علل و عوامل موثر در خونریزی از بینی

تابستان و گرما کم کم از راه می رسد و گاها مشاهده می نماییم در این فصل برخی افراد پس از ساعت ها بیرون ماندن از منزل دچار خون دماغ به علت گرمای هوا می شوند اما باید بگوییم که فقط گرمای هوا نمی تواند عامل خونریزی از بینی شما باشد بلکه عوامل دیگری نیز در این مساله دخیل می باشند اگر دوست دارید علت و راه درمان اصولی مقابله با خون دماغ را بیاموزید خواندن این مطلب را از دست ندهید

و اما یکی از شایع ترین خون ریزی های شناخته شده ، خون ریزی بینی است که در اثر پاره شدن رگ های خونی موجود در داخل بینی اتفاق می افتد

خونریزی بینی می تواند نگران کننده و یا دلهره آور باشد ، خوشبختانه بیشتر خون ریزی های بینی خیلی جدی نیستند و به راحتی قابل درمان هستند .

انواع خونریزی بینی 

نوع اول ناشی از پاره شدن رگ های جلوی بینی می باشد و اکثر خون ریزی ها مربوط  به همین نوع است و به سادگی قابل درمان است .

علت خونریزی از بینی و راه درمان آن

نوع دوم خون ریزی ، در پشت بینی اتفاق می افتد و بیشتر در افراد مسن ایجاد می شود که باید جدی گرفته شود، اما خوشبختانه این موارد نسبت به نوع اول  کمتر اتفاق می افتد و بیشتر خون ریزی های بینی مربوط به جلوی بینی می شود.

چه عواملی سبب بروز خونریزی از بینی می شوند؟

1-فشار خون بالا :

فشار خون بالا به عنوان یکی از دلایل خون ریزی بینی در افراد مسن شناخته می شود اما طبق نظر محققان دلیل اولیه خون ریزی بینی در این موارد فشار خون نبوده و فشار خون بالا بیشتر روی شدت خون ریزی و مدت زمان تداوم آن اثر خواهد گذاشت .

این نوع خون ریزی بینی که همراه با فشار خون بالا ایجاد می شود جزء دومین علل خون ریزی بینی یعنی خون ریزی در پشت بینی می باشد و فرد همراه با بیرون آمدن خون از بینی اش احساس می کند که خون غلیظی هم وارد حلقش می شود و احساسی بسیار آزار دهنده را برای آن شخص ایجاد می کند اگر خون ریزی بیش از حد، طولانی شود باید به پزشک مراجعه کرد که معمولا پزشک با پرسیدن سوالاتی از بیمار و معاینه فرد ، طبق تشخیص خود راه کاری برا ی درمان آن پیدا خواهد کرد .

2-خشک شدن مخاط بینی :

یکی دیگر از علل خون ریزی بینی ، خشکی پوستِ داخل بینی است و بیشتر در فصل زمستان اتفاق می افتد ، بدین صورت که فرد با خشک شدنِ مخاط بینی ، بینیِ خود را دستکاری کرده و سبب پاره شدن مویرگ های داخل بینی می شود .

بهتر است در طول فصل زمستان با شروع خشکی بینی ، از پماد های چرب کننده مانند پماد AD  برای جلوگیری از این عارضه استفاده کرد .

3-ضربه :

وارد شدن ضربه به بینی از دیگر عواملِ ایجاد خونریزی است که ممکن است این ضربه شکستگی استخوان بینی را در پی داشته باشد که در این صورت باید به پزشک مراجعه شود .

روش های موثر در از بین بردن خونریزی بینی چیست ؟

اگر خون ریزی بینی از خونریزی در جلوی بینی ناشی شده باشد برای متوقف کردن آن کافیست سر خود را صاف و رو به جلو گرفته و توسط انگشت شصت و سبابه ، بینی خود را برای مدتی نگه دارید تا خونریزی متوقف شود .بالا گرفتن سر برای بند آوردنِ خون ریزی بینی فقط باعث بلعیدن خون می شود و در متوقف کردن آن نقشی ندارد .

منبع :وب سایت دکتر طاهریان

ویرایش و گردآوری : سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *