چاقی در ایام نوروز را جدی بگیرید

با فرا رسیدن عید نوروز و تعطیلات آن مهمانی ها و دید و بازدیدها آغاز می شود .به همین علت الگوی غذایی خانواده دستخوش تغییراتی شده و با توجه به تعداد دید و بازدیدها در طی روز میزان مصرف شکلات ،شیرینی ،آجیل و بالطبع سایر خوراکی های خاص این ایام افزایش می یابد .یکی از مهم ترین مشکلات به وجود آمده پس از تعطیلات عید نوروز مساله چاقی و اضافه وزن می باشد که می تواند سلامت شما را دچار مخاطره نماید .به همین دلیل در سلامت وب امروز توصیه های لازم برای جلوگیری از اضافه وزن در ایام نوروز را به شما معرفی می کنیم .

چاقی در ایام نوروز 

چاقی در ایام نوروز یکی از مهم ترین نگرانی های افرادی است که به سلامت و تناسب اندام خود اهمیت می دهند .مهم ترین علت بروز این اختلال دید و بازدیدهای نوروزی و بالطبع آن افزایش میزان کالری دریافتی روزانه و کاهش سوخت و ساز بدن می باشد .از آن جا که بیشتر اوقات افراد در تعطیلات نوروزی در مهمانی ها سپری می شود در نتیجه میزان تحرک افراد کاهش می یابد و با افزایش میزان کالری دریافتی احتمال اضافه وزن و ابتلا به چاقی در افراد افزایش می یابد .


 مهم ترین دلایل بروز چاقی در ایام عید نوروز

 1. افزایش مصرف شیرینی و شکلات
 2. کاهش میزان فعالیت بدنی
 3. کم تحرکی
 4. مصرف آجیل و میوه
 5. مصرف فراوان برنج و گوشت
 6. مصرف چای به همراه مواد شیرینی از قبیل باقلوا، سوهان، گز و…

عوارض ناشی از چاقی چیست؟

همه ما به خوبی می دانیم که چاقی یکی از مهم ترین عوامل بروز بیماری هایی نظیر افزایش فشارخون، افزایش میزان کلسترول خون و قند خون می باشد و شانس ابتلا به بیماری های قلبی و سایر بیماری ها را در شما افزایش می دهد .بنابراین با توجه به پرخوری و افزایش میزان کالری دریافتی در ایام نوروز عوارض چاقی و ریسک ابتلا به این بیماری ها در افرادی که نظارت کافی بر میزان تغذیه دریافتی خود ندارند افزایش می یابد .


راه های جلوگیری از چاقی در ایام نوروز

 1. میزان کالری دریافتی خود را کاهش دهید .
 2. از مصرف شیرینی های تر و بزرگ خودداری کرده و به جای آن شیرینی های خشک و کوچک را مصرف نمایید.
 3. از مصرف میوه های بسیار شیرین و پرکالری پرهیز کرده و در مهمانی ها از میوه های کم کالری نظیر خیار استفاده کنید.
 4. در زمان مصرف آجیل ها آجیل های کم کالری را مصرف کرده و از زیاده روی در خوردن بادام هندی،پسته ،فندق و گردو خودداری نمایید.
 5. با توجه به افزایش میزان خواب در ایام نوروز از حذف کردن وعده صبحانه و یکی کردن وعده صبحانه و ناهار جدا پرهیز نمایید.
 6. از مصرف فست فودها،غذاهای نیمه آماده و نوشیدنی هایی نظیر دلستر،نوشابه و آب میوه های صنعتی جدا خودداری نمایید.
 7. برای جلوگیری از بروز یبوست میزان مصرف آب را در طی روز افزایش داده و از مواد غذایی حاوی فیبر مانند سبزیجات تازه و سالاد بدون سس استفاده کنید.
 8. در هنگام تعطیلات پیاده روی،دوچرخه سواری و شنا گزینه های مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت شما و کالری سوزی به شمار می آید .
 9. کالری شماری را فراموش نکرده و سبک زندگی سالم خود را حفظ نمایید .
 10. در نهایت امیدواریم با پیروی از یک برنامه غذایی مناسب و محدود نمودن مصرف مواد غذایی پرکالری سلامتی خود را حفظ کرده و پس از تعطیلات نوروزی همچنان زیبا و خوش اندام باشید.

مطالب مرتبط