اطلاعات مفید پیرامون استفاده از رنگ مو

استفاده از رنگ مو بین زنان و حتی مردان شیوع زیادی پیدا کرده است .این ماده شیمیایی می تواند علاوه بر اینکه سبب زیبایی رنگ مو های شما شود عوارضی نیز برایتان در پی داشته باشد خشکی مو و گاها ریزش مو از عوارض استفاده دائم از  رنگ مو می باشد.این مطلب به طور جامع در مورد استفاده از رنگ مو و حواشی مربوط به آن نوشته شده است.

میزان استفاده از رنگ مو چه میزان است؟

بر اساس آمارها 75 % از زنها موهای خود را رنگ می کنند برخی از آنها موها را به  رنگ خاکستری در می آورند همانند مدل ها شوند ولی برخی دیگر صرفا برای ایجاد تغییر در موها ان ها را رنگ می کنند .

محافظت از مو ها پس از استفاده از رنگ های دائمی به چه صورت است؟

بایستی از شامپو و نرم کننده های مخصوص استفاده کنید .رنگ موهای دائمی نسبت به سایر رنگ ها آسیب بیشتری به موهایتان وارد می کنند زیرا مواد شیمیایی موجود در این رنگ ها موجب خشکی و شکنندگی ساقه موها می شود .برای محافظت از موهایتان از شامپو و نرم کننده های حاوی سیلیکون استفاده کنید  زیرا ترکیبی است که آسیب ایجاد شده در موها را به حداقل می رساند .

تاثیر دکلره کردن بر روی موها چیست ؟

دکلره کردن موها همانند رنگ کردن موجب خشک شدن ساقه مو و شکنندگی و خرد شدن موها می شود . ولی خوشبختانه موی جدید که رشد می کند سالم بوده و شکننده نیست یعنی تاثیر دکلره دائمی نیست .

زمان مناسب بین رنگ کردن موها چقدر است؟ 

حداقل 4 هفته بین رنگ کردن موها فاصله بگذارید .رنگ کردن مکرر موها موجب آسیب ساقه مو می شود .پس فقط نواحی ازمو که پس از رنگ رشد نموده را رنگ کنید .

موها روزانه 0.3 -0.4 میلیمتر رشد می کنند .پس عرض 4 هفته حدود 1.4 اینچ رشد می کنند .

چه مواردی سبب  آسیب به موهای رنگ شده می شود؟

شرایط آب و هوایی و نور آفتاب موجب خشکی و وز شدن موها می شود . از شنا کردن مکرر در استخر های کلر زده شده یا آب شور خودداری کنید موهای خود را کمتر بشویید و از موهایتان در برابر نور خورشید محافظت کنید امواج ماورا بنفش خورشید می توانند موجب تغییر رنگ موی رنگ شده شوند .

راهنمایی های مفید پیرامون استفاده از رنگ مو ها

آیا  رنگ ابرو ها باید با رنگ موها تشابه داشته باشد؟

خیر .هرگز از رنگ موی سرتان برای رنگ کرده مژه یا ابرویتان استفاده نکنید زیرا ممکن است واکنش شدیدی بدنبال ورود به چشمتان ایجاد کند .

رنگ ابروها بهتر است کمی روشن تر یا کمی تیره تر از موهایتان باشد در صورتی که تمایل دارید تیره تر باشد از مداد یا سایه یا ژل ابرو استفاده کنید .

یا برای روشن تر کردن آن از رنگ های موقت مخصوص ابرو که شبیه ریمل های رنگی هستند استفاده کنید .

چرا با پیر تر شدن تمایل به روشن تر موها افزایش می یابد ؟

با افزایش سن پوست ما نازک تر می شود و اگر درحالت طبیعی موی تیره ای داشته باشید با روشن کردن آن رنگ پریده به نظر می رسید متخصصین زیبایی توصیه می کنند برای رنگ کردن موها افراد با پوست گندمی یک درجه رنگ موی روشن تر از موی خود و افراد بلوند یک درجه تیره تر از موی خود انتخاب کنند .

چند نوع ماده شیمیایی در هر رنگ استفاده می شود ؟

حدود 5000 نوع ماده شیمیایی در هر رنگ استفاده شده است . صاف کردن –فر کردن و دکلره کردن موها همگی شامل این مورد می شوند  رنگ کردن موها نیازمند تعداد زیادی واکنش شیمیایی است .

چگونه بفهمیم  به رنگ مو حساسیت داریم ؟

استفاده از پچ تست روش مناسبی است .یعنی مقداری از رنگ مو را روی آرنج یا پشت گوش بزنید و شستشو دهید . و دو روز صبر کنید در صورت ایجاد قرمزی و خارش شما به آن رنگ حساسیت دارید .

رنگ های حاوی استات سرب

این ترکیبات اغلب درمندان برای پوشاندن تدریجی موهای سفید کاربرد دارد ولی این ترکیب حاوی استات سرب که در حیوانات یک ترکیب سرطان زاست می باشد .

ولی سازمان غذا دارو استفاده آن طبق دستور بروشور و با احتیاط و دور از دسترس کودکان را مجاز اعلام کرده است .

چرا رنگ های نیمه دائمی سریعا از بین می روند ؟

زیرا شامپو زدن رنگ دانه های آنها را شسته و می برد .مولکولهای این رنگها کوچکند که در بین موها ای می گیریند و برخی دیگر کوچکتر بوده و عمقی تر قرار می گیرند با شامپو زدن مولکولهایی از رنگ که بزرگترند شسته شده و با هر با ر شستن رنگ مو تغییر می کند.

منبع : وب سایت دکتر خیرخواه

ویرایش و گردآوری : سلامت وب

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *