تقویت قلب با راه حل هایی ساده و در دسترس

قلب یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین ارگان های بدن است که وظیفه خونرسانی به تمامی اندام های بدن را بر عهده دارد.متاسفانه در سال های اخیر آمار فوت بر اثر ابتلا بیماری های قلبی افزایش یافته و سن شیوع این بیماری نیز بسیار کاهش یافته است .بنابراین باید به فکر تقویت قلب خود بوده و از تدابیر مفید و سودمندی در این زمینه استفاده کنید .سلامت وب امروز بهترین ترفندهایی که می تواند در تقویت قلب شما موثر باشد را برایتان گردآوری نموده است که در ادامه مقاله امروز می توانید آن ها را مطالعه بفرمایید.

تقویت قلب

تقویت قلب یکی از مهم ترین روش ها برای بهبود عملکرد بدن شما و خونرسانی بهتر به اندام های بدنتان می باشد.قلب انسان یک قطعه شگفت انگیز از تجهیزات است که می تواند در هر دقیقه حدود 5 کیلوگرم خون را در سراسر بدن پمپ نماید بنابراین داشتن یک قلب قوی و سالم بسیار مهم است.با این حساب تقویت قلب خود برای به دست آوردن کیفیت بهتر زندگی جدی گرفته و از ترفندهایی برای تقویت قلب که در این نوشته ارائه شده است استفاده کنید.

ترفندهایی برای تقویت قلب


عوامل تضعیف کننده قلب

مهم ترین عوامل تضعیف کننده قلب را ابوعلی سینا فشارهای عصبی،آسیب دیدگی مهره 2 ستون فقرات،فشار خون ،بالا بودن چربی،غلظت خون،صداهای بلند،گاز معده،نمک،حمام داغ و طولانی،سیگار،کلسترول بال،تقلای زیاد،برداشتن وزنه های سنگین،اضافه وزن،ورزش های زیبایی اندام،غذای ثقیل،آفتاب شدید،کمبود استروژن(در خانم ها)،یبوست،ورزش های سنگین،آب دارای فلوئور،بیماری لثه،بیماری های عفونی،قارچ،تخم مرغ،کنسرو،مارچوبه،شیرینی،لوبیا،عدس،لپه و نوشابه های گازدار عنوان نموده اند.

قرص تقویت عضله قلب


1.تحرک داشته باشید.

بلند شوید و حرکت کنید بر خلاف عضلات دیگر، عضلات قلب شما همیشه کار می کند. با این حال،در ازای نشستن های طولانی هیچ راهی برای تقویت قلب شما وجود نخواهد داشت.جایگزین کردن فعالیت بیشتر به جای کم تحرکی می تواند قلب شما را تقویت کرده و خطر ابتلا به بیماری قلبی را به نصف کاهش دهد.تنها با انجام  فقط سی دقیقه فعالیت بدنی خفیف تا متوسط می توانید به سلامت قلب خود کمک کنید.

داروی قوت قلب


2. 150 دقيقه تمرين متوسط در هفته داشته باشید.

علاوه بر تحرک بیشتر، شما باید در حدود دو ساعت و نیم ورزش متوسط در هفته برای تقویت عضلات قلب خود داشته باشید. به طور متناوب و بسته به سطح آمادگی و وضعیت قلب شما دکتر مدت زمان انجام ورزش را به شما پیشنهاد خواهد داد.با انجام این تمرینات ضربان قلب و تنفس شما باید افزایش یابد تا موفق به تقویت عضلات قلبتان گردید. برای بسیاری از مردم، فعالیت هایی مانند پیاده روی سریع، رقصیدن، باغبانی،بازی کردن با کودکان و یا فشار دادن یک کالسکه، تمرین متوسط را تشکیل می دهند که می توانید به جای انجام ورزش های سنگین از این امور به عنوان ورزش با سطح متوسط در طول هفته استفاده نمایید.در هر صورت، با پزشک خود مشورت کنید تا سطح مناسب تمرینات را برای شما تعیین نماید.


3.برنامه روزانه خود را با تمرینات قدرتی تکمیل کنید.

هیچ تمرینی وجود ندارد که به طور خاص برای قلب شما مفید باشد، زیرا قلب یک عضله منحصر به فرد با عملکرد مشخص است. با این حال، انجام تمرینات منظم عملکرد قلب شما را بهبود بخشیده و سطح آمادگی بدنی شما را افزایش می دهد، که همین امر به نوبه خود باعث می شود که قلب شما به درستی عمل کند. با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد نوع تمرین قدرتی و مدت زمان انجام آن که برای شما مناسب است به شما کمک نماید.


4.از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید.

مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی چربی اشباع شده، سدیم و قند باعث تضعیف یا مسدود کردن عروق خونی می شود و با ایجاد یک سیستم قلب و عروق ناکارآمد یا حتی آسیب دیده عملکرد قلب شما تضعیف می شود. از سوی دیگر، مصرف غذاهای سالم می توانند عملکرد قلب را بهبود بخشیده و باعث تقویت سیستم قلب و عروق شما شوند. سبزیجات و میوه های تازه حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند که می توانند از رشد پلاک در عروق خونی جلوگیری کنند. پروتئین های ناب مانند گوشت مرغ، ماهی، لوبیا و ماست کم چرب مواد مغذی مهم بدون چربی اشباع را به بدنتان وارد می کنند. بعضی از دانه های روغنی مانند تخم کتان نیز اسیدهای چرب امگا 3 را به بدنتان وارد می کنند تا رگ های خونی شما باز شده و سیستم قلب و عروق شما وضعیت خوبی داشته باشد.

تقویت قلب خیر اندیش


5.خواب کافی داشته باشید.

به طور متوسط بزرگسالان نیاز به 7-9 ساعت خواب شبانه دارند، با این حال بسیاری از افراد خواب ناکافی دارند. قلب، مانند هر قسمت دیگر بدن، نیاز به یک دوره منظم از استراحت نسبی دارد تا برای عملکرد بهتر و بیشتر خود را شارژ کند. داشتن خواب راحت و آرام می تواند قلب و بدن شما را احیا کرده و سطح استرس و فشار خون را کاهش دهد. مطالعات نشان داده اند که افرادی که در طول شبانه روز 7-9 ساعت می خوابند، ذخایر کلسیم کمتری در شریان ها (که مانع جریان خون می شوند) نسبت به افرادی که کمتر یا بیشتر از میزان توصیه شده می خوابند دارند.


6.کلسترول LDL، فشار خون و یا سطح قند خون خود را کنترل نمایید

سطوح بالای کلسترول LDL، فشار خون و یا قند خون از مهم ترین عوامل خطر برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به شمار می روند، اما شما می توانید با پیروی از یک رژیم غذایی سالم، انجام ورزش و مصرف دارو میزان آن ها را در خون کنترل نموده و از افزایش آن ها جلوگیری نمایید. LDL یا کلسترول بد به دیواره شریانی می پیوندد و جریان خون را کاهش می دهد، در حالی که HDL یا کلسترول خوب به پاک شدن شریان های خونی کمک می کند. بالا بودن سطح کلسترول LDL را می توان با کاهش مصرف چربی های اشباع و ترانس کاهش داد، ورزش بیشتر و احتمالا مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند استاتین ها نیز می تواند در این زمینه سودمند به شمار آید.فشار خون بالا به افزایش نیروی فشار خون روی دیواره های شریانی اشاره دارد که می تواند موجب آسیب عروق خونی شود .فشار خون 120/80 (سیستولیک / دیاستولیک) فشار خون طبیعی است، در حالی که بالا بودن بیش از حد فشارخون نیاز به تغییر رژیم غذایی، انجام ورزش و احتمالا مصرف دارو دارد.افزایش سطح قند خون حتی قبل از رسیدن به نقطه تشخیص دیابت می تواند باعث آسیب به شریان ها و افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی شود. در اینجا دوباره، رژیم غذایی و دارو کلید کاهش میزان قند خون است.


7.سیگار نکشید.

ترکیبات شیمیایی موجود در تنباکو سبب آرترواسکلروز (محدود کردن شریان ها) شده و مونوکسید کربن موجود در دود سیگار جایگزین اکسیژن در خون شما می شود. این تغییرات فشار قلب را افزایش داده و همچنین باعث می شود که شریان ها بیشتر در معرض انسداد باشند.بنابراین با توجه به عوارض یاد شده هر چه سریع تر سیگار کشیدن را ترک نمایید.

تقویت قلب با داروهای گیاهی


8.وزنتان را کاهش دهید.

داشتن اضافه وزن و ابتلا به چاقی به طور عمده دروازه ورود به بسیاری از عوامل خطرساز مانند بیماری های قلبی، افزایش کلسترول، فشار خون و بیماری دیابت است. داشتن اضافه وزن می تواند سبب تضعیف عملکرد قلب شما شده و کاهش وزن می تواند در تقویت قلب شما نقش مثبتی داشته باشد.داشتن BMI بیش از 25 معمولا با ریسک بالایی از ابتلا به بیماری قلبی عروقی همراه است. با توجه به محدوده ایده آل BMI و میزان مورد نیاز کاهش وزن به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا او طیف گسترده ای از مشاوره را در مورد کاهش وزن هوشمندانه به شما ارائه دهد.


9.سطح استرس خود را کاهش دهید.

زندگی با داشتن استرس بیش از حد می تواند به طور منفی بر الگوهای خواب شما تأثیر بگذارد و فشار خون شما را افزایش دهد، که هر دو می توانند به سلامت قلب و عروق شما آسیب برسانند. گام اول در جهت کاهش سطح استرس شناسایی عوامل استرس زا است. جلوگیری، تغییر، انطباق و پذیرش از راه های موثر مدیریت استرس بوده و اجتناب از قرار گرفتن در شرایط استرس زا می تواند به کاهش سطح استرس شما کمک بسیاری نماید. اگر نیازمند یادگیری روش های مدیریت استرس هستید از پزشک خود و یا یک متخصص بهداشت روان کمک بگیرید.


10.با دکتر خود صحبت کنید.

شما می توانید با انجام یک نوار قلب ساده از وضعیت و عملکرد قلبتان اطلاع یابید .پزشک با مشاهده نوار قلب ارزیابی کلی از سلامت قلب شما به دست آورده و بهترین راه ها را برای تقویت قلب و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی به شما پیشنهاد خواهد داد.علاوه بر ارزیابی سلامتی قلب و توصیه برای تقویت آن، نگرانی های خود را در مورد بیماری های قلبی عروقی  و خطرات آن را با پزشک خود در میان بگذارید. همراه با تغییرات شیوه زندگی و استفاده از روش های نامبرده، اگر تصمیم به مصرف دارو دارید، آن ها را بر اساس تجویز پزشک استفاده کرده و برای دور ماندن از عوارض جانبی برخی داروها از مصرف خودسرانه داروها بدون دستور پزشک خودداری نمایید. به عنوان مثال، پزشک ممکن است استاتین ها را برای کاهش کلسترول بد، مسدود کننده های بتا برای کاهش فشار خون و ضربان قلب تجویز کند. یا ممکن است مصرف روزانه قرص تقویت عضله قلب آسپیرین را با دوز پایین برایتان تجویز نماید.هر کدام از داروهای نامبرده به علاوه داروی قوت قلب اگر چه می توانند در برهه زمانی مفید عمل کرده و تاثیر مثبتی بر روی قلب شما داشته باشند اما در نهایت، تغییرات در شیوه زندگی برای تقویت قلب و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی از مهم ترین راه حل ها برای سلامت قلب و عروق شما می باشد.

تقویت قلب طب سنتی


11.از دستورات ابوعلی سینا استفاده کنید

ابوعلی سینا مصرف کلسیم،منابع ویتامین های گروه ب ،آهن،کبالت،منگنز،منیزیم،سیلیکون،روی،منابع کوآنزیم Q10(روغن ماهی )،سویا،جوانه گندم،کلم،لوبیاسبز،اسفناج خام،آب شارژ شده با طلا،عسل+شیر+یک قرص مخمر +یک کپسول روغن ماهی،کباب ماهی،پیاده روی ،نگهداشتن میله کربنی در دست راست ،مروارید پودر شده ،خرما ،روزی یک قاشق آب دریا،انگور سیا یا قرمز ،سیر (روزی یک عدد )،تقویت قلب با داروهای گیاهی تنتور «بهارنارنج (7 گرم)+گل گاوزبان (5 گرم)+بادرنجبویه (7 گرم)+تخم کاهو(4 گرم)+رازیانه (3گرم)+عناب (5 گرم)+گل ساعتی (8 گرم)+سنبل الطیب(5 گرم)+اندکی برگ شقایق +ناخنک (6 گرم)+فرنجشمک (7 گرم)»روزی سه بار هر بار ده تا بیست قطره،گوشت دنده به صورت خورشتی یا کباب ،جوشانده ریشه شیرین بیان ،پیاز قرمز ،روغن زیتون تصفیه نشده +آب لیموی تازه+پیاز قرمز +کلم بنفش+خیار +گشنیز +جوانه گندم+یک عدد سیر (هر روز )،میوه های سیاه و قرمز ،روزی 25 گرم شکلات ،شیر+عسل +یک کپسول روغن ماهی +قرص مخمر،کباب دل هر روز ،شیر +عسل+نیم مشت مویز سیاه ،سنجد (روزی 5 عدد با ملین استفاده شود )،روزی یک قاشق عسل سوخته +شیر داغ+یک کپسول روغن ماهی ،بهترین نوشیدنی برای تقویت قلب ،یا دمنوش برای تقویت قلب دم کرده کمی زعفران با چای،جوشانده شیرین بیان ،جوشانده عناب+عسل+لوبیا سبز را برای تقویت قلب با طب سنتی توصیه نموده اند.

بهترین نوشیدنی برای تقویت قلب

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *