امروز:06/06/2023
قیمت گیاه ثعلب

ثعلب چیست و از کجا تهیه کنیم؟+کاربرد ثعلب در آشپزی

یکی از گیاهان بهاری گیاهی به نام ثعلب است که گیاهی پرکاربرد در زمینه صنایع بهداشتی درمانی و غذایی شناخته شده است .استفاده از این گیاه از زمان های بسیار دور در صنعت بستنی سازی رواج داشته و اکنون بر اساس پژوهش های انجام شده مشخص گردیده است که این گیاه مصارف و خواص درمانی بی شماری دارد که سلامت وب امروز به بررسی آن ها پرداخته است.

ثعلب چیست؟

ثعلب Orchis Maculata  یکی از گیاهات دارویی بسیار مفید است که در باغ ها و بیشه ها می روید .گیاه ثعلب در کجای ایران می روید؟دانه گیاه ثعلب جزو کوچک‌ ترین دانه‌ های گیاهی در جهان بوده و تاکنون 25 نوع از این گیاه شناخته شده که ده نوع آن در ایران و در مناطقی مانند آذربایجان،لرستان ،خوزستان،کردستان و سواحل دریای خزر به صورت خودرو به عمل می آید .این گیاه استفاده زینتی نیز داشته و می تواند باغچه هایتان را زیبا نماید .

ثعلب را از کجا بخریم


گیاه شناسی ثعلب

ثعلب گیاهی پایا ، چند‌ساله و متعلق به خانواه ثعلبیان است که دارای گل‌ هایی خوشه‌ ای به رنگ صورتی، سفید با خطوط و نقاط بنفش یا ارغوانی و برگ‌ های پهن به صورت نوک‌ باریک و تیز همراه با لکه‌ هایی به رنگ قهوه‌ ای می باشد.ظاهر پوسته پیاز این گیاه صورتی رنگ و داخل آن سفید رنگ می باشد.طعم ثعلب کمی تند، شیرین و لزج می باشد.یا به عبارت دیگر طعم این گیاه شیرین و دارای خاصیت چسبندگی بوده و مزه آن کمی تند و بوی آن شبیه بوی خمیر ترش می باشد .گل دهی این گیاه در اواخر فروردین تا اواخر خرداد بوده و زمان برداشت آن اوایل تابستان می باشد.

گیاه ثعلب در کجای ایران می روید؟


نام های دیگر گیاه ثعلب

نام های دیگر گیاه ثعلب شامل گل دختر ملكه آفتاب ،خصیة الثعلب،سعلب،شاطریون،سحلب، ثعلب مصری،سه‌ برگ،تولكی،لومیری،اوركیس ماسكولا و سورقطون می باشد .همچنین نام علمی این گیاه Orchis Masula، نام انگلیسی آن Orchis, Salep و نام فرانسوی آن Orchis می باشد.

ترکیبات تغذیه ای ثعلب

طبع گیاه ثعلب گرم و مرطوب بوده و دارای ترکیباتی مانند لوکوزیدی به نام لوروگلوسین Lauroglossin ،هیدرات های کربن،قند،موسیلاژ مشابه باسورین، آمیدون‌ تغییرشکل‌ یافته‌، مواد پروتئیدی‌ و املاح معدنی و لعاب موسیلاژ می باشد .مصلح این گیاه شکر می باشد .


قسمت های مورد استفاده گیاه ثعلب

اندام های دارویی و مورد استفاده این گیاه جادویی شامل بخش های زیر زمینی به صورت خشک شده ،سیبک ها به صورت (خشک و آسیاب شده) می باشد.

ثعلب چیست واز کجا تهیه کنیم


 خواص درمانی ثعلب

 1. در تقویت کودکان سودمند است.
 2. برطرف کننده مشکلات گوارشی علی الخصوص ناراحتی های معده می باشد .
 3. مقوی اعصاب و سیستم عصبی است .
 4. در درمان فلج و لقوه کاربرد دارد.
 5. بهترین تقویت کننده مو بوده و از ریزش موها جلوگیری می کند.
 6. آرد ثعلب برای رفع خستگی، تجدید قوا و تقویت شهوت منافع بسیاری دارد.
 7. نرم کننده سینه و خلط آور می باشد.
 8. در درمان ترشحات سفید بانوان و رفع مشکلات یائسگی بسیار نافع است.
 9. برای باز شدن قاعدگی مورد استفاده می باشد.
 10. جهت درمان ورم کلیه و مثانه ،درمان سرماخوردگی و اخلاط خونی ،رفع ورم روده و درمان کم خونی می توانید از این گیاه استفاده کنید.
 11. محرک شهوت، مقوی نعوظ و مولد منی بوده و در درمان انزال زودرس مفید است.
 12. این گیاه گرم و تر بوده و برای درمان کزاز ،تشنج و تقویت ارگان های حیاتی بدن بسیار مفید است .
 13. برای درمان ریزش مو با این گیاه از ضماد محلول تهیه شده از ثعلب،روغن گل مفید،و روغن گل سرخ و گل پنیرک استفاده کنید .

جایگزین ثعلب در بستنی


روش تهیه آرد ثعلب

برای تهیه آرد ثعلب کمی بایست غده های زیر زمینی این گیاه را پس از شست و شو در آب جوش بخیسانید تا ورم نماید. سپس آن را خشک کرده و آسیاب نمایید.


موارد استفاده و میزان مجاز استفاده از ثعلب

ریشه سفید این گیاه در تهیه بستنی و بسته شدن و کش دار شدن شیر تاثیر دارد  بنابراین از پودر این گیاه در بستنی سازی استفاده می‌کنند. همچنین کاربرد ثعلب در آشپزی بی شمار بوده و در تهیه انواع شیرینی و بستنی ،پودینگ و نوشیدنی می توان از این گیاه زیبا و شگفت انگیز استفاده نمود .همچنین گونه‌هایی از ثعلبیان مانند Orchis morio L  کاربرد دارویی داشته و از آرد این گیاه در کشورهایی نظیر انگلستان و آلمان برای تهیه دمنوش استفاده می شده است.خشک شده این گیاه از غذاهای مهم و حیاتی دریانوردان  شمار می آید.میزان مصرف مجاز استفاده از این گیاه  تا روزی 2 گرم می باشد.

کاربرد ثعلب در آشپزی


مضرات ثعلب

 • مصرف بیش از حد ثعلب به علت خاصیت قاعدگی آور آن سبب سقط‌ جنین در زنان باردار خواهد شد.
 • مصرف این گیاه توسط مردان مبتلا به واریکوسل ممنوع است.
 • زیاده روی در مصرف این گیاه سبب از بین‌ رفتن تارهای صوتی خواهد شد.

نحوه تهیه ثعلب

حال که متوجه شده اید ثعلب چیست ؟حتما می خواهید بدانید که ثعلب را از کجا تهیه کنیم؟شما می توانید این گیاه را از فروشگاه های معتبر عرضه کننده خشکبار و گیاهان دارویی تهیه نموده و یا برای خرید آن به عطاری ها مراجعه کنید .انواع ثعلب شامل دو نوع پنجه و قلوه ای می باشد و قیمت گیاه ثعلب قلوه ای و قیمت ثعلب پنجه ای یکسان بوده و قیمت پودر آن یک بیستم قیمت گیاه ثعلب می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.