در مورد هورمون سروتونین چه می دانید؟

 سروتونین یکی از هورمون های موثر در ایجاد حس شادی و بهبود خلق و خو  و آرامش در افراد بوده که با داشتن خواص محافظتی از مغز از بروز آلزایمر جلوگیری می کند.اسید آمینه تریپتوفان پیش ساز این هورمون بوده و میزان این هورمون در مردان بیشتر از زنان است .بیشترین میزان  ذخیره سروتونین در دستگاه گوارش و پلاکت های خونی  می باشد .در این مقاله به معرفی این هورمون و اثرات آن در بهبود خلق و خوی افراد وراه هایی که سبب افزایش این هورمون می شوند اشاره می نماییم .

هورمون سروتونین چیست؟

هورمون سروتونین یکی از انتقال دهنده های عصبی بوده که به واسطه نورون های دستگاه گوارش و دستگاه عصبی مرکزی ترشح می شود .این هورمون نه تنها در ایجاد حس شادی و نشاط نقش دارد بلکه بر سایر عملکردهای بدن همانند خواب و تعادل تاثیر گذار است.

 

خوراکی های حاوی هورمون سروتونین

 

راه های افزایش هورمون  سروتونین

  1. مصرف انواع گوشت های سفید شامل گوشت مرغ ،بوقلمون
  2. مصرف انواع ماهی های چرب هم چون تن، سالمون، ساردین
  3. استفاده از میوه هایی همچون انجیر و موز
  4. مصرف مواد حاوی ویتامین B
  5. مصرف لبنیات و آجیل خام

کمبود سروتونین در بدن چه عوارضی دارد؟

کمبود سروتونین در تغییرات  خلق و خو تاثیر بسیاری  داشته و می تواند زمینه ساز  بروز افسردگی، وسواس، اضطراب، هراس و خشم بیش از حد و گرفتکی عروق و حتی بروز بیماری های قلبی گردد.

نقش هورمون سروتونین در کاهش وزن

افزایش ترشح این ماده شیمیایی در بدن با ایجاد حس شادی و نشاط پیام سیری را به مغز مخابره کرده و کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن را به همراه دارد.اگر ترشح این هورمون کاهش یابد افراد برای بهبود روحیه خود گرایش به پرخوری پیدا می کنند و همین امر سبب بروز چاقی در این افراد می شود.بنابراین می توان اذعان نمود که هورمون سروتونین کنترل کننده میزان اشتها در افراد می باشد.

ارتباط افسردگی فصلی با میزان ترشح  سروتونین

تحقیقات نشان داده است که ماده شیمیایی موسوم به  “پروتئین ناقل سروتونین”که در کاهش هورمون سروتونین موثر است در ماه های سرد سال فعال تر می باشد و همین امر سبب ایجاد حس افسردگی در فصولی مانند پاییز و زمستان می باشد .اما با افزایش سطح هورمون سروتونین در فصلی مانند بهار افراد بیشتر احساس شادابی و سرطندگی می نمایند.

چگونه از کاهش هورمون سروتونین در بدن پیشگیری کنیم؟

  1. از مصرف دخانیات اجتناب کنید.
  2. ورزش را فراموش نکنید.
  3. از موادی که در بالا ذکر شد در برنامه غذاییتان استفاده کنید.
  4. از مصرف شیرینی جات بپرهیزید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *