آیا مصرف قرص ال کارنی تین در لاغری موثر است؟

امروزه  به علت رو آوردن مردم به لاغری و تناسب اندام برخی افراد چاق به هر روشی متوسل می شوند تا از شر چربی های اضافه بدنشان رها شوند یکی از این راه ها مصرف قرص چربی سوز ال کارنی تین می باشد این مطلب به ابهامات شما در مورد مصرف این قرص و تاثیر آن در لاغری پاسخ می دهد

این روزا متداول شده است که در نسخه های مربوط به کاهش وزن داروی کارنی تین تا 3 قرص در روز هم داده شود. ایا این قرص برای همه چاق ها مناسب است؟

 ترکیبات ال کارنی تین چیست؟

کارنیتین یا ال-کارنیتین توسط اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و موجب آزاد سازی انرژی از یاخته‌های چربی می‌شود. این ماده موجب انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری می‌شود.

اثر ر قرص ال کارنی تین در لاغری

نحوه عمل عمل ال کارنی تین چیست؟

وظیفه اصلی کارنیتین در بدن کمک به سوخت و ساز وتبدیل غذا به انرژی می باشد. کارنیتین این عمل را از طریق انتقال اسیدهای چرب بلند زنجیره به داخل میتوکندری ‌ها جهت بتااکسیداسیون آن‌ها انجام می دهد. از طرف دیگر مصرف چربی‌ها به عنوان منبع انرژی موجب صرفه جویی در مصرف گلیگوژن عضلات گردیده و با حفظ ذخایر گلیکوژن به تأخیر در بروز خستگی ورزش کار می انجامد.

مصرف ال کارنی تین در بهبود فعالیت قلب موثر است

همچنین به‌نظر می‌رسد که وجود ال-کارنیتین برای بهبود کارکرد قلب نیاز است. برای نمونه یک پژوهش نشان داده است میزان کارکرد نابهنجار و تپش غیرعادی قلب بعد از ۴۵ هفته مصرف ۴ گرم ال-کارنیتین در روز در بیماران دیابتی که علاوه بر فشار خون بالا از ناراحتی‌های قلبی و رگی رنج می‌بردند به میزان زیادی کاهش یافته و بهبود پیدا نموده است.

مصرف

مصرف ال کارنی تین در ورزشکاران 

مصرف روزانه ال-کارنیتین در ورزشکاران می‌تواند حتی تا ۲۵٪ میزان توانایی و ظرفیت فعالیت بدنی را بالا ببرد. همچنین پژوهش نشان داده است افرادی که از مکمل‌های ال-کارنیتین استفاده می‌نمایند بعد از انجام فعالیت‌های بدنی به میزان کمتری دچار خستگی و کوفتگی می‌شوند. این بررسی همچنان نشان داد که مصرف ال-کارنیتین دو ساعت پیش و پس از دویدن به مسافت ۲۰ کیلومتر موجب بروز خستگی کمتر و بازیابی سریعتر قوای بدنی گردد.معمولا 1000 میلی گرم  کارنی تین تجویز می شود اما چناچه همراه با ورزش نباشد ذره ای کارایی نخواهد داشت.

منبع : وب سایت دکتر کاظمی

ویرایش و گرد آوری : سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *