گیاه دارویی عنصل چه فوایدی دارد؟+طرز تهیه روغن پیاز عنصل

گیاه دارویی عنصل از برترین گیاهانی است که خواص درمانی آن برای درمان بسیاری از بیماری ها نافع بوده و بسیار موثر و کارآمد می باشد.این گیاه همه کاره به عنوان یک داروی موثر در طب سنتی و مدرن شناخته شده و امروزه بسیاری از لابراتوارهای مجهز داروسازی از این گیاه و فرآورده های آن برای تولید برخی داروها استفاده می نمایند .اگر می خواهید با پیاز عنصل و خواص شگفت انگیز آن آشنا شوید توجه شما را به مطالعه ادامه سلامت وب امروز جلب می نماییم .

گیاه دارویی عنصل چیست؟

گیاه دارویی عنصل با نام انگلیسی Drimia و نام های علمی Scilla maritima ، Drimia maritima از بهترین ،کاربردی ترین و موثرترین گیاهانی است که در طول تاریخ پزشکی و طب وجود داشته است .این گیاه دارای خاصیت فراوان و کاربرد گسترده ای بوده و طبع پیاز عنصل گرم و خشک بوده و نام های دیگر عنصل شامل پیاز موش، پیاز عنصل، اسقیل، اشقیل و به عربی بصل الخنزیر و بصل الفار می باشد.

پیاز عنصل برای کبد


تاریخچه

گیاه دارویی پیاز عنصل از زمان باستان توسط رومیان،سوری ها و مصریان برای درمان ادم و جایگزینی برای روش های جراحی مورد استفاده قرار می گرفته است .بقراط و سایر حکیمان یونانی به همراه ابوعلی سینا از خواص ارزشمند این گیاه در کتب خود نوشته و به مصرف عنصل پخته تاکید داشته اند .


مشخصات ظاهری گیاه عنصل

پیاز عنصل یا پیاز دشتی گیاهی متعلق به راسته مارچوبه سانان و تیره مارچوبه گان است که ریشه آن مشابه پیاز و برگ های آن عریض و مشابه گل سنبل و نرگس می باشد و ساقه ی آن بدون منفذ و سبز مایل به زرد است.پیاز این گیاه به شکل گلابی و دارای قطری در حدود 15 تا 30 سانتی متر می باشد که قسمت خارجی آن پس از خشک شدن جدا می شود .گل های این گیاه سفید و دارای شش برگ می باشد که در وسط گل ها خطی ارغوانی نمایان بوده و بوی گل ها مشابه گل نیلوفر است .

این گیاه دارای دو واریته ی قرمز و سفید بوده و از همین رو ترکیبات شیمیایی موجود در هر دو متفاوت می باشد.گل دهی این گیاه در شهریور ماه پایان می یابد و در همین ایام پیازها جمع آوری شده و پس از خشک شدن به صورت عرضی و نازک بریده می شوند .این گیاه بومی مناطق ساحلی مدیترانه و جنوب اروپا، غرب آسیا و شمال آفریقا بوده و اندام دارویی پیاز عنصل همان گونه که از نامش پیداست پیاز سفید آن می باشد.

پیاز عنصل در کجا می روید


ترکیبات شیمیایی پیاز عنصل

مهم ترین ترکیبات شیمیایی موجود در این گیاه شامل گوگرد ،سیلارن A ،فلاونوئیدهای متعدد از جمله مشتقات کوئرستین و پلی گلیکوزیدهای کامپفرول به همراه C- گلیکوزیدهایی مانند Vitexin و Isovitexin و فروکتان مشابه اینولین به نام سینسترین می باشد.البته مقادیر ناچیزی از آنتی اکسیدانی به نام آنتوسیانین در این گیاه نیز یافت شده است که سبب افزایش اثربخشی این گیاه و وسعت کاربرد آن در طب شده است .


خواص درمانی پیاز عنصل

مهم ترین خواص درمانی پیاز عنصل در طب را می توانید در ادامه مقاله امروز مطالعه نمایید .


1.محافظت از سلامت قلب و عروق

این گیاه به علت دارا بودن ترکیبات شیمیایی هم چون سیلارن آ و پروسیلاریدین از سلامت قلب محافظت نموده و با بهبود جریان خون درون مویرگی از بروز و تشکیل پلاک در رگ های خونی و در نتیجه تصلب شرایین جلوگیری می نماید .در واقع خواص پیاز عنصل برای سلامت قلب بی شمار بوده و بهترین داروی گیاه برای درمان نارسایی های قلبی شناخته شده است .


2.درمان مشکلات تنفسی

این گیاه با تحریک غشای مخاطی برونش سبب بهبود وضعیت دستگاه تنفسی ،افزایش دفع خلط،درمان سرفه و آسم می گردد .از همین رو مصرف خوراکی عنصل برای درمان آسم، سرفه و برونشیت نیز بسیار نافع و سودمند است.


3.درمان ریزش موها

یکی دیگر از خواص پیاز عنصل برای ریش بوده و می تواند برای افرادی که ریش های کم پشتی دارند مورد استفاده قرار گیرد .مصرف موضعی روغن پیاز عنصل برای ریزش مو سکه ای نیز مفید می باشد.ماساژ ریشه و ساقه موها با روغن عنصل پیاز مو را تحریک کرده و سبب رویش مو در ریش،سبیل و سر می شود .گوگرد موجود در این عصاره گیاهی باعث رشد مجدد موها حتی در نواحی که موی آن کاملا ریخته است می شود .


4.ضد سرطان

ترکیبات فلاونوییدی موجود در این گیاه آن را به ماده ای قدرتمند برای از بین بردن تومورهای بدخیم سرطانی تبدیل نموده است .ای ن گیاه به  لحاظ داشتن رنگدانه آنتوسیانین قرمز و گلیکوزید سیلیروزید در تهیه داروهای ضد سرطان نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

خواص درمانی پیاز عنصل در طب سنتی


5.بهبود مشکلات گوارشی

با استفاده از گیاه دارویی پیاز عنصل و سکنجبین می توان ترکیبی تهیه نمود که با مصرف آن بلغم را به آسانی دفع کرده و تمامی مشکلات مربوط به معده و روده و سوء هاضمه را با آن درمان نمود.پیاز عنصل برای کبد مفید بوده و می تواند در پاکسازی کبد موثر باشد.


6.درمان مشکلات مربوط به سیستم عصبی

برای درمان بسیاری از بیماری های مربوط به سیستم عصبی هم چون مالیخولیا، صرع، سردردهای مزمن، سرگیجه، فلج، لقوه و فراموشی می توان از خواص ارزشمند این گیاه استفاده کرده و بدین ترتیب بیمار را یاری نمود.


7.سایر خواص

  1. درمان لک ها و التابات پوستی
  2. درمان اسهال و کرم های روده
  3. افزایش خونریزی قاعدگی
  4. درمان درد مفاصل و بیماری نقرس
  5. از بین برنده سنگ مثانه و …..

نحوه استفاده از گیاه دارویی عنصل

مصرف موضعی و خوراکی این گیاه دارویی همان طور که در قبل نیز گفته شد بسیار نافع می باشد .برای درمان مشکلات تنفسی،گوارشی و قلبی می بایست این گیاه را به صورت خوراکی و حتما به صورت طبخ شده مصرف کرده و برای درمان مشکلات پوست و مو مصرف موضعی آب پیاز عنصل و یا روغن این گیاه مفید و موثر می باشد .البته برای دور کردن حشرات و جانوران مزاحم هم چون موش، مار، مورچه، پشه و مگس تنها کافی است تا مقداری پیاز عنصل را بکوبید با پخش بوی این پیاز در هوا به آسانی  جانوران مذکور از آن محل دور می شوند.

پیاز عنصل برای ریزش مو سکه ای


مضرات گیاه دارویی عنصل

برای جلوگیری از بروز عوارض پیاز عنصل هنگام استفاده از پیاز عنصل دقت کنید تا بر روی دست و یا پوست جایی از بدن مالیده نشود چرا که تماس این گیاه با پوست بدن  باعث ایجاد زخم و تاول می گردد.مهم ترین مضرات پیاز عنصل به علت خاضیت قاعده آوری آن  سقط جنین در زنان باردار و مسمومیت نوزادان در صورت استفاده از این گیاه توسط زنان شیرده می باشد .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *