسکوپی کمتر است و بیمار بعد از یک هفته می‌تواند بطور کامل فعالیت‌ها روزانه خود را از سر گیرد.

به طور کلی هر جراحی را که بتوان به صورت باز انجام داد، با روش لاپاروسکوپی نیز قابل انجام خواهد بود اما این بدان معنا نیست که این جراحی‌ها باید با روش لاپاروسکوپی انجام شود.

بطور کلی در مقایسه با عمل جراحی باز این روش دارای مزایای بسیار است، به عنوان مثال :

  1. کاهش درد
  2. کاهش زمان بهبودی
  3. کاهش چسبندگی
  4. کاهش هزینه (زیرا بیمار زمان کمتری احتیاج به مراقبتهای ویژه و بستری شدن در بیمارستان دارد)
  5. کاهش خونریزی
  6. کاهش عفونت
  7. کاهش بیهوشی
  8. کاهش مدت زمان جراحی

امروزه از تکنیک لاپاراسکوپی در بسیاری از اعمال جراحی نظیر، کیسه صفرا، بای پس معده، جایگذاری حلقه به دور  معده برداشتن قسمتی از روده، برداشتن تومورها و… استفاده می شود.

منبع : وب سایت دکتر سعیدی
ویرایش و گردآوری : سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *