درد دندان

درد دندان را چگونه آرام کنیم؟+درمان فوری درد دندان بدون مراجعه به دندانپزشک

درد دندان یکی از عارضه های آزار دهنده است که بیشتر به علت پوسیدگی دندان ها ایجاد می شود .این درد می تواند آرامش و تمرکز شما را برهم زده و شما را عصبی و کسل نماید .اگر دچار دندان درد شده اید و دسترسی به دنانپزشک برایتان امکان پذیر نیست مطالعه مقاله سلامت وب امروز و عمل به توصیه های آن می تواند راهنمای خوبی برای رهایی از شر درد دندان باشد .

درد دندان چیست؟

درد دندان یکی از دردهای شایعی است که همه ما برای یک بار آن را تمام طول عمرمان تجربه نموده ایم و بیشتر به علت پوسیدگی دندان ها ایجاد می شود . باکتری هایی که در دهان شما زندگی می کنند از مواد غذایی که می خورید علی الخصوص قندها و نشاسته های باقیمانده در لا به لای دندان ها تغذیه می کنند. این  باکتری ها با تولید مواد اسیدی سبب ایجاد پلاک بر روی دندان ها و آسیب رساندن و خورده شدن  پوشش سخت و سفید  دندان های شما (مینا) شده و  حفراتی را در دندان هایتان ایجاد می کنند. اولین علامت پوسیدگی به شکل  احساس درد هنگام خوردن چیزی شیرین ، بسیار سرد یا خیلی گرم و یا وجود یک نقطه قهوه ای یا سیاه بر روی دندان های نشان داده می شود .

درمان دندان درد با لیموترش


عوامل ایجاد کننده درد دندان از دیدگاه ابوعلی سینا 

ابوعلی سینا عدم مراقبت صحیح از دندان ها،مسواک نزدن به موقع،مصرف فراوان شیرینی،خرما،گز،مسواک زدن بلافاصله بعد از مصرف مواد ترش (باید ابتدا با جوش شیرین غرغره کنید تا اسید محیط دندان خنثی شود ،سپس مبادرت به مسواک زدن کنید چون در غیر این صورت مینای دندان با مسواک زدن از بین خواهد رفت )، آب سرد،میوه های نرسیده و ترش،جویدن آدامس ،سردی (خوراکی های ترش و بی مزه)،خوردن هم زمان دو ماده داغ و سرد باهم،آموکسی سیلین ( در نوجوانی ) را از مهم ترین عوامل ایجاد یا تشدید کننده درد دندان عنوان نموده است .


سایر دلایل ایجاد درد دندان 

  1. تجمع مواد غذایی و بقایای آن ها در بین دندان های شما
  2. التهاب یا عفونت در ریشه دندان یا لثه ها
  3. تروما به دندان 
  4. عفونت های سینوسی
  5. دندان های نهفته 
  6. آبسه های دندانی
  7. خالی شدن دندان های پرشده

دندان درد چگونه درمان می شود ؟

درمان این عارضه در خانه معمولاً شامل استفاده از روش هایی مفید برای کنترل درد است. در این جا چند روش برای کاهش درد و درمان درد دندان بدون مراجعه به دندانپزشک را خدمتتان معرفی می نماییم :


1.از داروهای بدون نسخه ضد درد استفاده کنید.

استفاده از داروهایی مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin) ، استامینوفن (Tylenol) و آسپرین می تواند  به عنوان مسکن دندان درد مفید بوده و درد جزئی دندان ها را تسکین دهد. استفاده از خمیرهای بی حس کننده  یا ژل های لیدوکائین و بنزوکائین به عنوان مسکن قوی برای درد دندان می تواند به کاهش درد شما به مدت طولانی کمک بسیاری کند.

مسکن قوی برای درد دندان


2.دندان های خود را با دهانشویه بشویید.

برای ضد عفونی و بی حسی دندان های خود از دهانشویه ای استفاده کنید که حاوی الکل باشد.شستن دهان با این دهانشویه ها به کشته شدن باکتری ها و متوقف نمودن رشد و فعالیت آن ها کمک بسیاری می نماید .


3.از سیر استفاده کنید .

 براساس اطلاعات دریافتی از یک تحقیق معتبر در سال 2015 ، برخی از گیاهان دارویی هم چون میخک،برگ گواوا،پوست انبه،دانه گلابی و پوست و برگ سیب زمینی شیرین ،برگ های آفتابگردان ،برگ های تنباکو و سیرمی توانند در درمان این عارضه مفید واقع شوند .هنگامی که سیر خرد کرده را بر روی دندانتان قرار می دهید آلیسین ، یک مایع روغنی آزاد می شود که می تواند درد را تسکین دهد.البته به خاطر داشته باشید در صورت دارا بودن سابقه حساسیت به داروهای گیاهی و علی الخصوص گیاهان نامبرده در مورد مصرف آن ها با یک پزشک مشورت کنید .

درمان های خانگی دندان درد


4.آب نمک غرغره کنید.

غرغره کردن آب نمک گرم در دهان یکی از راه های مفید برای کاهش درد و از بین بردن باکتری های مضر دندانی می باشد. بدین منظور  1/2 قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب ریخته و آن را به خوبی مخلوط کرده و سپس از آن استفاده کنید . همچنین می توانید دندان های اطراف دندان دردناک  را به آرامی نخ دندان بزنید تا هرگونه مواد غذایی که ممکن است گیر کرده باشد را از لا به لای دندان ها خارج سازید.


5.از روغن گل میخک استفاده کنید .

روغن گل میخک این داروی طبیعی دندان دردناک را بلافاصله بی حس می کند .این روغن را مستقیماً بر روی ناحیه درد مالش دهید ، یا یک توپک پنبه ای را بدان آغاشته نموده و آن را بر روی دندان دردناک و لثه خود قرار دهید .

مسکن دندان درد


6.نمک و فلفل را از یاد نبرید.

نمک و فلفل هر دو داروهای ضد درد هستند. شما می توانید برای درمان دندان درد با نمک و فلفل به میزان مساوی از این دو ادویه را با آب مخلوط کنید و با آغشته نمودن توپک پنبه ای به این مخلوط و قرار دادن آن بر روی دندان دردناک درد  را به آسانی تسکین دهید .


7.به تدابیر ابوعلی سینا توجه کنید .

استفاده از اسانس میخک +الکل کامفر(یک قطره در حفره دندان بچکانید و روی آن پنبه بگذارید تا با زبان تماس نداشته باشد -با تجویز پزشک )،یک قطره اسانس ژیروف(میخک) با تجویز پزشک،کمی کافور را روی صفحه ای فلزی بریزید و میله گداخته ای را روی گاز به گافور بزنید تا گاز از آن متصاعد شود و گازهای حاصل را به وسیله پوآر چند بار جمع کنید و در حفره دندان تزریق کنید ؛سرکه+کافور +تریاک را در حفره قرار دهید ؛روغن نخود،پودر شیمیایی شل کننده عضلات را با آب خمیر کنید و در حفره قرار دهید ؛غرغره ی جوشانده ی گیاه تاجریزی ،«سداب+مویز» در حفره قرار دهید ؛«پودر زیره+مرزه تازه له شده +کمی سرکه » در حفره قرار دهید تا با عمل به تدابیر ابوعلی سینا درد را تسکین دهید .


چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن دردی که بیش از یک یا دو روز ادامه داشته باشد،تب،علائم و نشانه های عفونت مانند تورم ، درد ، لثه های قرمز ،اختلال در تنفس یا بلع هر چه سریع تر به یک دندانپزشک مراجعه کنید .شناسایی علت درد در دندان ها و درمان عفونت های دندانی برای جلوگیری از شیوع آن در سایر قسمت های صورت و جمجمه و احتمالاً جلوگیری از ورود عفونت هابه جریان خون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

دندان درد عفونی


ویزیت اولیه دندانپزشک به چه صورت انجام می شود ؟

در هنگام مراجعه به دندانپزشک ابتدا پزشک به معاینه دندان دردناک پرداخته و از شما راجع به وضعیت سلامتی اعم از ابتلا به فشار خون ،دیابت و یا سایر بیماری ها و مصرف داروها ،زمان شروع درد ، شدت آن ، چه چیزی باعث وخیم تر شدن درد و چه چیزی باعث بهتر شدن آن می شود سوالاتی از شما می پرسد.سپس با استفاده از اشعه ایکس در صورت وجود پوسیدگی در دندان ها میزان پیشرفت آن را تشخیص داده و در مورد شیوه درمان دندان اعم از پرکردن سطحی،عصب کشی و ….با شما صحبت می کند .


درمان درد دندان به چه صورت می باشد ؟

درمان این عارضه بستگی به علت بروز آن دارد. اگر حفره ای باعث ایجاد درد در دندان ها شود ، در صورت لزوم دندانپزشک شما حفره را با استفاده از موادی به نام آمالگام یا کامپوزیت پر کرده و یا اقدام به خارج نمودن دندان از دهان می کند. اگر علت درد در دندان  عفونت عصب دندان تشخیص داده شود ممکن است  درمان کانال ریشه مورد نیاز باشد و در صورت وجود تب یا تورم فک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.


چگونه می توان از بروز دندان درد جلوگیری نمود؟

از آن جایی که بیشتر این دردها در نتیجه پوسیدگی دندان ها ایجاد می شود ، پیروی از اقدامات بهداشتی دهان و دندان می تواند از بروز دندان درد جلوگیری نماید. اقدامات بهداشتی مناسب برای مراقبت از سلامت دندان ها  شامل مسواک زدن به طور مرتب با خمیردندان حاوی فلوراید ،کشیدن نخ دندان یک بار در روز ، شست و شو و ضدعفونی نمودن دهان با دهانشویه می باشد .همچنین محدود نمودن مصرف مواد غذایی شیرین ،نوشابه ها و آب میوه های ترش به همراه مراجعه به دندانپزشک هر شش ماه یکبار می تواند در مراقبت از دندان هایتان امری مفید و موثر به شمار آید .

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *