امروز:16/08/2022
عل تقلبی را چگونه بشناسیم؟

راه های تشخیص عسل تقلبی چیست؟

عسل ،ماده غذایی مفیدی برای تامین سلامتی بدن به شمار می آید.اما عسلی خوب است که ارگانیک بوده و صد در صد طبیعی باشد .تقلب در عسل مقوله جدیدی نیست و به علت گران بودن عسل مانند زعفران برخی افراد سودجو با تغییراتی در عسل  سبب از بین رفتن کیفیت عسل شده و به نوعی به شما عسل تقلبی می فروشند .برای راه های تشخیص تقلبی بودن عسل خواندن این مقاله را از دست ندهید.

عسل تقلبی چیست؟

ایجاد تغییر در عسل و ماهیت آن مانند افزودن برخی مواد به عسل تقلب به شمار می آید و کلا به دو شکل می توان عسل تقلبی را تهیه کرد.

  • به وسیله زنبور

در این روش زنبورداران زنبورهایشان را  به جای تغذیه از شهد گل ها توسط  شربت قند و آب میوه های شیرین تغذیه کرده و از این طریق عسل تقلبی را تهیه می کنند .این عسل صد در صد تقلبی بوده و طعم و عطر واقعی عسل را ندارد .

روش های تقلب در عسل

  • بدون استفاده از زنبور

در این روش عسل طبیعی را با شربت قند و شیره میوه ها مخلوط کرده و به عنوان عسل طبیعی به بازار عرضه می نمایند.

راه تشخیص عسل تقلبی چیست؟

  • عطر و بوی طبیعی

اگر هنگام خرید عسل درپوش ظرف را باز کنید بوی خوشی را استشمام خواهید نمود که نشان دهنده طبیعی بودن عسل می باشد .

  • مزه کردن

عسل طبیعی علاوه بر شیرین بودن مزه خاصی می دهد و عسل های مصنوعی فاقد این مزه بوده و بیشتر مزه شکر می دهند تا عسل .البته فراموش نکنید مزه عسل طبیعی به شهد گل هایی که زنبور از آن استفاده می کند وابسته بوده و به همین علت در عسل های طبیعی نیز مزه های متفاوتی را تجربه می کنیم.

  •  حل شدن در آب

اگر مقداری از عسل را داخل یک لیوان آب بریزید وارد شدن آن به صورت عمودی و عدم ته نشینی آن در لیوان حاکی از سلامت و کیفیت بالای عسل بوده و در غیر این صورت عسل شما تقلبی بوده و فاقد مطلوبیت و کیفیت لازم می باشد.

معیار های تشخیص اصل عسل و تفکیک آن از عسل تقلبی

  • میزان تخمیر شدن

عسل به علت دارا بودن مخمرهای خوراکی نباید در سرما و دمای پایین یا بسیار بالا تخمیر شود .در صورت تخمیر شدن عسل و شکرک زدن آن اصالت عسل قابل اطمینان نبوده و فاقد کیفیت می باشد.البته یادتان باشد هر یک از روش های فوق به تنهایی معیار مناسبی برای خلوص عسل نمی باشد .

  • خرید از مکان معتبر

همواره تمامی محصولات غذایی و عسل را از فروشگاه ها و مکان های معتبر خریداری کرده و به تاریخ تولید و انقضای آن توجه کنید .مجوز های وزارت بهداشت و سازمان های غذایی و اطلاعات ثبتی مربوط به شرکت تولید کننده عسل نیز باید بر روی جعبع یا شیشه عسل موجود باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.