گلو درد چیست و چگونه درمان می شود؟

گلو درد بیماری است که همه افراد در طول زندگیشان آن را تجربه می نمایند . ورود ویروس ها و یا میکروب ها به بدن سبب گلودرد می شود و این بیماری عمدتا در فصل زمستان شیوع بیشتری دارد گلو درد می تواند بسیار دردناک و آزار دهنده  باشد ، در واقع بیشتر گلو دردها  در اثر یک بیماری کوچک ایجاد می شوند و بدون درمان از بین می روند .در این مطلب به معرفی بیماری گلو درد از ابتلا تا درمان آن می پردازیم”

علت ابتلا به گلودرد های ویروسی چیست؟

 1. بیماری سرماخوردگی معمولی و عفونت های ویروسی شایع
 2. عفونت حنجره (التهاب حنجره)
 3. سایر عفونت های ویروسی مانند هرپانژین ، آنفولانزا

علایم ابتلا به گلو درد با منشا میکروبی

 1. گلودرد های بدون سرفه و خلط
 2. التهاب و عفونت لوزه ها
 3. التهاب زبان کوچک
 4. عفونت بافت اطراف لوزه ها

علل ابتلا به گلو درد های طولانی مدت چیست؟

 1. کمبود رطوبت هوا ، سیگار ، آلودگی هوا ، جیغ زدن ، کشیدن ترشحات بینی از پشت گلو
 2. تنفس از راه دهان هنگامی که شما به گرفتگی بینی یا آلرژی دچار شده اید
 3. اسید معده که به سمت گلو برمی گردد که ممکن است نشانه ای از بیماری رفلاکس معده باشد
 4. صدماتی که به پشت گلو وارد شده است مانند بریده شدن یا افتادن یک شی نوک تیر در گلو

آنتی بیوتیک در درمان گلو درد  آری یا خیر ؟

راه های درمان گلودرد ، به دلایل به وجود آمدن آن بستگی دارداز آنجایی که بیماری های ویروسی شایع ترین دلایل به وجود آمدن گلودرد ها هستند به همین دلیل توصیه می شود برای درمان گلو درد از آنتی بیوتیک ها استفاده نشود چرا که آنتی بیوتیک ها عفونت های ویروسی را درمان نمی کنند و معمولا برای از بین بردن باکتری مصرف می شوند .استفاده غیرضروری از آنتی بیوتیک ها شما را در معرض خطرات ناشی از یک واکنش حساسیتی و عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها مانند تهوع ، استفراغ ، اسهال ، عفونت و … قرار خواهد داد .مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها حتی ممکن است به از بین بردن باکتری های مفید و رشد و توسعه باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها بینجامد.با این وجود برای درمان گلو درد های ناشی از استرپتوکوک  ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز باشد .

 گلو درد چگونه درمان می شود  ؟

برای جلوگیری از کم شدن آب بدن مایعات زیادی مصرف کنید اگرقورت دادن  آب برای شما دردناک باشد ممکن است شما تمایل به نوشیدن آب نداشته باشید اما در این صورت بدن شما با کمبود آب مواجه خواهد شد به خصوص اگر درجه حرارت بدن شما  بالا رفته باشد . کمبود آب می تواند سردرد و خستگی شما را هنگام بیماری شدید تر کند .برای اینکه علایم گلو درد را به حداقل برسانید سعی کنید دارویی که پزشکتان برای شما تجویز کرده است را  در فواصل زمانی منظم مصرف کنید.تقریبا در همه موارد ، گلو درد و التهاب لوزه بدون به جا گذاشتن هیچ اثری از بین خواهند رفت  اما گاهی اوقات یک گلو درد معمولی ممکن است پیشرفت کند و مشکلات دیگری ایجاد کند همچنین گلو درد ممکن است ناشی از یک بیماری نامعمول و جدی تری باشد .گاهی اوقات عفونت می تواند از گلو یا لوزه ها به بافت های مجاورش انتقال یابد به عنوان مثال ممکن است عفونت به  گوش ، سینوس ها یا قفسه سینه انتقال یابد .

همه چیز در مورد گلودرد

چرا  اطراف  لوزه  متورم و عفونی می شود؟

آبسه دور لوزه یکی از انواع غیر معمول است که در آن مجموعه ای از چرک (آبسه) ، به دلیل عفونی بودن لوزه در کنار لوزه گسترش پیدا می کند که معمولا در یک طرف گسترش می یابد ، آبسه دور لوزه ممکن است التهاب لوزه ها را همراه داشته باشد یا بدون التهاب لوزه ها گسترش یابد .

لوزه ای که آبسه کرده است ممکن است متورم شده باشد و یا خیلی عادی و طبیعی به نظر بیاید اما توسط چرک لوزه به سمت خط وسط تمایل پیدا می کند. آبسه ی دور لوزه  بسیار دردناک است و باعث می شود که شما احساس بسیار ناخوشایندی داشته باشید .

این نوع از گلو درد ها معمولا با آنتی بیوتیک درمان می شوند اما چرک ایجاد شده باید با یک برش کوچک خارج گردد.

عوارض برخی دارو ها سبب بروز گلو درد می شود  

کاربی مازول دارویی است که برای درمان غدد تیروئید پر کار استفاده می شوداگرشما کاربی مازول استفاده می کنید و گلو دردتان بیشتر شده است حتما به یک آزمایش خون فوری نیاز دارید . چون گلو درد ممکن است اولین هشدار جدی عوارض جانبی به کاربی مازول باشد (آگرانولوسیتوز – که سطح پایین گلبول های سفید خون نامیده می شود )که نیاز به درمان فوری دارد ، آگرانولوسیتوز می تواند به عنوان یک اثر جانبی داروهای مختلف دیگر نیز رخ  دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم گلودرد، شدید وغیر معمول بودند و یا  در طول سه یا چهارروز بهبود نیافت به یک پزشک مراجعه کنید.به خصوص اگر موارد زیر رخ دهد :

1-مشکل در تنفس.

2-مشکل در بلع بزاق.

3-مشکل در باز کردن دهان.

4-درد شدید.

5-درجه حرارت بالا و پایدار (تب).

6-بیماری شدید، به ویژه هنگامی که علائم گلو درد در یک طرف گلو باشد.

منبع :وب سایت دکتر طاهریان

ویرایش و گردآوری :سلامت وب

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *