امروز:07/06/2023
انواع دیابت بی مزه

دیابت بی مزه چیست؟+آیا دیابت بی مزه درمان قطعی دارد؟

دیابت بی مزه نوعی اختلال است که در اثر بروز آن کلیه ها قادر به باز جذب آب نبوده و در نتیجه آب بدن از طریق ادرار دفع شده و فرد دائما احساس تشنگی می نماید.با توجه به معرفی بیماری دیابت شیرین در مقالات قبلی سلامت وب در سلامت وب امروز تصمیم گرفته ایم تا شما را با بیماری دیابت بی مزه ،علایم ،نحوه تشخیص و درمان آن آشنا نماییم .هدف ما از تهیه این مقاله ارائه آموزش های ضروری در زمینه مراقبت های لازم در مورد این بیماری و فرونشاندن علائم و بهبود زندگی افراد مبتلا به این بیماری می باشد.

دیابت بی مزه چیست؟

دیابت بی مزه (Diabetes Insipidus (DI)) یکی از اختلالات تقریبا نادر است که در اثر بروز آن تعادل آب بدن برهم خورده و با تکرر ادرار فرد دچار پرنوشی یا مصرف آب بیش از حد گردد.این بیماری عمدتا سبب بروز پلی دیپسیا یا عطش بیش از حد و پلیوریا یا تکرر ادرار بیش از حد معمول خواهد شد.در ادامه سلامت وب امروز شما را با دلایل، نشانه‌ها، انواع و روش‌ های درمان این بیماری آشنا خواهیم نمود.

دیابت بی مزه در بزرگسالان


تفاوت میان بیماری دیابت و دیابت بی مزه

به علت شباهت میان نام این دو نوع بیماری بسیاری از افراد گمان می کنند که دیابت بی مزه و دیابت شیرین شبیه به یکدیگر هستند، اما بهتر است بدانید ارتباط چندانی میان این دو نوع از دیابت وجود نداشته و دیابت بی مزه با دیابت شیرین که شامل مشکلات انسولین و قند خون بالاست، متفاوت است.در مقایسه با دیابت بی مزه، افراد بیشتری به بیماری دیابت مبتلا می‌شوند.

دیابت بی مزه ppt


انواع دیابت بی مزه

تعیین نوع این بیماری  مرتبط با چگونگی مختل شدن سیستم تنظیم مایعات بدن می باشد که در ادامه می توانید توضیحاتی را در مورد انواع دیابت بی مزه مطالعه نمایید.

 • دیابت بی مزهٔ مرکزی: این نوع از این بیماری در اثر آسیب دیدن غدهٔ هیپوفیز یا هیپوتالاموس و در نتیجه مختل شدن فرایند معمول تولید، ذخیره و ترشح هورمون وازوپرسین ایجاد می شود .
 • دیابت بی مزهٔ نفروژنیک یا کلیوی: این نوع از دیابت در اثر ایجاد اختلال در کارکرد معمول کلیه در جذب و دفع مایعات بروز پیدا می کند.
 • دیابت بی مزهٔ بارداری: این نوع از دیابت همان گونه که از نامش پیداست در دوران بارداری و به علت از بین رفتن هورمون وازوپرسین توسط  آنزیم تولید شده توسط جفت ایجاد می شود.
 • پلی دیپسیای اولیه: این نوع از دیابت بی مزه سبب دفع میزان زیادی ادرار رقیق‌ شده در طی روز می‌شود و به علت مصرف بیش از اندازهٔ مایعات و آسیب دیدن کلیه‌ ها ایجاد می شود.

علائم دیابت بی مزه در بزرگسالان


علل ابتلا به دیابت بی مزه

مهم ترین علل ابتلا به دیابت بی مزه را می توانید در زیر مطالعه بفرمایید:

 • ایجاد اختلال در تنظیم مایعات بدن در اثر عملکرد نادرست کلیه ها
 • اختلال در عملکرد هورمون های تنظیم کننده فعالیت مثانه و دفع ادرار

علائم دیابت بی مزه

حال که با این بیماری آشنا شدید بهتر است با علایم آن نیز آشنا شوید .شایع ترین علایم دیابت بی مزه در بزرگسالان عبارت است از :

 1. تشنگی بیش از اندازه
 2. تکرر ادرار
 3. رقیق شدن ادرار بسته به شدت اختلال و پیشرفت آن
 4. بیدار شدن‌ های شبانه به‌ منظور دفع ادرار
 5. شب‌ ادراری

علایم دیابت بی مزه در نوزادان و کودکان کمی متفاوت تر از بزرگسالان بوده و مهم ترین نشانه های این بیماری در این رده سنی شامل گریه های بی دلیل و طولانی مدت ،مشکل در خوابیدن، تب، حالت تهوع، اسهال، تأخیر در رشد و کاهش وزن می باشد.


چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت هر یک از علایم نامبرده علی الخصوص پرنوشی و تکرر ادرار هر چه سریع تر به پزشک متخصص کلیه یا غدد مراجعه کنید .پزشک با استفاده از آزمایشات خونی و ادراری می تواند این بیماری را تشخیص داده و با توجه به شرایط جسمی شما و میزان پیشرفت بیماری روند درمان مناسب را برایتان آغاز نماید.

تشخیص و درمان دیابت بی مزه


دیابت بی مزه چگونه تشخیص داده می شود؟

با توجه به مشابهت میان نشانه‌ ها و علائم این بیماری با بیماری‌ های دیگر پزشک می بایست با انجام آزمایش‌ هایی بخصوص از ابتلای فرد به این بیماری اطمینان حاصل نماید. رایج ترین روش های تشخیص بیماری دیابت بی مزه در بزرگسالان موارد زیر می باشد:

 • آزمایش محرومیت از آب: آزمایشی بسیار مناسب برای تشخیص ابتلا به دیابت بی مزه و تعیین نوع آن که در طی آن پزشک ازبیمار می خواهد که برای مدتی از نوشیدن مایعات خودداری کند. در این مدت تغییرات حاصل در وزن، میزان ادرار دفع‌شده و غلظت ادرار در فرد ارزیابی می شود و بر اساس این تغییرات وجود این بیماری در فرد تشخیص داده می شود.
 • آزمایش ادرار: بررسی ویژگی‌ های شیمیایی و فیزیکی ادرار و بررسی و اندازه گیری غلظت ادرار
 • ام آر آی : تصویربرداری دقیق از بافت‌ های مغزی برای بررسی غده هیپوفیز

دیابت بی مزه چگونه درمان می شود؟

تشخیص و درمان دیابت بی مزه به نوع دیابت بی مزه بستگی داشته و روش های درمانی بر اساس آن تعیین می شود .برای درمان دیابت بی مزهٔ مرکزی با توجه به فقدان هورمون وازوپرسین (یا آنتی‌دیورتیک یا ضدادراری) پزشک هورمون ساختگی‌ ای به نام دسموپرسین را به صورت اسپری بینی، قرص یا تزریق تجویز می نماید.برای درمان دیابت بی مزهٔ نفروژنیک یا کلیوی پیروی از رژیم غذایی کم‌نمک و نوشیدن آب فراوان در طی روز ضروری بوده و در کنار آن استفاده از داروی هیدروکلروتیازید می تواند به بهبود علائم این نوع از بیماری دیابت بی مزه کمک بسیاری نماید.درمان دیابت بی مزهٔ بارداری نیز در بیشتر موارد مصرف هورمون ساختگی دسموپرسین می باشد و در نهایت راه درمان پلی دیپسیای اولیه کاهش میزان مایعات دریافتی در طول روز می باشد.

آیا دیابت بی مزه درمان قطعی دارد


آیا دیابت بی مزه درمان قطعی دارد؟

آیا دیابت بی مزه درمان قطعی دارد ؟بهتر است بدانید این بیماری درمان قطعی نداشته و تنها با برخی راهکارها می‌توان عطش بیش از اندازه و تکرر ادرار را تا حدود زیادی کنترل نموده و شرایط بیمار را به وضعیت سابق باز گرداند.


عوارض ناشی از بیماری دیابت بی مزه

عوارض ناشی از عدم درمان به موقع دیابت بی مزه شامل بی آبی بدن،خشکی دهان، تغییر حالت ارتجاعی یا کشسانی پوست، فشار خون پایین،تب، سردرد، تند شدن ضربان قلب، کاهش وزن ،عدم تعادل میان الکترولیت های بدن و در نتیجه بروز حالت تهوع می باشد.


دیابت بی مزه از دیدگاه ابوعلی سینا

ابوعلی سینا عوامل ایجاد یا تشدید کننده این بیماری را عدم کارایی غده هیپوفیز،اضطراب و اختلال اعصاب ،آسیب دیدن مراکز عصبی،کار جسمانی سخت،کار فکری زیاد،سیب زمینی،ترب سیاه،مننژیت ناشی از سیفلیس،آب دریا،افراط در مصرف سبزی ،نمک و ماهی،زیاد شدن لیتیوم در خون،کنسرو،سوسیس،کالباس،پیتزا،نخود فرنگی،لوبیا،غذاهای منجمد،داروهای حاوی کورتون،داروهای مدر،قرص های جلوگیری از بارداری عنوان نموده اند.برای درمان روی،مس،نقره،طلا،کلر،ویتامین ای،آرامش در زندگی،کار سبک،روزی دو بار هر بار 15 دقیقه یوگا یا مدیتیشن،پودر شیرین بیان محلول در آب جوش،آب میوه های رسیده،دم کرده «سنبل الطیب+بهار نارنج+تیول+گل گاوزبان»،حنا+سدر+ماست(شش روز پی در پی به مدت 30 دقیقه بر روی بیضه ها و زیر آن ضماد شود برای ذفع تکرر ادرار)،شیر+عسل،فلفل سیاه یا قرمز بیشتر استفاده شود ؛چای زنجبیل یا دارچین ،عرق کاسنی،ترکیب«عرق کاسنی (6 گرم)+زنجبیل(1 گرم)+بید گیاه(3 گرم)+ریشه انجدان (4 گرم)+گزنه(10 گرم)+افسنطین (به مقدار اندک)+بارهنگ یا تخم آن (7 گرم)+گل همیشه بهار (5 گرم)- روزی سه استکان ،روغن زیتون (هر روز)،روغن کنجد ،«گردو+بادام+پسته » بو نداده روزانه یک مشت ،پای چپ خود را در دست بگیرید و فقط زیر شست پا را به مدت دو تا سه دقیقه با پاک کن به نرمی و به حالت چرخشی مالش دهید ؛خزه کلپ،«شیرین بیان (10 گرم)+صبر زرد (2 گرم)+زنجبیل(2 گرم)»را در آب بجوشانید و در یخچال نگهداری کنید و هر روز کمی به آن آب جوش اضافه کنید و میل کنید ؛مصرف مرکبات ،تزریق پنی سیلین را توصیه نموده اند.


کلام پایانی

در نهایت با تغییر سبک زندگی و جلوگیری از بروز کم آبی بدن به همراه پیروی از رژم غذایی برای دیابت بی مزه شامل مصرف مواد غذایی کم نمک می توان تا حدود بسیار زیادی علایم این بیماری را بهبود بخشیده و آن را درمان نمود.

درمان دیابت بی مزه درکودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.