ترفندهایی برای شناخت میزان هوش احساسی شما

هوش احساسی یا EQ در کنترل احساسات ما نقش موثری دارد.میزان EQ مانند IQ در افراد متفاوت است و برای این که از میزان هوش احساسی خود مطلع شوید کافیست این نوشته را بخوانید تا با ترفندهای اندازه گیری میزان هوش احساسی خود آشنا شوید.

1- شناسایی احساس خود

افرادی که هوش احساسی بالایی دارند در مورد احساسات خود فکر کرده و آن ها را شناسایی می کنند .به عنوان مثال باید گفت افراد با هوش احساسی بالا در مقابل عملکرد های خود از خود بازخواست می کنند که چه چیزی باعث شد من چنین حرفی بزنم یا چنین کاری بکنم؟”و پس از پاسخ به این سوال در صدد اصلاح اشتباهات خود  می شوند.

2-تامل کردن به جا را می دانند

افراد با سطح بالایی از هوش احساسی می دانند قبل از انجام هر گونه واکنش نسبت به عملکرد دیگران تامل کنند .این دسته از افراد کمی مکث می کنند ،فکر می کنند و سپس واکنش مناسبی را نشان می دهند . این موضوع اگر چه به ظاهر ساده است اما در اجرا سخت است اما تامل  کردن باعث می‌شود شما از خجالت زده شدن در بسیاری اوقات در امان بمانید.

3- قدرت انتقاد پذیری بالا

اگرچه شنیدن بازتاب های منفی عملکردتان از سوی دیگران ناخوشایند است اما افراد باهوش احساسی بالا می دانند که انتقادها گاهی ممکن است سازنده بوده و باعث انتخاب شیوه درست شود .انتقادات در برخی اوقات شامل واقعیت‌ هایی از طرز تفکر دیگران نسبت به گفتار  و رفتار شما می باشد .

علایم بالا بودن هوش احساسی

4-به دیگران احترام می گذارید

احترام گذاشتن به دیگران بدون توجه به هیچ موضوعی فارغ از سن و شغل و چهره و …………باعث می شود حس خوبی را به آن ها القا کرده و از معاشرت و کار کردن با  آن ها لذت ببرید و آن ها هم بودن شما را ارج نهاده و بهترین‌ها را برایتان انجام  می دهند.

5-  قدرت حل مشکلاتتان را دارید

افراد باهوش از توانایی درک مساله بالایی برخوردارند و به خوبی می توانند در مواجهه با مشکلات  افکار و احساساتشان را کنترل کنند .علت این امر آن است که این افراد به خوبی می توانند  ضعف‌ های خود را تجزیه و تحلیل  کنند و به جای فکر کردن به آن چه که اتفاق افتاده سعی در جلو رفتن و مدیریت اوضاع دارند.

6- صادق و فروتن هستند

افراد باهوش در مقابل اقدامات دیگران سپاسگزارند و فروتن می باشند و با پذیرش اشتباهات و عذر خواهی به موقع انسانیت و صداقت خود را به شما نشان می دهند.با دانستن این موضوع که هیچ فردی کامل نیست  به جای گیر کردن در یک نقطه ، دیگران را می بخشند و بدیهایشان را فراموش می کنند.این دسته از افراد بدون آگاهی از شرایط دیگران هرگز آن ها را قضاوت نمی کنند و نسبت به رفتار دیگران پیش داوری نمی کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *