رژیم غذایی برای پیشگیری از پوسیی دندان

چه غذاهایی از پوسیدگی دندان پیشگیری میکند؟

آیا با رعایت رژيم خاص از پوسیدگی دندان میتوان پیشگیری کرد؟

با دنبال کردن از یک رژیم غذایی متعادل که در بردارنده میزان مناسبی کلسیم و ویتامین دی باشد، جذب کلسیم را افزایش خواهد داد. همچنین این رژیم غذایی باید تمام مواد مغذی را که برای ساخت دندان های سالم و قوی و قرار گرفتن آنها بر سرجای خود مورد نیاز هستند را فراهم آورد.

چه غذاهایی از پوسیدگی دندان جلوگيري میکند؟

کودکان و نوجوانان به راحتی می توانند کلسیم کافی و مورد نیاز خود را از طریق صرف ۳ یا ۴ وعده غذایی حاوی مواد لبنی و نیز بسیاری منابع دیگر (نظیر آب پرتغال غنی شده با کلسیم، کلم بروکلی وغیره) کسب کنند.

رژیم غذایی برای پیشگیری از پوسیی دندانفوايد مصرف فلوراید:

فلوراید با ایجاد یک مینای دندان سخت تر و کاهش دادن توانایی باکتری ها برای ایجاد اسید هایی که باعث پوسیدگی دندان ها می شوند و هم چنین با جایگزین کردن مواد معدنی از دست رفته دندان به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.

در مناطقی که محتوای فلوراید در آب به طور طبیعی کم است و یا آب دارای فلوراید نیست، متخصص اطفال و یا دندانپزشکان ممکن است مکمل های حاوی فلوراید، خمیر دندان دارای فلوراید و یا درمان با فلوراید را برای تقویت مینای دندان کودکان در برابر پوسیدگی توصیه کند.

مضرات قند ها:

تمام قند ها باعث بیشتر شدن رشد باکتری هایی می گردند که با تولید اسید منجر به پوسیده شدن دندان ها می شوند. در این زمینه قند های تصفیه نشده مثل عسل نیز درست به اندازه قند های تصفیه شده نظیر شکر مضر هستند.

باید در نظر داشت که غلات و حبوبات و سایر محصولات نشاسته ای، مانند ذرت بو داده، روی شیار های دندان باقی می مانند و به قند تبدیل می شوند که می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها شود.

منبع : انجمن بیماریهای خاص

ویرایش و گردآوری : سلامت وب

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *