امروز:04/12/2022
ترشحات سفید کشدار

ترشحات سفید کشدار در بانوان+درمان گیاهی ترشحات پنیری واژن

ترشحات ناحیه تناسلی انواع مختلفی داشته و در برخی موارد طبیعی و یا غیر طبیعی می باشد .ترشحات طبیعی واژن بدون بوی شدید و بی رنگ بوده اما ترشحات غیر طبیعی به علت منشاء ایجاد کننده بوی بد و رنگ های مختلفی دارند .اما از کجا بفهمیم که ترشحاتمان غیر طبیعی است؟سلامت وب ،در مقاله امروز  ترشحات طبیعی و غیر طبیعی دستگاه تناسلی را بررسی نموده و روش های درمان گیاهی ترشحات واژن را برایتان جمع آوری نموده است .با مطالعه این نوشته می توانید از طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن ترشحات سفید خود اطلاع یابید .

ترشحات سفید زنانه

ترشحات سفید زنانه نوعی از ترشحات مهبلی است که حالت ژله ای و مشابه سفیده تخم مرغ داشته و در صورت بی بو بودن می تواند طبیعی قلمداد شود .در واقع ترشحات واژن بر اساس رنگ ،جنس و بو طبقه بندی می شوند و شایع ترین آن ترشحات سفید کشدار یا ژله ای است که معمولا این ترشحات سفید قبل از پریودی بیشتر مشاهده می شود .اما ترشحات سفید زنانه به راستی چه هستند و چرا ایجاد می شوند ؟چه زمانی این ترشحات نگران کننده بوده و چه زمانی ترشح سفید نشانه بارداری است؟پاسخ تمامی این سوالات را می توانید با مطالعه ادامه مقاله سلامت وب امروز به راحتی بیابید .

ترشح سفید نشانه بارداری است


انواع ترشحات در زنان

ترشحات زنانه به دو نوع فیزیولوژیک و پاتولوژیک تقسیم می شود که هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فرد خود می باشد :

 • ترشحات فیزیولوژیک

این نوع از ترشحات شفاف ،بی رنگ و کمی کشدار است و معمولا از شروع اولین قاعدگی تا زمان یائسگی در اثر تخمک گذاری ایجاد می شوند و در زمان تخمک گذاری به اوج خود می رسند .

ترشحات سفید واژن قبل از پریودی

 • ترشحات پاتولوژیک

ترشحات سفید کشدار در بانوان عموما جزو ترشحات پاتولوژیک طبقه بندی می شود و در صورت پنیری بودن آن عموما نشانه ای از وجود قارچ می باشد .اما اگر این ترشحات روشن و شفاف باشند کاملا بی خطر می باشند .


ترشحات سفید معمولا چه زمانی و به چه علت ایجاد می شوند؟

ترشحات سفید معمولا قبل از وارد شدن به چرخه قاعدگی بعدی بر اثر تغییرات هورمون زنانه استروژن در بدن ایجاد شده و در زمان تخمک گذاری به اوج خود رسیده و پس از این دوره سریعا کاهش می یابد .بنابراین ترشحات کشدار نشانه چیست؟ در واقع در دوره تخمک گذاری ترشحات سفید واژن در هنگام رابطه سبب سهولت نزدیکی و ترشح سفید بعد از نزدیکی سبب سهولت ورود اسپرم به لوله های فالوپ خواهد شد و در نتیجه شانس باروری افزایش خواهد یافت .بنابراین ترشحات سفید ژله ای کشدار برای باروری و بارداری بسیار سودمند می باشند.

ترشحات سفید کشدار


ترشحات سفید چه زمانی نگران کننده است؟

ترشحات سفید کشدار عموما در چرخه قاعدگی زنان مشاهده می شود و به سلامتی دستگاه تولید مثل زنان کمک می کند و جایی برای نگرانی برای آن ها وجود ندارد اما ترشحات ژله ای واژن چه زمانی نگران کننده هستند؟ اگر ترشحات سفید با بوی بدی همراه باشد نشانه ورود باکتری یا عفونتی به سیستم تناسلی شماست. در واقع اگر عفونت یا باکتری در بدن وجود داشته باشد، سلول های مرده به همراه باکتری ها و میکروب های موجود توسط این ترشحات از بدن خارج شده و همین موضوع سبب بد بو شدن ترشحات زنانه و خارش واژن می شود .بنابراین علایم زیر را در مورد ترشحات زنانه جدی گرفته و هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید :

 • تغییر در رنگ یا قوام
 • بوی بد ناگهانی
 • ترشح زیاد غیرطبیعی
 • علایم دیگر همراه با ترشح مثل خارش بیرونی واژن یا درد در لگن یا شکم

ترشح کشدار نشانه چیست؟


عفونت قارچی واژن

ترشحات سفید رنگ پنیری شکل واژن بر اثر عفونت قارچی واژن و رشد بیش از حد نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس در واژن ایجاد می شوند و معمولا در اثر این نوع از عفونت علایم زیر مشاهده می شود :
 • خارش و سوزش ناحیه داخلی واژن
 • ترشحات غلیظ و پنیری شکل
 • قرمزی اطراف ناحیه مهبل
 • احساس درد هنگام دفع ادرار
 • احساس درد هنگام برقرای رابطه جنسی و نزدیکی

درمان خانگی ترشحات پنیری واژن


درمان ترشحات سفید بیش از حد زنانه

برای درمان ترشحات سفید ،آبکی و کشدار غلیظ یا رقیق درمان های دارویی و گیاهی متعددی وجود دارد که در ادامه نوشته امروز آن ها را خدمتتان معرفی می نماییم.


درمان دارویی: 

پزشک با استفاده از شیاف،کرم های واژینال و یا آنتی بیوتیک های خوراکی و تزریقی بسته به نوع عفونت واژن ترشحات سفید بدبو را درمان می کند .


درمان گیاهی ترشحات پنیری واژن

جهت درمان گیاهی ترشحات پنیری واژن می توانید از تدابیر طب سنتی و توصیه های ابوعلی سینا استفاده کنید .با استفاده از گیاهان زیر به راحتی می توانید این ترشحات را درمان نمایید .

درمان گیاهی ترشحات پنیری واژن


1.گزنه

این گیاه دارویی با داشتن خواص قابض در درمان خونریزی های رحمی بسیار نافع بوده و استفاده از تنتور آن در درمان ترشحات سفید غیر طبیعی بسیار سودمند است .همچنین خوردن دم کرده این گیاه نیز می تواند در این زمینه اثرات سودمندی به همراه داشته باشد .برای تهیه دمنوش گزنه 20 گرم از برگ های این گیاه را در یک لیتر آب جوشانده و سپس میل نمایید .


2.حنا

یکی از کاربردهای حنا درمان ترشحات سفید غیر طبیعی است .قرار دادن شیاف حنا در واژن می تواند در درمان این نوع از ترشحات مفید باشد.


3.اسطوخودس

شست و شوی واژن با دم کرده اسطوخدوس راه دیگری برای رهایی از شر ترشحات پنیری واژن است .با دم کردن 15 گرم از گلبرگ های اسطوخدوس در یک لیتر آب جوش و صاف کردن آن پس از دم کشیدن محلول شست و شوی واژینال مورد نظرتان را تهیه بفرمایید.


4.گردو

جهت درمان ترشحات قارچی واژن از دم کرده بگ های درخت گردو استفاده کنید و به راحتی ترشحات پنیری خود را از بین ببرید.


5.پوست انار

استفاده از پوست انار راه حل دیگری برای درمان ترشحات پنیری و قارچی واژن است .پوست انار را آسیاب نموده و با قرار دادن بر روی پنبه در دهانه رحم قرار دهید .


6.زعفران

نوشیدن جوشانده زعفران برای درمان ترشحات واژن بسیار مفید است .برای تهیه این داروی گران قیمت  6 تا 8 نخ رعفران را در یک لیوان آب جوشانده و پس از نصف شدن حجم آن روزانه دو قاشق از آن بنوشید .


7. پوست درخت انجیر

یکی دیگر از روش های درمان خانگی ترشحات پنیری واژن استفاده از پوست درخت انجیر است .با شست و شوی واژن با جوشانده پوست درخت انجیر می توانید ترشحات واژن و عفونت ها را درمان نمایید.

درمان ترشحات سفید بانوان با طب بوعلی سینا

ابوعلی سینا معتقد است که عواملی مانند عفونت دستگاه تناسلی،یبوست،کمبود«نقره،طلا،مس،منگنز و ویتامین p»در بروز ترشحات سفید عفونی موثر است و همچنین معتقد است دختران به این عارضه مبتلا نمی شوند و زنان به علت وجود مو بر روی آلت مردان دچار عفونت می شوند .برای درمان نیز مصرف آب پرتقال،آب لیموترش،آب سماق،مربای گل سرخ،جوشانده«فراسیون(4 گرم)+گزنه سفید(6 گرم)+رازیانه (7 گرم)»،دم کرده یا تنتور «بادرنجبویه (7 گرم)+اوکالیپتوس(1 گرم)+گزنه ی سفید(5گرم)+ریوند چینی(7 گرم)»،عرق پوست هاماملیس،بلوط ،به و میوه ی سرو را به بیماران مبتلا به این عارضه پیشنهاد کرده اند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.