آرتروپلاستی چیست؟+عوارض آرتروپلاستی

آرتروپلاستی نوعی جراحی ترمیمی به منظور تعویض مفصل فرسوده و یا آسیب دیده است که با استفاده از آن می توان دردهای مفصلی و یا محدودیت های حرکتی مفصل را درمان نمود .این روش ترمیمی انواع مختلفی دارد ولی رایج ترین آن به عنوان عمل جراحی تعویض مفصل در بین مردم شناخته شده است .برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ادامه مقاله سلامت وب امروز را مطالعه بفرمایید .

آرتروپلاستی چیست؟

آرتروپلاستی (Arthroplasty )یکی از جراحی های ترمیمی است که به منظور تعویض مفصل فرسوده و یا آسیب دیده امروزه متداول شده است .با انجام این جراحی می توان به راحتی با حذف مفاصل آسیب دیده و قرار دادن پروتز مفصلی به جای آن مشکلات و محدودیت های جرکتی مفصل آسیب دیده و دردهای ناشی از آن را درمان نمود.

آرترودسیس


انواع آرتروپلاستی

 • تعویض کامل مفصل Total joint replacement
 • تعویض نیمی از مفصل Hemiarthroplasty
 • قرار دادن رباط در بین دو سطح مفصلی Fascial Arthroplasty
 • برداشتن استخوان دو سطح مفصلی بدون جایگزینی Excisional Arthroplasty

آرتروپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

اکنون که متوجه شده اید آرتروپلاستی چیست ؟ مطمئنا برایتان این سوال ایجاد شده است که آرتروپلاستی برای چه افرادی مناسب است ؟در پاسخ به این سوال باید گفت تمامی افراد دچار آسیب های فیزیکی مفصلی شدید و یا ابتلا به بیماری های تخریب کننده مفصل می توانند با صلاحدید پزشک خود از این جراحی ترمیمی استفاده نمایند .برای درک بیشتر این موضوع به موارد زیر توجه بفرمایید :

 • افراد مبتلا به آرتروز
 • افراد مبتلا به روماتیسم مانند آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت انکیلوزان
 • افراد مبتلا به استئوآرتریت
 • افراد مبتلا به عفونت داخلی مفصلی
 • افراد مبتلا به تومورهای بافت نرم یا استخوانی در درون مفصل
 • افراد دچار آسیب دیدگی رباط و یا شکستگی های استخوانی که به درستی درمان نشده اند.

آیا می توان در هر زمانی از آرتروپلاستی استفاده نمود؟

درد یا محدودیت های حرکتی از عوارض و پیامدهای تخریب مفصل توسط عوامل یاد شده در بالا می باشد .در صورت کم بودن شدت این علایم با استفاده از اقداماتی از قبیل کاهش فعالیت های بدنی، استفاده از بریس، گرم نگه داشتن موضع، استفاده از داروهای ضد درد و تزریق درون مفصلی کورتیکواستروئیدها می توان این علایم را کنترل کرده و از تشدید آن ها جلوگیری نماییم اما بتدریج با افزایش شدت بیماری و عدم پاسخگویی به اقدامات درمانی انجام شده و پیشرفت سیر بیماری تنها راه برای درمان تخریب مفصل ،تعویض مفصل یا انجام آرتروپلاستی می باشد.

همی آرتروپلاستی هیپ


آمادگی های لازم قبل از جراحی آرتروپلاستی

آمادگی های لازم قبل از این جراحی شامل چکاب کامل خون ،انجام نوار قلب و تست ریه و پیروی از یک برنامه غذایی مناسب و تهیه و خرید وسایل کمکی نظیر صندلی راحتی داخل حمام، واکر، عصا و… می باشد.


آرتروپلاستی چگونه انجام می شود؟

پس از بیهوشی بیمار عمل جراحی آغاز می شود و در طی جراحی پزشک سطوح مفصلی تخریب شده را خارج و سپس سطوح مفصلی مصنوعی را جایگزین آن می نماید .به عنوان مثال در جراحی تعویض مفصل رات قسمت تخریب شده کروی بالای استخوان با پروتزی به همین شکل تعویض می شود و با قرار دادن حفره پلاستیکی مشابه حفره مفصل آسیب دیده ران در داخل لگن عمل جراحی به پایان می پذیرد.این جراحی چند ساعته ممکن است در برخی موارد به صورت سرپایی نیز انجام پذیرد.

آرتروپلاستی هیپ


جنس پروتزهای مورد استفاده در جراحی تعویض مفصل

جنس پروتزهای مورد استفاده در جراحی تعویض مفصل  پلاستیک ،سرامیک و یا از فلزات خاص و سازگار با بافت بدن و با قدرت و استقامت بسیار می باشد .برای ثابت کردن کامپوننت فلزی  به استخوان که اکثرا از جنس کبالت و کروم است از سیمان استخوانیاز جنس پلی متیل متا کریلیت استفاده می شود.


مزایای استفاده از جراحی تعویض مفصل

 1. کاهش اندازه شکاف جراحی و آسیب به پوست و نسوج زیر جلدی در اطراف مفصل
 2. کاهش درد و محدودیت حرکتی
 3. بازگشت سریعتر فرد بیمار به کار و فعالیت روزمره

آرتروپلاستی زانو یا جراحی تعویض مفصل زانو نوعی جراحی به منظور تعویض مفصل استخوان های ران و ساق در مفصل زانو می باشد که به منظور کسب دامنه حرکتی مطلوب در مفصل زانو و اصلاح تغییر شکل های ایجاد شده در زانو انجام می شود.این عمل بیشتر در افراد میانسال و مسن انجام می شود و برای انجام آن به جز درد و ناتوانی بیمار محدودیت دیگری وجود ندارد .این جراحی عمدتا برای تعویض مفاصلی چون شانه،زانو ،مچ و … انجام می شد  که امروزه آرتروپلاستی هیپ یا تعویض مفصل لگن نیز انجام می شود.

آرتروپلاستی زانو


عوارض جراحی تعویض مفصل چیست؟

 • عفونت
 • لخته شدن خون در رگ ها
 • آسیب عصب
 • مشکلات مربوط به پروتز مانند شل شدن یا در رفتگی آن.

آرتروسکوپی چیست؟

اگر می خواهید بدانید آرتروسکوپی چیست؟باید بگوییم آرتروسکوپی به معنای مشاهده داخل مفصل با استفاده از سیستم اُپتیک که شامل لنز آرتروسکوپی , دوربین و نور سرد می باشد.این جراحی عمدتا  در مفاصلی مانند زانو ،شانه ،مچ پا و لگن بیشتر انجام می شود .منیسکتومی نیز  نوعی روش جراحی برای خارج نمودن منیسک از داخل زانو می باشد که می تواند به صورت کامل یا توتال با استفاده از آرتروسکوپ انجام شود.

توتال هیپ چیست?

آرتروسکوپی چیست


توتال هیپ چیست؟

توتال هیپ چیست ؟ آرتروپلاستی  هیپ (هیپ هم نام مفصل ران به زبان انگلیسی است )نوع عمل جراحی بازسازی مفصل است که به منظور تعویض مفصل لگن و ران به نام Hip joint انجام می شود .شرح عمل توتال هیپ  به این صورت است که ممکن است فقط سر استخوان ران را از بدن خارج شده و  با یک سر مصنوعی از جنس فلز جایگزین شود که در این حالت چون تنها نیمی از مفصل عوض شده است این عمل را همی آرتروپلاستی هیپ می گویند.بنابراین توتال هیپ آرتروپلاستی به معنای تعویض کامل مفصل ران بوده و از جمله موفق ترین اعمال جراحی ارتوپدی برای کاهش درد به کار می رود.

 همی آرتروپلاستی هیپ

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *