کهیر به چه علتی به وجود می آید؟

بیماری پوستی کهیر را بشناسید

آیا برایتان پیش آمده است که کهیر بزنید ؟ممکن است از شوینده و یا مواد غذایی استفاده کنید که در بدن شما سبب بروز حساسیت پوستی شود و این حساسیت خود را به شکل  دانه‌های کوچک صورتی‌ رنگ و یا  به صورت تاول همراه با خارش شدید نشان دهد در این صورت می گوییم شما کهیر زده اید با خواندن این مطلب می توانید بیماری پوستی کهیر را بشناسید

کهیر چیست؟

آیا میدانید کهیر تورم قرمز رنگ پوست که توام با خارش است. هر ضایعه کهیر بعد از چند دقیقه تا چند ساعت بدون باقی گذاشتن اثر از بین می رود و سپس ضایعات جدید در محل های قبلی یا محل های جدید بوجود می آید. اندازه ضایعات کهیر از کوچکی یک عدس تا بزرگی یک بشقاب متغیر است . ممکن است ضایعات به هم پیوسته باشد و نواحی وسیعی از پوست را بپوشاند . معمولاً خارش شدید وجود دارد ، ولی ممکن است سوزش یا به ندرت درد نیز وجود داشته باشد.

کهیر به چه علتی ایجاد می شود ؟

علت کهیر خروج پلاسمای خون از مویرگ های کوچک خونی سطح پوست است که در اثرواسطه های شیمیایی ، بخصوص هیستامین رخ می دهد. ترشح هیستامین از سلول های به نام ماست سل است. کهیر به طورکلی بسیار شایع است و حدود 20-10 درصد افراد حداقل یک بار در طول عمر مبتلا به کهیر می شوند . کهیر به طور معمول ظرف چند روز تا چند هفته بهبود می یابد ، ولی در مواردی هم ممکن است سال ها وحتی دهه ها به طول انجامد و مرتباً حملات آن تکرار شود.

چنانچه کهیر در نواحی خاصی مثل پلک ها و لب ها بروز کند ، سبب تورم می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ، ولی این تورم ظرف 12 تا 24 ساعت برطرف می شود ولی اگر بیمار دچارمشکل تنفسی یا بلع شود ، باید به طور اورژانس تحت درمان قرارگیرد . کهیرهای کمتر از 6 هفته از ایجاد آنها می گذرد ، تحت عنوان ” کهیر حاد ” طبقه بندی می شوند . در این نوع کهیر علت معمولاً تشخیص داده می شود. شایع ترین علل کهیر حاد غذاها ، داروها وعفونت ها هستند. نیش حشرات نیز می تواند سبب بروز کهیر شود. کهیرهایی که بیش از 6 هفته از بروز آنها می گذرد ، ” کهیر مزمن ” نامیده می شوند.

تعیین علت این نوع کهیر ، اغلب بسیار مشکل است و در تعداد کمی از بیماران می توان علت را تشخیص داد. پزشک برای تعیین علت کهیر ، باید سوالات زیادی از بیمار بپرسد و معاینات متعددی را انجام دهد ، ولی با وجود بررسی های زیاد در بیش از دو سوم این بیماران نمی توان علت کهیر را پیدا کرد . افراد مختلف به دلایل گوناگون دچار کهیر می شوند ولی آنچه در تمام موارد مشترک است رها شدن ناگهانی ” هیستامین ” در بدن است. مصرف برخی داروها ، گزش حشرات ، تماس با حیوانات خانگی به ویژه گربه ها ، خوردن تخم مرغ ، آجیل ، رنگ های افزودنی به موادغذایی و نگه دارنده ها می توانند شما را دچار کهیر کنند.

کسانی که سابقه داشتن این عارضه پوستی را دارند ، اگر در شرایط پر استرس قرار گیرند شدت ناراحتی شان افزایش خواهد یافت .

با رعایت نکات زیر از بروز کهیر پیشگیری کنید 

1- علت را پیدا کنید :
اگر شما گاهی دچار کهیر می شوید ، تلاش کنید ، علت بروزآن را در مورد خودتان پیدا کنید و از این پس از تماس با آن عامل ویژه دوری کنید.
2- گاهی درمان نیاز نیست :
در بیشتر اوقات کهیر خود به خود فروکش می کند و نیاز به درمان دارویی نیست ولی اگر بیش از 48 ساعت طول بکشد ، آن را جدی تلقی کنید.
3- لباس مناسب بپوشید :
تلاش کنید لباس تنگ به تن نکنید . به جنس الیاف پارچه ای که لباستان از آن تهیه شده است دقت کنید . پارچه های نایلونی بیشترین تحریک پوست و پارچه های نخی کمترین اثر تحریکی را روی پوست دارند.
4- دوش بگیرید :
حمام آب داغ می تواند شما را دچار حمله های کهیر کند بنابراین با آب ولرم دوش بگیرید.
5- جدی بگیرید :
اصولاً کهیر را جدی بگیرید چون علاوه بر درگیری پوستی با درگیری سیستم تنفسی ممکن است حیات شما با مخاطره روبه رو شود.
6- استرس را فراموش کنید :
پرهیز از گرما یا سرمای زیاد ، استرس و تنش های روحی روانی ، خودداری از مصرف داروها بدون نظر پزشک ، می تواند شانس ابتلای شما به کهیر را کاهش دهد.
7- کمپرس آب سرد بگذارید :
اگر مناطقی که کهیر زده به شدت دچار خارش شده است ، می توانید از کمپرس آب سرد برای تخفیف خارش استفاده کنید.
8- کمتر فعالیت کنید :
هنگامی که کهیرهای روی پوست تان بهبود یافت تا چند روز زیاد فعالیت نکنید.فعالیت زیاد موجب افزایش درجه حرارت پوست تان وعرق کردن آن می شود که می تواند دوباره پوست را تحریک کند.
9- قهوه و نسکافه نخورید :
بعضی ها پس از مصرف قهوه و نسکافه دچار حملات کهیر می شوند بنابراین اگر شما هم دچار چنین مشکلی هستید چای ، شیر و آب معدنی را جایگزین این نوشیدنی های روزانه کنید.
10- فهرست غذاهایتان راچک کنید :
فهرستی از غذاها و نوشیدنی هایی که درطول روز مصرف می کنید ، تهیه کنید تا بتوانیدراحت تر خوراکی های کهیر زا را شناسایی کنید.
11- به اورژانس سربزنید :
کهیر گاهی حالت اورژانس پیدا می کند و آن هنگامی است که لب هایتان متورم شده ، دچار تنگی نفس و خس خس سینه شوید و احساس گرفتگی در گلویتان نمایید . در این شرایط باید هر چه سریعتر به پزشک و یا مراکز درمانی مراجعه کنید.
12- به نوزادان شیر گاو ندهید :
گاهی نوزادان زیر 6 ماه نیز دچار کهیر می شوند که این نشان می دهد آنها به شیر گاوی که به عنوان که به عنوان منبع غذایی استفاده می کنند ، حساسیت دارند.
13- از داروهای ضد حساسیت استفاده کنید :
موثرترین راه درمانی کهیر ، دوری از موادحساسیت زا ، آنتی هیستامین ها ، تزریق اپی نفرین در هنگام تورم مجاری تنفسی و مصرف کورتون در موارد شدید است.
14- پوست تان را نخارانید :
اگر پوست شما در اثر کهیر به خارش افتاده است آن را نخارانید . چون امکان زخم شدن وعفونت پوست شما وجود دارد.
15- خوراکی های کهیر زا نخورید :
موادی از قبیل آجیل ، شکلات ، ماهی ، گوجه فرنگی ، تخم مرغ ، توت فرنگی شیر و افزودنی های غذایی و میوه های تازه به ویژه مرکبات و داروهایی از قبیل پادزیست ها ( آنتی بیوتیک ها ) مانند پنی سیلین ، مسکن ها مثل آسپیرین ، کدئین ، ایندومتاسین ، خواب آورها ، ویتامین ها ، ملین ها و تقریباً هر نوع دارویی می تواند ایجاد کهیر کند . مصرف مداوم آسپیرین می تواند ایجاد کهیر مزمن بکند . حلزون ، ماهی ، آجیل ، تخم مرغ و شیر از شایع ترین حساسیت زاها هستند که خوردن آنها می تواند باعث پدید آمدن کهیر بشود.
16- از کهیر نترسید:
در بیشتر بیماران ، کهیر بی ضرر بوده و هیچ علامت پایداری برجای نمی گذارد.کهیر حاد می تواند کمتر از یک تا هفته به طول بینجامد ، در حالی که کهیر مزمن بیش از شش هفته طول می کشد و گاهی نیز ماه ها و سال ها ادامه می یابد.

کهیر چگونه درمان می شود؟

بهترین درمان کهیر ، تعیین علت و حذف آن است . اما این امربخصوص در کهیر مزمن اغلب میسر نیست ، ولی در مواردی که عللی از قبیل عفونت ، غذا ، دارو یا عوامل فیزیکی عامل کهیر باشند ، یا حذف آن عامل کهیر نیز درمان می شود . چنانچه علت پیدا نشود ، درمان طبعاً باعث حذف کهیر خواهد شد.

ولی در مواردی که علت پیدا نشود ، کهیر به طورعلامتی درمان می شود که داروهای آنتی هیستامین در راس درمانهای کهیر هستند . آنتی هیستامین ها در صورتی از بروز کهیر جلوگیری می کنند که به طور مظم مصرف شوند و مصرف آنها صرفاً در زمان پیدایش کهیر تاثیر خیلی زیادی ندارد.گهگاه در کهیرهای مقاوم ، پزشک ممکن است چند نوع آنتی هیستامین را با هم یا به طور متناوب تجویز کند.در موارد حاد و شدید ، به ویژه مواردی که مشکل تنفسی بروز نماید ، مراجعه به اورژانس و تجویز “اپی نفرین” یا “کورتیکواستروئید” تزریقی با صلاحدید پزشک معالج ، صورت می گیرد . درمان کهیر متکی به حذف عوامل پاتوبیولوژیکی است که در ایجاد آن موثرند و شامل تحریک اولیه سلولهای اثر کننده واسط های التهابی آنها ومحل های گیرنده ..

در سلولهای هدف می باشد . آزاد شدن مدیاتورها را میتوان با تثبیت غشاء و تعدیل سطح سیکلیک نوکلوتید یا سرعت جریان کلسیم بلوکه کرد . درمان ایده آل کهیر و آنژیوم ادم تشخیص و حذف علت آن است. درمان کهیر مزمن ایدیوپاتیک ( بی دلیل ) بیشترعلامتی است . پزشک نتنها باید دارو تجویزکند بلکه باید به بیمار اطمینان ببخشد . در بعضی موارد حذف آسپیرین و سایر NSAIDSها ضرورت دارد . لوسیونهای ضد خارش و کمپرس سرد سبب تسکین موقتی می گردند.آنتی هیستامینهای بلوک کننده H1 سنگ اصلی درمان در کهیر و آنژیوم ادم هستند.آنتی هیستامینهای قدیمی به نسل اول با کلاسیک معروفند و آنتی هیستامینهای جدیدتر که خواب آلودگی کمتری ایجاد می کنند نسل دوم نامیده می شوند.آنتی هیستامینها را باید با دوز کم شروع نمود و منحصر به دوزهای مورد نیاز نگردد.چنانچه آنتی هیستامین که شروع شده موثر واقع نشد.باید آنتی هیستامین از یک گروه فارکاکولوژی دیگر تجویز گردد و اگر دومی هم موثر نشد.مخلوطی از دو عامل و گروه مختلف ممکن است مفید باشند.

منبع : سایت دکتر حمید وحیدی

ویرایش و گردآوری : سلامت وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *