موفقیت در حل مشکلات

همه ما تقریبا هر روز با مشکلاتی در زندگی روبه رو می شویم اما خوشبختانه در اکثر موارد می توانیم ان ها را با فکر کردن به راه حل مناسب و استفاده از استراتژی های کارآمد حل وفصل کنیم.مشکلاتی که به راحتی حل نمی شوند ممکن است استرس زا بوده و به افراد حس بدی را القا کنند.اغلب ما همان کاری را انجام می دهیم که در گذشته نیز انجام داده ایم وتا زمانی که یک راهکار واقعا مناسب کشف کنیم مسئله کاملا از بین نمی رود وهمچنان باید با استرس دست وپنجه نرم کنیم.مشکلاتی که حل نمی شوند می توانند بر سلامت ما تاثیر بگذارند ویک مساله کوچک حل نشده در طول زمان به مساله بزرگی  تبدیل می شود و ما احساس افسردگی درماندگی و ناامیدی خواهیم کرد.

راه های از میان بردن مشکلات

مزایای حل مسئله

1-عملکرد بهتر فرد در مدرسه یا محیط کار

2-روابط بهتر با اطرافیان

3-اعتماد به نفس بیشتر

4-رضایت بیشتر از زندگی

گام هایی که برای حل مساله برداشته می شوند به شرح زیر می باشد:

1- به احساساتتان توجه کنید

احساسات منفی شما نشان می دهند که با مشکلی روبرو هستید به این طریق می توانید مشکلات را زود شناسایی کرده و برای حل آن وارد عمل شوید .به طور مثال اگر هر وقت با دوست خود صحبت می کنید ودچار احساس خشم می شوید این نشان دهنده آنست که با دوست خود دچار مشکل هستید.فهرستی از مشکلاتی که باید حل شوند را قبل از آن که حاد شوند تهیه کنید و به نبال هر فرصتی برای یافتن راهکار باشید  وتنها به نکات منفی دقت نکنید تا راحت تر مشکلتان را حل کنید.

2-مشکل چیست؟

تا زمانی که مشکل را تعریف نکرده باشید نمی توانید آن را حل کنید برای این حالت می توانید این سوالات را از خود بپرسید چه اتفاقی افتاده که سبب ناراحتی من شده است؟دوست دارم موقعیت چطور باشد؟

3-پیدا کردن راهکارهای احتمالی

وقتی گزینه های مختلفی برای بهبود رابطه داشته باشید می توانید از بین آن ها بهترین راهکار را انتخاب کنید. وپس از پیدا کردن راهکار مناسب آن را عملی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *