تست تشخیص فوری کرونا در منزل+نحوه خرید و استفاده از آن

تست تشخیص فوری کرونا در منزل یکی از راه های ساده ،آسان و کم هزینه غربالگری و تشخیص زودهنگام این بیماری است .با استفاده از این تست های تشخیصی فرد می تواند بدون مراجعه به مراکز درمانی  به سادگی ابتلا یا عدم ابتلا به کرونا را تشخیص داده و در صورت مثبت بودن تست به مراکز درمانی مراجعه نماید .چنان چه می خواهید در مورد این کیت های تشخیصی اطلاعات بیشتری به دست آورید سلامت وب امروز را دنبال نمایید.

تست تشخیص فوری کرونا چیست؟

تست تشخیص فوری کرونا یا رپید تست  ابزاری کاملا هوشمند و قدرتمند برای ردیابی قطعات پروتئینی اختصاصی ویروس کرونا و تشخیص سریع کرونا در منزل و اطمینان از سلامتی می باشد .این محصول مورد تایید وزارت بهداشت جهانی و وزارت بهداشت و درمان ایران بوده و دارای تمامی مجوزها و تاییدیه های لازم از سازمان غذا و دارو می باشد .با خرید و استفاده از این کیت ها فرد می تواند در صورت مشکوک بودن به این بیماری منحوس و دارا بودن برخی علایم به سرعت و در منزل آلودگی و یا عدم آلودگی خود به این ویروس را تشخیص داده و در صورت مثبت بودن پاسخ تست روند درمان را فورا آغاز نماید.

قیمت کیت تشخیص فوری کرونا


مزایای استفاده از تست تشخیص فوری کرونا

هدف از انجام این تست شناسایی سریع بیماران مبتلا به بیماری کرونا و شروع روند درمان در مراحل آغازین این بیماری است تا بدین طریق میزان ابتلا و مرگ و میر کاهش یابد .مهم ترین مزایای استفاده از تست تشخیص فوری کرونا شامل موارد زیر می باشد:

  1. قابل حمل بوده و لذا می توان به آسانی در منزل و جایی که فرد مشکوک به کرونا در آن جا حضور دارد از آن استفاده نمود.
  2. نحوه استفاده از آن ساده می باشد.
  3. نتایج تست در عرض مدت کوتاهی قابل مشاهده می باشد.
  4. دقت این کیت ها بالا بوده و تقریبا مشابه تست pcr می باشد.
  5. هزینه خرید این کیت در مقایسه با هزینه تست کرونا در آزمایشگاه بسیار پایین می باشد .
  6. علاوه بر کاهش هزینه‌ها، عدم مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی و قرار گیری در صف انتظار آزمایشگاه و انتظار برای دریافت نتیجه احتمال شیوع و انتقال این بیماری را کاهش می دهد .
  7. برای تفسیر نتایج نیاز به فرد متخصصی نمی باشد .

چه افرادی می توانند از تست تشخیص فوری کرونا استفاده کنند؟

استفاده از این کیت ها و انجام تست رپید در افراد دارای علایم مشکوک به کرونا بدون در نظر گرفتن شرط سنی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و به سرعت و به دقت می تواند آلودگی و یا  عدم آلودگی فرد به این ویروس را تشخیص دهد .


نحوه خرید تست تشخیص فوری کرونا 

جهت خرید تست تشخیص فوری کرونا به داروخانه های معتبر شهر خود مراجعه کنید .قیمت کیت تشخیص کرونا در مقایسه با هزینه های آزمایشگاهی بسیار مناسب و مقرون به صرفه بوده و با توجه به عملکرد و کارایی آن ارزش خرید آن نسبت به قیمت کیت بسیار بالا می باشد.


نحوه استفاده از کیت تشخیص کرونا در منزل

اگرچه توضیحات کامل نحوه استفاده از کیت تشخیص کرونا در منزل بر روی بسته بندی و داخل آن وجود دارد اما در این جا می توانید نحوه استفاده از تست رپید را مطالعه کنید . هر کیت محتوی غلاف آلومینیومی حاوی یک عدد کاست و یک عدد نم گیر ،یک عدد قطره چکان پلاستیکی،یک عدد سوآب نمونه گیری، یک عدد لوله پلاستیکی در پیچ دار حاوی محلول استخراج می باشد.

با توجه به این که  تست رپید همانند تست PCR  از نمونه های بینی یا گلو استفاده می کند در کیت های طراحی شده بر اساس نمونه گیری از مسیر مخاط بینی سوآب را از غلاف آن خارج  کرده و وارد بینی نمایید و سعی کنید تا انتهای بینی آن را برده و به آرامی 3 تا 5 بار سوآب را بچرخانید و سپس سوآب را در حال چرخاندن به آرامی خارج کرده و پس از باز کردن  لوله پلاستیکی حاوی محلول استخراج سوآب را (بلافاصله پس از نمونه برداری) از سر جاذب، در لوله وارد کنید.

اکنون سوآب را در داخل لوله بچرخانید تا محتویات سر جاذب سوآب همگی درون مایع استخراج تخلیه شود .اکنون سوآب را خارج کرده و امحا نمایید و سپس با استفاده از قطره چکان پلاستیکی از محتویات لوله برداشته و درون قسمت S کاست بچکانید. کاست را به صورت افقی قرار داده و کمی صبر کنید تا نمونه، بتدریج وارد قسمت TC شود. پس از 10 تا 15 دقیقه نتایج تست قابل مشاهده می باشد.

خرید کیت تشخیص کرونا

 


نحوه تفسیر نتایج به دست آمده از طریق کیت کرونا

در صورت عدم تشکیل خط تست (T) (پس از تایید تشکیل خط کنترل (C) نتیجه تست منفی بوده و  در صورت تشکیل خط تست (حتی کم رنگ) (پس از تایید تشکیل خط کنترل C) نتیجه مثبت است.به زبان ساده تر ایجاد یک خط قرمز در منطقه T نشانه منفی بودن تست و تشکیل دو خط رنگی در منطقه C و  T  نشانه مثبت بودن تست و وجود آنتی ژن اختصاصی ویروس Sars-Cov-2 می باشد. در صورت عدم تشکیل خط کنترل (C)، نتایج تست قابل قبول نبوده و می بایست تست مجددا با کیت دیگری تکرار گردد.

تفاوت رپید تست با تست PCR


مثبت و یا منفی کاذب در تست سریع کرونا چه معنایی دارد؟

این تست هم همانند سایر تست ها می تواند دارای نتایج مثبت یا منفی کاذب باشد .یعنی نتیجه رپید تست منفی است اما فرد مبتلا و بدون علامت است و یا مثبت کاذب یعنی آزمایش فرد مثبت است اما در واقع مبتلا به بیماری نمی باشد،البته احتمال بروز چنین وضعیتی بسیار پایین بوده و دقت تست سریع کرونا در حدود 85 درصد می باشد .چنان چه نتیجه تست منفی بود ولیکن فرد دارای علائم بود برای تایید تست توصیه می شود که تست PCR را انجام دهد.


تفاوت تست PCR  با رپید تست

تست PCR  یا تست مولکولی که تنها در مراکز بهداشتی و درمانی قابل انجام است با شناسایی ژنوم و ردیابی RNA یا ماده ژنتیکی اختصاصی ویروس کرونا از دقت بسیار بالایی در تشخیص زودرس این بیماری در مراحل اولیه برخوردار است و می تواند ویروس را طی چند روز پس از ابتلا به عفونت تشخیص دهد.با توجه به حجم مراجعات زمان آماده سازی پاسخ این تست بین 24 تا 48 ساعت متغیر می باشد لذا برای جلوگیری از شیوع و انتشار کرونا استفاده از تست سریع کرونا در افراد علامت‌دار به‌ویژه در مواقعی که دسترسی به تست پی‌سی‌آر وجود ندارد روشی مفید و کارآمد به شمار می آید.

نحوه استفاده از کیت تشخیص سریع کرونا


هشدارهای لازم در مورد استفاده از تست سریع کرونا 

این کیت یک بار مصرف بوده و می بایست پس از استفاده می بایست حتما امحا گردد .در صورت باز بودن و یا آسیب دیده بودن بسته بندی کیت و منقضی شدن زمان استفاده از آن از استفاده از کیت خودداری نموده و برای پیشگیری از ابتلا و شیوع این بیماری در هنگام نمونه گیری از فرد ی از وسایل ایمنی فردی مانند دستکش،ماسک و شیلد (محافظ) صورت استفاده کنید.همچنین توجه داشته باشید که مصرف روزانه دوز بالایی از بیوتین (بیش از 10 میلی گرم در روز) و یا نوشیدن آب میوه های اسیدی (مانند پرتقال یا نارنگی) قبل از انجام تست می تواند سبب کسب نتیجه منفی کاذب گردد.


کلام پایانی

بیماری کرونا یا  (COVID-19)  نوعی بیماری ویروسی تنفسی است که متاسفانه از ماه دسامبر سال 2019، به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته است. تب، خستگی و سرفه های خشک، رایج ترین علائم ابتلا به بیماری COVID-19 بوده و به علت سرعت ابتلا و سرایت این بیماری  یکی از روش های تشخیص سریع این ویروس ، استفاده از رپید تست و شناسایی آنتی ژن ویروس ها در نمونه مخاط بینی یا گلو است.

با خرید و استفاده از کیت تشخیص سریع کرونا از داروخانه در منزل و یا محیط کار خود به راحتی می توانید آلودگی به این ویروس را تشخیص داده و از بروز عواقب جبران ناپذیر جلوگیری نمایید .این تست به عنوان یک روش ایمونوکروماتو گرافی برای شناسایی آنتی ژن های ویروس Covid کاربرد دارد. اگر نمونه مخاطی گرفته شده دارای آنتی ژن اختصاصی ویروس کرونا باشد، توسط محلول استخراج از ویروس جدا شده و با اتصال به آنتی بادی های خود خطوط قرمز رنگی را بر روی کاست پلاستیکی در ظرف نهایتا 15 دقیقه در مکان های تعیین شده ایجاد می نماید .طراحی و ساخت ساده این کیت ها به همراه سهولت کاربری و عملکر و کارایی بالای این کیت ها می تواند در تشخیص سریع این بیماری منحوس و کنترل اپیدمی و شکست زودرس این بیماری نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *