واریکوسل چیست و چگونه درمان می شود؟

یکی از مشکلاتی که در ناباروری مردان موثر است بیماری به نام واریکوسل می باشد .این بیماری هیچ نشانه ای نداشته و باعث اتساع سیاهرگ های بیضه اقایان می شود .برای آشنایی بیشتر با این بیماری توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید.

واریکوسل چیست؟

گشاد شدن سیاهرگ های بیضه آقایان به واریکوسل تعبیر می شود .این بیماری هیچ نشانه ای نداشته و معمولا نیاز به درمان ندارد . در صورت ابراز درد و ناراحتی می توان این مشکل را با انجام عمل جراحی برطرف نمود.

واریکوسل چیست؟

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به واریکوسل می باشند؟

این عارضه بیشتر در افرادی بین سنین 15 تا 25 سال دیده می شود و طبق آمار از 7 مرد تقریبا یک نفر مبتلا به واریکوسل می باشد .واریکوسل بیشتر در سمت چپ بدن دیده می شود.

علایم ابتلا به واریکوسل چیست؟

  • احساس کسلی و ناراحتی در زمان ایستادن به مدت طولانی
  • بزرگ بودن توده واریکوسل
  • محو شدن واریکوسل در هنگام دراز کشیدن و بازگشت آن هنگام ایستادن

علت ابتلا به واریکوسل چیست؟

وجود دریچه کوچکی در رگ های خونی موجب گشاد شدن سیاهرگ های بیضه می شود .عملکرد نامناسب این دریچه ها موجب جاری شدن خون به سمت قلب می شود . هنگامی که جریان خون آهسته می شود منجر به تشکیل واریکوسل می شوند.

آیا ابتلا به واریکوسل موجب ناباروری می شود؟

واریکوسل موجب بروز مشکلاتی به شرح زیر می شود:

  • کاهش کیفیت اسپرم
  •  رشد کم بیضه ها
  • ناباروری برخی از آقایان

راه تشخیص واریکوسل چیست؟

با مراجعه به پزشک و انجام معاینات می توان تا حدودی واریکوسل را تشخیص داد . برای تشخیص دقیق این بیماری تست از مایع منی و آزمایشات خون نیز انجام می شود.

راه تشخیص واریکوسل

واریکوسل چگونه درمان می شود؟

در صورتیکه ابتلا به واریکوسل موجب ایجاد درد و ناراحتی در شما نشده است نیازی به درمان نیست . در صورت شدت یافتن علایم و درد فراوان با انجام  جراحی میتوان این بیماری را درمان نمود .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *