دانستنی های مفید در مورد روش تشخیصی کولونوسکوپی

کولونوسکوپی یکی از روش های درمانی برای بررسی بیماری های مربوط به روده بزرگ می باشد .ممکن است زمانی که پزشک این روش تشخیصی را به شما پیشنهاد کند شما دچار ترس و نگرانی شوید که باید گفت با خواندن این مقاله سلامت وب اطلاعات کاربردی و مفیدی را راجع به این روش تشخیصی به دست می آورید و می توانید تا حدودی بر استرس های خود غلبه کرده و با داشتن آرامش در هنگام کولونوسکوپی به علت داشتن اطلاعات پیش زمینه ای ناشی از مطالعه این نوشته  درد بسیار کمتری را احساس کنید .

 کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی روشی تشخیصی درمانیست که توسط یک دستگاه آندوسکوپی برای مشاهده روده بزرگ و راست روده و بررسی بافت ملتهب، زخم و رشد غیرطبیعی و سرطانی بافت روده  انجام می شود.

کونولوسکوپی در چه مواردی استفاده می شود؟

انجام کولونوسکوپی به چه افرادی توصیه می شود؟

  1. افراد دارای مشکلات در اجابت مزاج به طور مداوم
  2. وجود خون در مدفوع
  3. اسهال به مدت طولانی
  4. یبوست های مکرر
  5. درد شکم
  6. باریک شدن مدفوع
  7. کاهش وزن
  8. افراد دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده
  9. افراد بالای 50سال

نحوه انجام کولونوسکوپی

کولونوسکوپی چگونه انجام می شود؟

برای انجام این روش درمانی و تشخیصی  عموما از داروهای آرامبخش در طی انجام این روش استفاده شده و بیهوشی کامل برای انجام این روش تشخیصی میسر نمی باشد .سپس پزشک با وارد کردن دستگاه کولونوسکوپی که از فیبر نوری ساخته شده است و 1.5 متر طول دارد را به سمت روده ها هدایت می کند.در سر این دستگاه دوربین کوچکی تعبیه شده است که پزشک می تواند به وسیله آن داخل روده را مشاهده کرده و از این اندام نمونه برداری نماید .

کونولوسکوپی چیست؟

قبل از انجام کولونوسکوپی رعایت چه نکاتی ضروریست؟

مصرف مایعات دوروز قبل از انجام  این روش تشخیصی جهت مشاهده کامل روده بزرگ ضروریست تا روده بزرگ کاملا خالی و آماده باشد .داروهای مصرفیتان را به پزشک اطلاع دهید تا تصمیم گیری های لازم در مورد مصرف یا عدم مصرف آن توسط پزشکتان گرفته شود. گاها مشاهده شده است پزشک برای تخلیه کامل روده بزرگ مصرف روغن کرچک را نیز به بیمار توصیه می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *