امروز:16/08/2022
سمعک چیست؟

با سمعک و کاربرد آن در بهبود میزان شنوایی آشنا شوید

سمعک یکی از وسایل طبی است که در افرادی که آستانه شنوایی بسیار پایینی دارند استفاده می شود .این وسیله درمانی می تواند برای بهبود میزان کیفیت شنوایی شما موثر بوده و مشکلات موجود در برقراری ارتباط با دیگران را به نحو چشمگیری کاهش دهد .این مقاله به معرفی و تشریح  این وسیله درمانی پرداخته و مزایای استفاده از آن را برایتان بازگو می کند .

سمعک چیست؟

سمعک یک وسیله کمکی طبی  است که به وسیله باتری کار می کند و با تقویت میزان صدا در بهبود شنوایی شما موثر است .این وسیله دارای یک میکروفون بسیار کوچک است که صدای محیط را گرفته و به وسیله یک آمپلی فایر شدت صدا را افزایش داده و صدای تقویت شده را از طریق بلندگو به گوش انتقال می دهد .شما با مراجعه به یک شنوایی سنج می توانید از این که آیا نیاز به سمعک دارید یا خیر مطلع شوید .سمعک انواع مختلفی دارد که در زیر به معرفی هر کدام می پردازیم .

1– سمعک داخل گوشی

این سمعک در داخل سوراخ گوش قرار گرفته و از نوعی پلاستیک سخت ساخته شده است .این سمعک در کاهش شنوایی خفیف تا شدید کاربرد داشته ولی استفاده از آن در کودکان ممنوع می باشد .

 

2– سمعک پشت گوشی

این سمعک به وسیله یک قال پلاستیکی  در قسمت خارجی گوش قرار گرفته و صداها از طریق قالب گوشی به داخل گوش منتقل می شوند. استفاده از این سمعک ها محدودیت سنی نداشته و  در کاهش شنوایی خفیف تا شدید موثر است .

سمعک پشت گوشی چیست؟

3- سمعک داخل مجرایی

این سمعک در داخل مجرای گوش قرار می گیرد و بر حسب سایز و فرمت ساختار گوش شخص ساخته می شود .استفاده از این سمعک ها برای افرادی که از کم شنوایی شدید رنج می برند مفید بوده و استفاده از آن ها در کودکان ممنوع است .

سمعک داخل مجرایی

4– سمعک بدنی

این سمعک از طریق یکی سیم که یک سر آن در گوش شماست و سر دیگر آن به کمربند یا جیب شما متصل بوده کار می کند .این سمعک در افرادی که دچار افت شنوایی شدیدی می باشند استفاده می شود و برای افرادی که قادر به استفاده از سایر انواع سمعک نمی باشند مناسب است.

هر آن چه که درمورد استفاده از سمعک باید بدانید

شما باید از متحصص شنوایی سنج در مورد نحوه قرار دادن سمعک ،تنظیم صدا، تمیز کردن سمعک، تشخیص سمعک گوش راست و چپ و نحوه تعویض باتری سوال کرده و توضیحات او راجع به این موارد را به خوبی به خاطرتان بسپارید .در صورت سوت کشیدن سمعک حتما او را مطلع کرده تا مشکلاتی را که سبب این  حالت می شوند برطرف نماید .

نکات مهم در مورد استفاده از سمعک

نکات ضروری در افزایش میزان عمر و کارایی یک سمعک

  1. محافظت از سمعک در برابر گرما و رطوبت
  2. تعویض به موقع باتری ها
  3. تمیز کردن سمعک مطابق دستور العمل
  4. در صورت عدم استفاده از سمعک آن را خاموش کنید.
  5. دور نگهداشتن سمعک از دسترس کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.