درمان یبوست با اصلاح تغذیه

با خوراکی های زیر یبوستتان را درمان کنید

عدم تحرک ، کم آبی بدن ، تغییرات آب و هوایی ، مصرف برخی از داروها و غذاها  سبب ایجاد یبوست می شوند و عمل دفع را دچار مشکل می نمایند .خوراکی هایی که در زیر به شما معرفی می کنیم با داشتن فیبر فراوان و حالت ملینی خود در درمان یبوست های گذرا موثر  است .اما باید بدانید برای درمان یبوست های قدیمی  و تکرار شونده حتما به پزشک مراجعه کنید تا با ریشه یابی یبوست شما درمان شود .برای آشنایی با این خوراکی های ملین مطلب زیر را مطالعه نمایید .

 

1-جو دو سر

این ماده مغذی نه تنها سبب کاهش قند خون و جلوگیری از سرطان رکتوم میشود بلکه به علت داشتن فیبر فراوان  دشمن یبوست بوده و مصرف سه قاشق غذاخوری جو دو سر در طی روز به خوبی یبوست را برطرف می کند .افراط در مصرف جو دو سر با تخمیر فیبر موجود در آن سبب تولید گاز معده و فشار به معده می شود .

 

رفع یبوست با جو دوسر

2-دانه‌ی کتان

دانه‌ی کتان ، دارای ترکیبات گیاهی به نام موسیلاژ بوده که باعث  دفع بیشتر مدفوع و نرمی و روان شدن آن می شوند . با مصرف ده گرم دانه کتان در طی روز می توانید یبوستتان را درمان کنید البته لازم به ذکر است که مصرف دانه کتان در افرادی که مبتلا به  انسداد روده و سندروم روده تحریک پذیر می باشند ممنوع است .

 

دانه کتان رفع کننده یبوست

3-حبوبات

انواع حبوبات مانند  عدس، نخود و انواع لوبیاها با داشتن فیبر فراوان  باعث بهبود و درمان یبوست و دفع راحت می‌شوند. مصرف روزانه 15 تا 20 گرم  حبوبات در طی  روز تامین کننده 6 گرم فیبر می باشد .

حبوبات برای درمان یبوست

4- میوه های خشک

میوه‌های خشک منبع غنی  از فیبرها بوده و جهت درمان  یبوست خوراکی مفیدی  به شمار می آیند .البته فراموش نکنید که  میوه‌های خشک بسیار پر کالری بوده و می توانند به راحتی وزنتان را آفزایش دهند.

 

میوه های خشک برای درمان یبوست

5-آلو خشک

آلو خشک، به علت داشتن فیبرهای حلّال و غیرحلّال ،سوربیتول و دی فنیل ایزاتین ماده فوق العاده ای در درمان یبوست محسوب می شود  .  فیبرهای حلّال سبب بهبود عملکرد روده ها و ملین شدن آن ها شده و  با تحریک عمل دفع توسط  فیبرهای غیرحلّال یبوست به راحتی برطرف می شود . با مصرف  روزانه  3 تا 4 عدد آلو خشک می توانید از یبوست پیشگیری کرده و در صورت ابتلا آن را درمان کنید .قابل ذکر است که  افرادی که دچار اسهال مزمن و شدید هستند از مصرف آلو خشک اجتناب کنند.

آلو خشک برای درمان یبوست

6-کاهو

کاهو ، به علت داشتن آب و فیبر فراوان سبب دفع راحت غذا و درمان یبوست می شود .این سبزی سبب انقباض روده ها ، بهبود فرآیند گوارش ، افزایش حجم مدفوع و تسریع در عمل دفع می شود .مصرف روزانه کاهو   هم یبوست را درمان می کند و هم وزنتان را کاهش می دهد.

 

کاهو برای درمان یبوست

7- آگار آگار

آگارآگار ،ماده ای است کاملا گیاهی که متشکل از چند نوع جلبک و خزه‌ی مختلف است. این ماده در مجاورت آب حجیم شده و حالت ژله ای پیدا می کند .مصرف آگار آگار با افزایش حجم مدفوع  باعث تسریع عمل  دفع  می‌شود. برای درمان یبوست یک  گرم پودر آگارآگار را در یک فنجان اب جوش ریخته و بگذارید دو دقیقه بماند سپس آن را بنوشید.

 

پودر آگار آگار برای درمان یبوست

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *