از توکسوپلاسموز چه می دانید؟

امروز می خواهیم در مورد بیماری عفونی به نام توکسو پلاز با شما صحبت کنیم .این بیماری در کمین همه افراد است و حتی ممکن است شما در گذشته بدون اینکه خبردار شده باشید به این بیماری مبتلا شده باشید .از طریق یک آزمایش ساده خون به راحتی می توانید از وجود این بیماری و پادتن آن در بدنتان مطلع شوید .برای آگاهی بیشتر ودر مورد این بیماری این مقاله را تا انتها بخوانید.

توکسوپلاسموز چیست؟

این بیماری در اثر عفونت با انگلی به نام  توکسوپلاسما  ایجاد می‌شود.که پس از انتقال این انگل به بدن علایمی مانند بیماری  آنفولانزا در بدن ایجاد می شود .البته گاهی اوقات در افراد بزرگسال و سالم فاقد نشانه می باشد .

علایم بیماری توکسوپلاسموز چیست؟

۹۰٪-۸۰٪ افراد آلوده بدون علامت هستند اما علایم زیر در افراد مبتلا به این عفونت دیده می شود .

 1. تب
 2.  تورم غدد لنفاوی
 3. احساس خستگی
 4. درد عضلانی
 5. گلودرد

راه های انتقال این بیماری کدام است؟

 1. خوردن گوشت‌ های خام و کامل پخته نشده
 2. دست زدن به مدفوع گربه
 3. مصرف میوه و سبزیجات نشسته
 4. انتقال خون
 5. انتقال از مادر به جنین در زنان باردار
 6. استفاده از شیر های غیر پاستوریزه

راه های انتقال توکسوپلاموز

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص این بیماری باید به پزشک متخصص عفونی و یا داخلی مراجعه کرد . پزشک پس از  معاینه فیزیکی آزمایش  خون را برای تشخیص عفونت درخواست می کند .که در آزمایشگاه سطح آنتی بادی علیه توکسوپلاسما ( پادتن M و پادتن G ) را در نمونه خون شما اندازه گیری می کنند .انجام این آزمایش در زنانی که قصد بارداری دارند ضروری بوده و یکی از آزمایشات لازم قبل از بارداری می باشد .پراکه این بیماری می تواند منجر به سقط جنین شود .

این بیماری چگونه درمان می شود ؟

پس از تشخیص این بیماری مراحل درمان آغاز می شود .پیریمتامین و سولفادیازین  داروهایی هستند که برای درمان این بیماری استفاده می شوند .البته برخی پزشکان کوتریموکسازول را که ترکیبی از این دو داروست را به به مدت ۴-۳ هفته تجویز می نمایند .مصرف اسید فولیک برای کاهش عوارض این داروها الزامی بوده و تحت نظر پزشک باید مصرف شود . کلیندامایسین یا مینوسیکلین نیز داروهایی هستند که برخی پزشکان برای درمان این بیماری تجویز می نمایند .

انگل توکسوپلاسما  علاوه بر توکسوپلاسموز چه اثرات دیگری بر بدن دارد؟

این انگل می تواند علاوه بر بیماری توکسوپلاسموز سبب التهاب مغز و مشکلاتی برای قلب، کبد، گوش داخلی و چشم  نیز شود .

از توکسوپلاسموز چه می دانید؟

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *