کمبود ویتامین در بدن چه علایمی دارد؟

ویتامین ها مواد مفید و مغذی مورد نیاز بدن هستند که در سلامتی و فعالیت های ارگان های بدن نقش مهمی را ایفا  می کنند .کمبود ویتامین ها در بدن علاوه بر بروز احساس خستگی سبب بروز مشکلات دیگری نیز می شود که می تواند زندگی روزمره ما را دچار آسیب نماید .برخی از مشکلات جسمی و یا روحی ما ممکن است ناشی از کمبود ویتامین ها در بدن باشد و ما بی اطلاع باشیم .برای اینکه نشانه ها و علایم کمبود ویتامین ها را در بدن بشناسید با سلامت وب امروز همراه شوید .

1- درد عضلات

در صورتی که کار سنگین بدنی انجام نداده اید دردی را در عضلات خود دارید ممکن است دچار کمبود ویتامین د شده باشید .به همین منظور باید برای بررسی سطح این ویتامین در بدنتان به پزشک مراجعه کنید تا در صورت کمبود این ویتامین از مکمل های آن استفاده کنید .برای پیشگیری از کمبود ویتامین دی در بدن  مصرف لبنیات و تخم مرغ را فراموش نکنید .

علایم کمبود ویتامین د

2-  کِرِخت شدن پاها

 اگر دچار کرخت شدن پاها هستید و تعادلتان را در راه رفتن از دست داده اید شما دچار کمبود ویتامین (B12)می باشید .وجود این ویتامین برای بهبود عملکرد مغز ضروری بوده و کمبود آن سبب تضعیف عملکرد مغز و سیستم عصبیتان می شود .به همین دلیل شما در پاهای خود احساس کرختی و بی حسی می نمایید به همین جهت برای پیشگیری از کمبود ویتامین B12 از مواد غذایی نظیر ماهی، مرغ و گوشت استفاده کنید .
علایم کمبود ویتامین ب 12

3- مشکلات بینایی

 اگر در بینایی خود دچار مشکل شده اید و احساس می کنید دید چشم هایتان ضعیف شده است شما دچار کمبود ویتامینی به نام آ هستید .این ویتامین مسئول ساخت رنگدانه های سلولهای گیرنده نوری چشم بوده و در قدرت بینایی شما نقش موثری دارد .برای دریافت این ویتامین از مصرف هویج ، سبزیجات سبزبرگ ،طالبی و تخم مرغ غافل نشوید .
علایم کمبود ویتامین آ

4- کاهش میل جنسی

اگر احساس می کنید میل جنسیتان کاهش یافته است و یا دیگر انگیزه لازم را در این زمینه ندارید شما دچار کمبود ویتامین ای در بدنتان شده اید .این ویتامین علاوه بر جوانی در تقویت قوای جنسی نیز نقش دارد و یکی از دلایل باروری به شمار می آید .شما می توانید برای پیشگیری از کمبود ویتامین ای در بدن از جوانه گندم ،مغزها و دانه های روغنی ،آووکادو و تخم مرغ در برنامه غذاییتان استفاده کنید .

علایم کمبود ویتامین ای

5-طولانی شدن زمان بهبود زخم ها

اگر در بدنتان زخم و یا جراحتی دارید

که هنوز بهبود نیافته است

و احساس می کنید فرایند بهبود آن به تاخیر افتاده است

باید بگوییم ممکن است شما دچار کمبود ویتامین ث در بدنتان شده اید .

بهبود زخم ها و درمان جراحت ها مستلزم وجود سطح مناسبی از ویتامین ث در بدن است

که در صورت کاهش آن

فرایند بهبود با تاخیر مواجه می شود .بنابراین مصرف انواع مرکبات و سبزیجات برگ سبز را برای تامین این ویتامین فراموش نکنید .

علایم کمبود ویتامین ث

 6- افسردگی و تغییرات خلقی

ابتلا به افسردگی وبروز تغییرات خلقی ممکن است ناشی از کمبود ویتامین از نوع  ویتامین های گروه ب در بدنتان باشد .این ویتامین ها در بهبود کارکرد سیستم عصبی نقش چشمگیری دارند و کمبود هر کدامشان سبب بروز مشکلاتی در ذهن و روانتان خواهد شد .برای کسب این ویتامین و بهبود افسردگیتان از مواد غذایی نظیر گوشت قرمز و سفید و حبوبات استفاده کنید .

علایم کمبود ویتامین ب

7- بدبو شدن دهان

یکی از دلایل بدبو شدن دهان می تواند کمبود ویتامین B3 باشد .

کمبود ویتامین B3 سبب بروزمشکلات گوارشی

و عملکرد نادرست کبد شده

و در ایجاد بوی بد دهان موثر است .

برای تامین این ویتامین مواد غذایی مانند ماهی‌ های چرب، دانه‌ی آفتابگردان

و چغندر را به برنامه غذاییتان اضافه کنید.

علایم کمبود ویتامین ب 3

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *