ورزش وزنه برداری چه فوائدی در راه سلامتی بدن و تناسب اندام دارد؟

1-چربی سوزی با وزنه برداری

همه ورزش ها کالری می‌سوزاند اما ورزش با وزنه در سوزاندن چربی بدن مؤثرتر است. افرادی که هم وزنه برداری و هم ورزش هوازی را انجام می دهند 40 درصد چربی بیشتری می‌سوزانند.

2-کالری سوزی با وزنه برداری

هر نیم کیلوگرم بافت عضلانی، بیش از دو برابر انرژی نیم کیلو گرم بافت چربی می‌سوزاند.این بدین معنی است که حتی وقتی‌که از باشگاه ورزشی خارج می‌شوید یا جلوی رایانه نشستیدو ورزش می کنید حدود 10 درصد کالری بیشتری می سوزانید .

3-محافظت از استخوان ها با وزنه برداری

ورزش با وزنه نه تنها روند کاهش تراکم استخوانی را کاهش می دهد بلکه به تقویت استخوان و افزایش تراکم آن کمک می کند.محققان دریافتند که چهار ماه تمرین مقاومتی با افزایش تراکم استخوان لگن و سطوح پروتئین به نام استئوکلسین ارتباط دارد وآن را 20 درصد افزایش می‌دهد.

وزنه برداری

4-کاهش فشار خون با وزنه برداری

ورزش با وزنه تاثیر مثبت روی فشارخون دارد.ورزش سه روز در هفته خطر سکته مغزی را تا 40 درصد و احتمال حمله قلبی را تا 15 درصد کاهش می‌دهد.

5-ایجاد شادی و نشاط با وزنه برداری 

به‌طورکلی ورزش هورمون سراتونین را بالا می‌برد اما کار با وزنه تأثیر خاصی در خلق و خو دارد و احساس شادی در فرد به وجود می‌آورد.

6-تقویت میل جنسی با وزنه برداری

پس از 30 سالگی میزان تستسترون در مردان شروع به افت می‌کند و این امر می‌تواند باعث بروز مشکلاتی چون اختلال در نعوظ و بیماری‌های جدی‌تر مانند بیماری قلبی و دیابت شود.کار با وزنه بهترین راه است برای بازگرداندن این روند.

7- کاهش علایم سرطان با وزنه برداری

تراکم مایع در دست‌ و پا، اثر جانبی عمل سرطان سینه و رادیوتراپی است که می‌تواند ماه‌ ها یا سال‌ها پس از درمان خود رانشان دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که بازماندگان سرطان سینه که با وزنه کار می‌کنند، کمتر از دیگران علایمشان تشدید می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *