درمان ها و داروهای معالج بر اساس طب بوعلی سینا

پیش از پرداختن به نمونه های درمان اجازه دهید به این پرسش پاسخ دهیم که آیا در هر نوع کسالت و بیماری باید داروی گیاهی مصرف کرد یا از راه پرهیز و حذف علت می توان به درمان بدون دارو دست یافت ؟تشخیص صحیح نمی از درمان است و درمان مبتنی بر اصول علمی است که در آن از داروهای کمتری استفاده شود نه آن که برای هر عارضه یک دارو تجویز شود چرا که برخی بیماری ها نیاز به داروی واجبی ندارند .بنابراین در سلامت وب امروز شما را با شیوه های درمان و داروهای معالج در طب بوعلی سینا آشنا می کنیم که بسیار جالب و خواندنی است.

درمان ها و داروهای معالج بر اساس طب بوعلی سینا

درمان ها و داروهای معالج بر اساس طب بوعلی سینا بسیار جالب و خواندنی است .بر اساس طب بوعلی می بایست برای تاثیر بهتر هر دارو آن را با لذت میل کنید .برای روشن شدن موضوع طب ابوعلی سینا برای چاقی و طب ابوعلی سینا برای لاغری بد نیست مثالی برایتان بیاوریم :سال ها پیش بر روی یک دو قلو که دارای وزن یکسانی بودند آزمایشی انجام شد :بدین صورت که فهرستی از مواد غذایی که نفر اول آن را دوست می داشت و نفر دوم از آن متنفر بود تهیه نمودند و آن را به مدت یک ماه در مقادیر مساوی به دوقلوها خوراندند .پس از این مدت دانشمندان متوجه شدند فردی که مواد غذایی مورد علاقه خود را مصرف نموده دو کیلوگرم افزایش وزن داشته و فردی که از خوردن آن ها اکراه داشت نیم کیلو وزن کم کرده بود .علت این امر احتمالا دستور مغز به معده و غدد در هضم جذب بهتر و یا بیشتر و یا کمتر آن ها بوده است .یا بر اساس قانون طب سنتی ابوعلی سینا در مورد بارداری ثابت شده است تولد اطفال زیبا و باهوش ناشی از نزدیکی همراه با اوج لذت جنسی در هر دو زوج بوده است.

طب ابوعلی سینا برای چاقی


نقش رنگ خوراکی ها در درمان بیماری ها

مطالعه کتاب طب سنتی ابو علی سینانشان می دهد اعضای بدن آدمی هر یک به طعمی خاص علاقه دارند که برای آن عضو مفید است . به عنوان مثال مغز و معده دوستدار خوراکی های تلخ اند و کلیه دوستدار خوراکی های بی مزه است . حتی رنگ در درمان بیماری های مختلف موثر است . مثلا قلب دوستدار رنگ سفید است و رنگ سیاه برای قلب مضر است ( منظور پوشیدن لباس هایی به آن رنگ است ) . برای درمان سینوزیت رنگ سیاه ، برای امراض مغزی رنگ آبی ، برای کلیه ها رنگ نارنجی ، برای چشم ها رنگ سبز چمنی ، برای آسم رنگ سبز یا آبی و برای گوش درد رنگ سیاه یا قهوه ای تیره مفید است .

کتاب طب سنتی ابوعلی سینا


مشاهده برخی علایم ظاهری برای دستیابی به مشکل اصلی

حتی اگر شما در رطوبت یا نم پوست طفل دقت کنید خواهید دید که اگر پیشانی نوزاد نمناک باشد احتمالا مدفوع کرده و اگر دستش نمناک باشد ادرار کرده است . اگر پای او نمناک باشد و گریه کند از گوش درد است و اگر دستش یخ کرده باشد دچار دل درد شده است .بنابراین با مقایسه افراد می توان به بعضی اطلاعات دست یافت . به عنوان مثال سکته ی قلبی در افرادی که هر سال خون اهدا می کنند یا حجامت می کنند به ندرت دیده می شود . در افرادی که کیسه ی صفرای خود را برداشته اند ممکن است سرطان کبد دیده شود . حتی اگر افراد نیش خورده را مقایسه کنید نتایج آن بسیار قابل توجه خواهد بود . به عنوان مثال در افراد عقرب زده ، سکته مغزی کمتر از دو سال پس از نیش  خوردن بسیار زیاد مشاهده می شود . رتیل زده ها فشار خون پایین تری دارند . مار زده ها بسیار لاغر می شوند ،  چون به نظر می رسد نیش مار باعث تحریک سیستم سمپاتیک و غده ی تیروئید می شود . ولی آنان دارای فشار خون پایین هستند و برعکس عقرب زده ها ، در آنها سکته های قلبی و مغزی دیده نمی شود . جالب اینکه هیچ کدام دچار ضعف شنوایی در کهنسالی نمی شوند و همگی ادعا می کنند به ندرت دچار سرماخوردگی و یا بیماری های عفونی شده اند . عجیب تر آن که شانزده نفر از بیست و هشت مار زده دچار آستیگماتیسم می شوند .


اثرات نور ماه در درمان امراض

شاید در جراید درباره ی اثر نور ماه بر بعضی امراض مطالبی خوانده باشید ؛به عنوان مثال برخی اختلالات قاعدگی بانوان ،امراض ریوی -قلبی ،اختلالات روانی،تغییر گلبول های سفید،خونریزی ها و حتی میزان طلاق ها و تصادفات رانندگی .

خداوند حکیم هرچیزی را به اندازه و درجای خود آفریده است و تنها باید آن را کشف کرده و به پیرامون خود با دقت بیشتری بنگریم:

شاید شما نیز شنیده باشید که اگر یک باکتری در محیط مناسبی قرار بگیرد و رشدش مهار نشود طی بیست و چهار ساعت حجم کره ی زمین را فرا خواهد گرفت و حیات انسان ناممکن خواهد بود پس به خوبی دریافته اید که هر تدبیر خداوند علت خاصی دارد .به عنوان مثال مصرف همزمان زرده و سفیده ی تخم مرغ باعث خنثی شدن عوارض مضر سفیده و زرده خواهد شد.

طب ابوعلی سینا برای لاغری


شما می توانید آبریزش دهان ناشی از مصرف سردی را با مصرف گرمی درمان نمایید و فشار خون را با مصرف مرکبات یا پیاده روی تنظیم نمایید .برای ترک سیگار کاهش فواصل زمانی بین کشیدن سیگارها راهکاری اصولی و موثر است .بیماری های معده را با صرف یک وعده غذا در سفره درمان کرده و یا برای درمان باد گوش گرفتن هر دو سوراخ بینی با دست و حبس هوا در دهان استفاده کرد .بنابراین برخی بیماری ها را با حذف علت می توان درمان نمود مانند یبوست .مصرف سیر از جمله علل اصلی بواسیرهاست و گوشت عامل اصلی ابتلا به نقرس و افزایش اسید اوریک در خون به شمار می رود .بنابراین با مطالعه ادامه مقاله سلامت وب امروز می توانید با مهمترین راه درمان بیماری از نظر ابوعلی سینا و درمان ها و داروهای معالج بر اساس طب بوعلی سینا آشنا شده و با صلاحدید پزشکتان از آن ها برای درمان بیماری ها خود استفاده نمایید .


 • دفع سنگ کلیه با جوشانده آب هندوانه به راحتی امکان پذیر می باشد.البته برای پخت هندوانه برای کلیه و دستیابی بدین هدف و استفاده از این شیوه درمانی سونوگرافی برای تشخیص نوع ،جنس و اندازه سنگ ضروری می باشد .بزرگ بودن سنگ سبب انسداد در حالب یا مجرای ادرا خواهد شد و در این صورت استفاده از این روش کاملا ناصحیح می باشد .
 • فرد مبتلا به برص با مصرف تخم غاز یاغی و چند ترکیب دیگر و دو ساعت حمام آفتاب به راحتی معالجه خواهد شد .
 • کمبود شیر در مادران شیرده با مصرف جوشانده تخم رازیانه و شوید و کمی زیره و پوسته ی جو به راحتی قابل درمان است .
 • مریض مبتلا به عفونت لوزه قبل از انجام جراحی می تواند غرغره ی جوشانده ی مریم گلی و زاج به نسبت ده در یک را در هر ساعت امتحان نماید .
 • مریض مبتلا به کابوس ،مریض دچار شهوت زیاد و بسیار عصبی با مصرف داروهای ضد سودا می تواند معالجه شود .
 • گرفتگی صدا ناشی از سرماخوردگی با مصرف آب نارنج و گرد نبات تنوری قابل درمان است .
 • سینه پهلوی شدید در اطقال با مصرف چینی شکسته در شیر قابل بهبودی است .
 • بر اساس  تعالیم طب بوعلی سینا برای پوست جهت درمان سوختی شدید پوستی استفاده از عسل بر روی موضع نتایج درخشانی را به همراه خواهد داشت .
 • سنگینی پا با زالو درمانی قابل درمان است .
 • بد بویی دهان با داروهای لینت دهنده کبد مانند عرق کاسنی و آلو از بین خواهد رفت .
 • خونریزی لثه را با مصرف آب لیمو و مالش لثه ها با آب لیمو ،سماق و نمک درمان نمایید .
 • گلو درد کودکان را با مصرف ترنجبین و شیر خشت حل شده در آب داغ  یا مکیدن آب شلغم مخلوط با عسل درمان کنید .
 • زخم معده را با شیرین بیان و زیره و بادیان ریشه کن کنید .
 • واریس رگ های پا را با استفاده موضعی از آب لیموی تازه و روغن زیتون بودار و تصفیه نشده درمان کنید .
 • عطسه ی زیاد را با چرب کردن بینی خود درمان کنید .
 • ابریزش دهان را با مصرف گرمی جات درمان کنید .
 • دل درد ناشی از کمی ترشح صفرا را با مصرف خیسانده ی پوست هلیله زرد در آبغوره معالجه کنید .
 • عفونت ریوی را با استنشاق سیر و پیاز رنده شده طی کمتر از دو هفته درمان کنید .
 • درمان هپاتیت ب با حذف تخم مرغ ،گوجه فرنگی و بادمجان از برنامه غذایی و مصرف تخمه ژاپنی و تخم هندوانه به راحتی امکان پذیر است .
 • درمان بیماری های کلیوی با نیش زنبور عسل ،آب ترب سیاه و لیوم شیرین میسر است .
 • درد قلب جوانان در حین فعالیت با تجویز شربت غلیط سوخته عسل با شیر و کپسول روغن ماهی به راحتی قابل درمان است .
 • درمان بیماری روماتیسم با دم کرده ی گزنه امکان پذیر است .

طب سنتی ابوعلی سینا در مورد بارداری


تذکر

این روش های درمانی در برخی افراد می تواند مفید واقع شود و در برخی دیگر ممکن است اثری نداشته باشد فلذا اکیدا توصیه می کنیم این روش ها را با مشورت پزشک و صلاحدید او انجام دهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *