جراحی زیبایی چانه یا منتوپلاستی برای فرم دهی مجدد به چانه ها ،افزایش یا کاهش اندازه استخوان چانه به کار می رود .اگر شما هم احساس نارضایتی از چانه خود و اندازه و فرم آن دارید پیشنهاد می کنیم با خواندن این نوشته سلامت وب و کسب اطلاعات لازم در صورت نیاز این جراحی را انجام دهید تا با داشتن چانه ای زیباتر صورت متناسب تری داشته باشید.

جراحی زیبایی چانه چیست؟

جراحی زیبایی چانه یا منتوپلاستی روشی مفید و کارآمد برای فرم دهی مجدد چانه با افزایش یا کاهش اندازه استخوان چانه می باشد . اگر به دنبال چهره ای متفاوت هستید و می خواهید فرم چانه خود را اصلاح کنید انجام جراحی زیبایی منتوپلاستی می تواند در ایجاد تناسب و هماهنگی میان اجزای صورت شما نقش بسزایی داشته باشد. این جراحی با کاهش جلو آمدگی چانه یا افزایش حجم چانه سبب بروز تغییرات چشمگیری در فرم چانه می شود.شما با اصلاح فرم چانه می توانید از بزرگ دیده شدن بینی خود کاسته و چانه هایتان را زاویه دار تر وتراشیده تر نشان دهید.

نحوه انجام جراحی زیبایی چانه

چه افرادی کاندید مناسبی برای انجام جراحی زیبایی چانه می باشند؟

 • افراد دچار کوچک بودن چانه نسبت به سایر اجزای صورت
 • جلو آمدن بیش از حد چانه
 • افراد دارای بزرگ بودن بیش از حد شانه
 • افراد مبتلا به فرورفتگی یا برجستگی واضح در چانه
 • نامتقارن بودن چانه

چه افرادی کاندید مناسبی برای انجام جراحی زیبایی چانه نمی باشند؟

 • افراد دچار کوچکی بیش از حد چانه
 • نزدیک بودن فک بالا و پایین در فرد
 • نامرتب بودن دندان ها

مقایسه شکل چانه زنان و مردان 

محل اتصال استخوان های چانه زنان در مرکز چانه بوده و طول عمودی کمتری دارد.بنابراین خانم ها علاقمند به داشتن چانه تیز و باریک می باشند.

محل اتصال استخوان های چانه در آقایان در زیر دندان های نیش بوده و باعث مربعی شکل  و پر شدن چانه می شود.طول عمودی چانه آقایان بیشتر بوده و میان لب پایین و قاعده فک فضای بیشتری وجود دارد.

انواع روش های جراحی زیبایی چانه

توصیه های لازم قبل از جراحی زیبایی چانه

 1. از ساعت 10 شب قبل از عمل تا روز عمل باید ناشتا باشید.
 2. تراشیدن چانه و مالیدن محصولات آرایشی به چانه ممنوع می باشد.
 3. عدم مصرف داروهایی نظیر آسپرین ،ویتامین ای ،ضد التهاب ها و …………….از دو هفته قبل از عمل

جراحی زیبایی چانه به چه صورت انجام می شود؟

جراحی زیبایی چانه به دو شکل ژینوپلاستی برای اصلاح چانه بزرگ و یا منتوپلاستی قابل انجام است که در زیر به تشریح آن ها می پردازیم:

1- ژینوپلاستی

این روش از جراحی زیبایی چانه درون دهان بوده و جای هیچ زخمی بر روی صورت باقی نمی گذارد.پزشک با ایجاد برشی در لثه و قسمت داخل لب پایین به استخوان فک پایین و چانه دسترسی پیدا کرده و با برش چانه به وسیله یک اره جراحی سبب شکسته شدن استخوان چانه می شود.اکنون پزشک استخوان را در جای جدید خود قرار می دهد و با یک صفحه فلزی کوچک و پیچ آن را محکم بسته و لثه را به وسیله بخیه های قابل جذب در جای خود محکم می کند .این عمل مشابه عمل برجسته سازی چانه بوده و استخوان بریده شده در این روش به عقب برده می شود.

افراد مناسب برای انجام جراحی زیبایی چانه

2-منتوپلاستی

در این روش پزشک با ایجاد برش در درون دهان یا در زیر چانه به استخوان چانه دسترسی پیدا کرده و استخوان اضافی چانه را به وسیله مته مخصوص جراحی بر می دارد.

پس از انجام جراحی زیبایی چانه چه مراقبت هایی لازم است؟

 • جهت کاهش درد و تورم حتما از داروهای تجویزی توسط پزشکتان استفاده نمایید.
 • بالا نگهداشتن سر به مدت دو روز پس از عمل
 • استفاده از کمپرس یخ در موضع برای کاهش درد و تورم
 • تا 4 هفته پس از عمل از انجام فعالیت هایی نظیر خم شدن، بلند کردن اجسام، گریه کردن و ورزش پرهیز کنید.